Najnovejši škandal o ruskem vplivanju na ameriške volitve je sprva sprožila televizijska postaja CNN, ki se je pri poročanju sklicevala na obveščevalne vire. CNN trdi, da so jim šefi obveščevalnih služb v petek izročili osebne in finančne informacije, ki so jih Rusi zbrali o Donaldu Trumpu, vendar jih niso objavili. Isto poročilo so dobili tudi Obama, Trump in kongresni voditelji. Rusi naj bi tako med predsedniško kampanjo razpolagali z občutljivimi podatki o obeh kandidatih za predsednika ZDA, a naj bi se odločili za objavo zgolj tistih podatkov, ki so škodili demokratki Hillary Clinton.

Ameriški obveščevalci naj bi informacije dobili od nekdanjega agenta britanske tajne službe MI-6, ki so ga najeli tako republikanci kot demokrati, da zbere vse možne podatke o Trumpu. Ta neimenovani Britanec, ki mu ameriški obveščevalci zaupajo, je po besedah legendarnega Carla Bernsteina, ki je razkrival afero Watergate, nekako prišel do tega, kar naj bi imeli Rusi.

Očitki sodelovanja z Rusi in nepreverjene škandalozne informacije

Najhujši očitek ameriških obveščevalcev je, da so Trumpovi podporniki ali sodelavci menjavali informacije z Rusi v času kampanje preko posrednikov. Doslej so očitki ruskega vpletanja v volitve v ZDA s prstom kazali le proti Moskvi, v torek pa je demokrat Ron Wyden kot prvi senator odkrito omenil tudi možnost, da so Trumpovi neposredno sodelovali z Moskvo.

Za še več razburjenja pa je poskrbela spletna stran za klikabilne novice Buzzfeed, ki je objavila nepreverjene podatke, da so Rusi Trumpa med obiskom Moskve posneli v hotelski sobi s prostitutkami, ki jim je naročil, naj urinirajo na posteljo, ker sta prej v njej med obiskom Moskve spala predsednik ZDA Barack Obama in prva dama Michelle.

Trump je v torek zvečer odločno tvital, da gre za laži in lov na čarovnice, njegov odvetnik Michael Cohen pa je zagotovil, da gre za popolne neumnosti in lažne novice . »Jasno je, da gre za domišljijo nekoga v upanju, da jo bodo liberalni mediji pograbili in objavili,« je dejal Cohen.

Tudi Kremelj je danes zanikal trditve, po katerih naj bi Rusija zbrala kočljive informacije o novoizvoljenem predsedniku ZDA Donaldu Trumpu. Po navedbah Moskve gre za trditve, katerih cilj je škoditi njenim odnosom z Washingtonom.

FBI navedbe še preiskuje

Nekdanji agent MI-6 je o ruskih poskusih kompromitiranja Trumpa FBI in predstavnike ameriške vlade domnevno obvestil že lansko poletje. Kot poroča Reuters, so pri FBI posredovane podatke vzeli resno, vendar se niso odločili za nikakršne ukrepe. Nekdanji britanski agent je nato z njimi prekinil stike tri tedne pred novembrskimi volitvami.

Eden od Reutersovih virov je povedal, da še niso uspeli potrditi očitkov o Trumpovi povezanosti z ruskimi poslovneži in drugimi, ki jim ameriške obveščevalne službe očitajo, da so sodelavci ruskih obveščevalnih služb. Prav tako pravi, da so nekateri deli poročila napačni, a ni povedal, kateri.