»To leto je bilo izjemno težko, storjene je bilo veliko škode, kar smo govorili ves čas. Mislim, da je Alenka Bratušek izvrstna rešitev,« je dejal Janković, ki se v Bruslju udeležuje srečanja evropskih županov z evropskim komisarjem za regionalno politiko Johannesom Hahnom.

Pred Bratuškovo težki časi

Odločitev Bratuškove je po njegovih besedah »zelo pogumna«in uživa »vso podporo«. »Čas, ki je pred predsednico vlade, je izjemno težek,« je še ocenil Janković. Še s tremi strankami mora namreč sestaviti kompetentno vlado in nato pokazati, da je bila sprememba potrebna.

Sicer pa so sredini govori bivšega predsednika vlade Janeza Janše in bodoče predsednice vlade po Jankovićem mnenju pokazali bistveno razliko med njima, pri čemer Bratuškova pooseblja idejo sodelovanja in sobivanja, medsebojnega razumevanja in spoštovanja različnosti.

»Predvsem gre za program, ki je bil že lani ponujen, se pravi nove infrastrukturne projekte, kajti ko se je začelo to nerazumno varčevanje, smo ves čas trdili, da to nikamor ne vodi, da gre spirala samo navzdol,« je še dejal Janković.

Janković ne deluje iz ozadja

Na vprašanje, ali bo sam igral kakšno vlogo v novi vladi, je ljubljanski župan zatrdil, da ne. »Prvič, moj način razmišljanja in delovanja je, da nikoli nisem iz ozadja. Odgovor je ne,« je poudaril in spomnil na svoja prizadevanja pred letom in pol, ki niso bila uspešna.

Njegov program takrat ni bil sprejet, nato je poskusil v parlamentu in se vrnil nazaj na župansko mesto, kjer, kot je dejal, izjemno uživa. »Alenka Bratušek je samostojna osebnost, kompetentna in bo vodila vlado. Drugače se ne da delati,« je sklenil Janković.

Pahor: Izvolitev Bratuškove mi daje upanje na konec politične negotovosti

Odločitvi za izvolitev Janka Vebra za predsednika DZ in Alenke Bratušek za predsednico vlade po mnenju predsednika države Boruta Pahorja »vzbujata upravičeno upanje, da smo na koncu politične negotovosti, ki je pestila Slovenijo vse od začetka tega leta«. Glede na razpravo v DZ Pahor od vlade pričakuje ukrepe za oživitev gospodarske aktivnosti.

Čvrsta podpora novi predsednici vlade vzbuja tudi »upanje, da bo vlada oblikovana čim prej in da bodo s tem dokončno vzpostavljene stabilne politične razmere v državi«, je Pahor dejal v izjavi za medije ob robu obiska Gospodarske zbornice Slovenije.

Zmanjševanje brezposelnosti osrednji del prizadevanj nove vlade

Kot pravi, kljub različnim prizadevanjem vlad v času trdovratne gospodarske, finančne pa tudi moralne krize »še vedno z zaskrbljenostjo ugotavljamo nadaljnje krčenje gospodarskih aktivnosti«. Po njegovem mnenju pa smemo glede na sredino razpravo v DZ pričakovati, da bodo ukrepi za ponovno oživitev gospodarske aktivnosti in posledično zmanjšanja brezposelnosti osrednji del prizadevanj nove vlade.

Izkušnje vlad v času krize pri nas in drugod v Evropi ter po svetu so pokazale, da razmere za tak napor terjajo politično in programsko homogeno vlado ter trdno politično večino v parlamentu, pojasnjuje Pahor. Po njegovem prepričanju je enako pomembno, da »se oblikuje mestoma širše politično soglasje okrog vprašanj, ki zahtevajo dvotretjinsko večino v parlamentu ali širše politično ter družbeno razumevanje nujnosti in potrebnosti rešitev, praviloma reform za izhod iz krize«.

»Dovolim si misliti, da so trije dogovori vseh voditeljic in voditeljev parlamentarnih strank glede treh zapletenih, a dolgoročno pomembnih tem, ki smo jih dosegli sredi februarja letos na sestanku pri meni, pomembna garancija za njihovo uveljavitev ne glede na spremembo oblasti,« je prepričan Pahor. Če bodo voditelji strank tudi v prihodnje ocenili potrebnost in koristnost takih dogovorov, bo Pahor, kot pravi, storil vse, kar je v njegovi moči, da jih bodo v korist države in ljudi tudi dosegli.

Žerjav: Za uresničitev velikih besed so potrebna dejanja

Predsednik SLS Radovan Žerjav si želi, da bi se »velike besede«, ki jih je v sredo ob svoji izvolitvi povedala nova mandatarka Alenka Bratušek, tudi uresničile. Da bi se to zgodilo, pa so po Žerjavovih besedah potrebna dejanja. Ob tem meni, da Bratuškova zaenkrat še ni povedala nič vsebinskega.

»Seveda si želimo, da bi te njene velike besede bile tudi uresničene, za to pa so potrebna dejanja, realizacija teh besed,« je v izjavi zapisal Žerjav. Po njegovih besedah zaenkrat še ni bilo povedanega nič o tem, na kakšen način vse te besede uresničiti.

Kot opozarja Žerjav, Bratuškova ni povedala, od kod vzeti sredstva in kam jih dati, da bi v Sloveniji zagnali gospodarsko rast ob hkratni konsolidaciji javnih financ. »V vsakem primeru pa si v SLS želimo, da se ti cilji dejansko uresničijo, ker bo to dobro za vse nas, slovenske državljanke in državljane,« še dodaja Žerjav, ki se sicer poslavlja s predsedniške funkcije v stranki.

Poslanci so v sredo izglasovali konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše in za mandatarko izvolili začasno vodjo PS Alenko Bratušek. Ob tem je nova mandatarka napovedala, da je konec s politiko delitev, zaničevanja, žalitev in strahu. Janša pa je ob odhodu iz dvorane državnega zbora dejal le, da je zelo razočaran. Danes se že začnejo pogovori za sestavo nove vlade.

Odzivi prihajajo tudi iz Evropskega parlamenta

Po izvolitvi Bratuškove za mandatarko prihajajo odzivi tudi iz Evropskega parlamenta. Napredno zavezništvo socialistov in demokratov S&D je sporočilo, da pozdravlja spremembo vlade v Sloveniji kot priložnost za napredek.

Predsednik S&D Hannes Swoboda je po včerajšnjem prelomu v slovenski politiki povedal, da pozdravlja odločitev slovenskega parlamenta, saj ta tlakuje pot novi večini in novi vladi za Slovenijo. »To je priložnost za napredek slovenskega ljudstva, še posebej na področju gospodarskih reform in učinkovitega boja proti korupciji. Oboje bo nujno, da se prepreči nadaljnje nazadovanje Slovenije in zgradi zdravo gospodarstvo.«

Evropska poslanka te skupine Mojca Kleva Kekuš, sicer članica SD, pa je zapisala, da bodo Socialni demokrati igrali konstruktivno vlogo v pogajanjih za levosrdinsko vlado, če bo koalicijski program kompatibilen s socialdemokratskimi reformami. »Koalicija, ki jo sklepamo, ne bi smela biti 'protijanševska'. Temeljiti bi morala na glavnih prioritetah in dolžnostih, ki so pred nami, vključno z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe, reformo trga dela in rehabilitacijo in reorganizacijo javnih financ,« je še dodala Kleva-Kekušova.

Evropski liberalci pozivajo h koaliciji odgovornosti

Medtem pa evropski liberalni demokrati pozivajo slovenske stranke, naj sodelujejo v novi "koaliciji odgovornosti in skupno delujejo v dobro Slovenije, ki se trenutno nahaja v zelo težkih časih," je dejal predsednik Alde Graham Watson.

Po njegovih besedah si Slovenija ne more privoščiti politične krize, vendar pa si prav tako ne more privoščiti izgube zaupanja državljanov.

"Upam, da bo nova vlada, ko bo oblikovana in potrjena, zmožna izvajati politične in gospodarske reforme, ki so potrebne za premagovanje težkih ekonomskih izzivov, s katerimi se sooča Slovenija," je povedal Watson in dodal, da verjame, da bo Državljanska lista, članica Alde, prispevala svoj delež k procesu oblikovanja nove koalicije.