Zaprimo navidezne in resnične vrzeli med ljudmi, ustavimo vojne in sprejmimo raznolikost, naučimo se razumeti drugačne načine razmišljanja in drugačne načine življenja ter poskrbimo, da bodo vsi otroci lahko uživali v mavricah na nebu, so le nekatere od otroških misli, ki so jih šolarji Adnan, Aminela in Andrej iz osnovne šole Livada prebrali na včerajšnji predstavitvi mednarodne pobude Moj košček za mir (My Piece for Peace). S sporočili, zapisanimi tudi na razglednicah, želijo otroci spodbuditi odrasle, predvsem pa svetovne voditelje, naj pri sprejemanju pomembnih odločitev mislijo tudi na otroke.

Razglednice za boljši jutri

Ideja o projektu, s katerim želijo predvsem spodbuditi ljudi, da vsak na svoj način in po svojih močeh prispevajo k varni in strpni družbi, se je pobudnikom utrnila pred dobrim letom dni, ko se je Slovenija povsem od blizu soočila z begunskim valom. »Otroci so ranljiva skupina, še hitreje pa lahko postanejo žrtve trgovanja z ljudmi tisti otroci, ki se znajdejo v okoliščinah, na katere sami nimajo nobenega vpliva in zaradi katerih postanejo begunci. Marsikdo od njih pa na tej poti postane otrok brez spremstva. Prisilno delo, izvrševanje kaznivih dejanj, siljenje v prostitucijo, so samo nekatere nevarnosti, ki jim na tej poti pretijo od trgovcev z ljudmi,« je ob tem opozorila Katjuša Popovič iz društva Ključ.

Osem organizacij in šol (ob društvu Ključ še Socialni marketing Iz principa, osnovni šoli Koper in Majde Vrhovnik, Step inštitut, Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije, agencija Odmev ter ISA institut) je zato lani združilo moči in s pobudo Moj košček za mir povezalo osnovnošolce iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Makedonije, Turčije, Češke in Romunije ter jih pozvalo, naj s kreativnimi deli, risbicami in zapisi svojih razmišljanj prispevajo svoj košček k spreminjanju trenutne podobe družbe.

Prejeli so devetdeset del učencev iz 44 osnovnih šol, izmed vseh prejetih del pa so izbrali 31 otroških izdelkov, iz katerih so oblikovali razglednice s sporočili otrok. »Rada bi živela v svetu, kjer otroci ne umirajo,« si je denimo na razglednici, opremljeni z risbo balona, v katerem je ujet svet, zaželela Halide iz Turčije, medtem ko je makedonska deklica Jehona na razglednico z znakom za mir zapisala, »da imajo vsi otroci pravico, da so varni in živijo v miru. Danes in jutri.«

Nagovorili bodo svetovne voditelje

V teh decembrskih dneh so pobudniki projekta ob pomoči ministrstva za zunanje zadeve razglednice poslali tudi nekaterim predsednikom držav in mednarodnih organizacij ter jih s tem pozvali, naj »pri sprejemanju pomembnih odločitev mislijo predvsem na otroke ter jim zagotovijo varno in svobodno sedanjost in prihodnost«. Ker, kot je poudarila Mateja Štirn z ISA instituta, »občutek varnosti in sprejetosti potrebuje vsak, še posebej pa otroci, ki so se zaradi odločitev odraslih znašli v težkem položaju«.