Ob devetih dopoldne so v Luki Koper znova zabrneli žerjavi. Zaposleni so po tridnevnem zastoju oddelali osem intenzivnih ur. Zaostankov preteklega upornega konca tedna jim razumljivo ni uspelo nadoknaditi. Stroje bodo za osem ur zagnali tudi danes. Uprava pa se je včeraj popoldne z njimi poskušala dogovoriti, da do petka znova začnejo delati v vseh treh izmenah in odpravijo vse zaostanke. Vodstvo Luke poskuša nezadovoljnim delavcem dopovedati, da problem in vzrok njihovega upora ni Luka sama, ampak da imajo zunanjega sovražnika. Zato naj Luki prihranijo škodo, s »sovražnikom« pa se pogovarjajo drugače. V Kopru se danes zvečer znova obeta množičen shod v podporo luškim delavcem.

Z opomini delavcem bi nastala nova zaostrovanja

Nadzorni svet Luke Koper, ki ga še naprej vodi Alenka Žnidaršič Kranjc, upravo soglasno podpira. »Storila je vse, kar je v teh razmerah lahko,« je včeraj podporo potrdila prva nadzornica. »Edino, kar bi uprava v tem trenutku še lahko naredila, bi bila vročitev 605 opominov pred odpovedjo zaposlitve. Ocena uprave je, da bi bilo to v tem trenutku kontraproduktivno in bi pripeljalo do dodanih zaostrovanj. Če bi prišlo do odpovedi, družba tudi ni sposobna pod nobenim pogojem nadaljevati dela v naslednjih nekaj mesecih. S tem se strinjam,« je jasna. Prepričana je, da Luka v tem trenutku ni v nič večji zamudi, kakor je bila od lanskega oktobra do prvih letošnjih mesecev zaradi zastojev na slovenskem železniškem omrežju.

Prepričana je tudi, da zaposleni vedo in razumejo, za kaj se bojujejo. Dokument, ujet med elektronsko pošto, ki govori o razdrtju koncesije za koprske pomole in vzpostavitvi luške uprave, je po njenem mnenju jasen, verodostojen ter tudi aktualen, Luki in Sloveniji pa po njenem mnenju ne prinaša nič dobrega: »Za Luko pomeni zmanjševanje njene vrednosti in ogroža delovna mesta. Ta dokument je razlog, zakaj so se delavci uprli.« Z besedami, da ga pravilno razumejo, je včeraj želela tudi sama pred delavce, a ji tega niso dovolili.

Vlada: Dokument je le dopisovanje

Vlada je dokument včeraj poskušala degradirati in spraviti na raven preteklega medsebojnega dopisovanja med strokovnimi službami ministrstev ter upravo Luke Koper prepričati, da je priponko napačno razumela. »Luka Koper je strateško pomembna naložba, ki ne bo privatizirana, k čemur se je ta vlada kot edina vlada do zdaj zavezala v strategiji upravljanja kapitalskih naložb države,« so sporočili iz vlade. A kot smo že poročali, se pojavljajo tudi ideje o državnem holdingu Luke in železnic, odpirali pa bi tudi koncesijsko pogodbo, kar pomeni, da bi s koncesijami v pristanišče prišli različni (tuji) vlagatelji.

Nadzorni svet se bo znova sestal v četrtek in preveril, ali je upravi uspelo normalizirati stanje. »Če nadzorni svet in uprava tega ne bomo sposobni zagotoviti, moramo iti,« pravi nadzornica Žnidaršič-Kranjčeva. V četrtek bodo člani nadzornega sveta predsedniku vlade poslali tudi dopis, naj jim pojasni, česa v tej zgodbi ne vedo oziroma ali bi morali o tem vedeti kaj več. »Če država razmišlja drugače in ima drugačne podatke od naših, so nam dolžni to povedati. Da bomo znali tudi mi delavcem razložiti, zakaj nimajo prav,« pojasnjuje.

Nadzorniki kritični do usklajenega delovanja

Drugačno mnenje o reševanju problema imajo v Združenju nadzornikov Slovenije, kjer so se ostro odzvali na korporativno upravljanje v Luki Koper. »Pravica nas kot državljanov, da izražamo svoja stališča in uveljavljamo osebne cilje, se nikakor ne sme zamenjevati s pravico do dela in cilji, ki jih prek zakonite stavke običajno uveljavljajo zaposleni,« so zapisali v združenju, ki ga vodi Borut Jamnik. Poseganje zaposlenih v pravico Slovenskega državnega holdinga po zamenjavi nadzornikov je bilo po njihovem mnenju nezakonito in nelegitimno. Opozorili so tudi, da preveč usklajeno delovanje med predsednikom uprave Luke Dragomirjem Matićem in prvo nadzornico »pomembno zbližuje interese obeh in lahko postavlja dvom o prihodnji kakovosti nadzorovanja družbe«.