Vladne stranke in opozicija na Ferskih otokih so dosegle dogovor o razpisu referenduma aprila prihodnje leto o novi ustavi, ki bo med drugim določila pravico do samoodločbe naroda. To bi teoretično lahko pripeljalo do referenduma o razglasitvi samostojne države, česar pa oblasti trenutno ne načrtujejo.

Ferski otoki spadajo pod kraljevino Dansko od leta 1948. Imajo široko avtonomijo v notranji politiki, saj iz Köbenhavna vodijo le njihovo varnostno, zunanjo in monetarno politiko, imajo tudi svojo nogometno in še nekatere reprezentance ter tudi neposredne diplomatske odnose z nekaj državami. Otočje s 50.000 prebivalci (in 70.000 ovcami), ki leži med Norveško, Islandijo in Škotsko, ne spada pod Evropsko unijo, zaradi česar je njegova paradna panoga – ribištvo – v zadnjem obdobju doživela opazen razcvet, saj se ni pridružilo sankcijam proti Rusiji, kjer zdaj svoj ulov prodaja brez prave evropske konkurence.

Oblast predloga nove ustave ne povezuje neposredno z možnostjo razpisa referenduma o neodvisnosti. »Ustava bo vsebovala zahtevo, da je treba ljudstvo Ferskih otokov na referendumu povprašati o vprašanjih, kot sta nadaljnje osamosvajanje od Danske ali nadaljnje povezovanje z njo. Enako bo veljalo glede članstva v nadnacionalnih organizacijah, kot je Evropska unija,« je dejal premier Aksel V. Johannesen. S tem so po njegovem preprečili možnost »političnih zlorab«, saj parlament o tako pomembnih odločitvah več ne bo mogel odločati, ne da bi za mnenje povprašal ljudi.

Prebivalci Ferskih otokov so leta 1946 sicer že glasovali za neodvisnost in jo razglasili, Danska pa teh rezultatov ni priznala. V volitvah, ki so sledile hitro zatem, pa so večino dobile stranke, ki so neodvisnosti nasprotovale. ba, agencije