Po odstopu Gregorja Viranta so poslanci na izredni seji včeraj najprej izvolili novega, desetega predsednika državnega zbora. To je postal Janko Veber, vodja poslanske skupine SD. Glasovnice je prevzelo 89 od 90 poslancev, tri so bile neveljavne, 52 poslancev je Vebra podprlo, 34 (iz SDS, SLS in NSi) jih je glasovalo proti njemu.

V nadaljevanju seje so poslanci ves dan razpravljali o konstruktivni nezaupnici vlade Janeza Janše in jo okoli 22. ure tudi izglasovali. To pomeni, da je Alenka Bratušek iz Pozitivne Slovenije postala mandatarka in bo skušala sestaviti novo vlado. Parlamentarne stranke (SD, PS, DL in DeSUS), ki naj bi sestavile novo koalicijo, se bodo sestale predvidoma že danes in začele intenzivno sestavljati novo ministrsko ekipo, saj mora priti Bratuškova z njo v državni zbor najpozneje v dveh tednih. Mandatarka je napovedala, da bo v njej več strokovnjakov kot politikov.

Prioriteta boj proti korupcijiin organiziranemu kriminalu

»Naj že danes povem, da v Sloveniji ne bo grškega scenarija,« je zagotovila Alenka Bratušek in med drugim obljubila, da bo predlagala ustanovitev ministrstva za kulturo in civilno družbo, da bo vrnila tožilstvo pod pravosodno ministrstvo ter spojila področje notranjih zadev in javne uprave. Med nalogami, ki čakajo novo vlado takoj po podpisu koalicijske pogodbe, je mandatarka navrgla rebalans državnega proračuna, »ki bo popravil najusodnejše napake varčevalne politike«, napovedala je tudi »najverjetnejši začasni dvig kakšnega davka«. Boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu bo ena od prioritet njene vlade, je napovedala Bratuškova in s tem izzvala smeh poslanca SLS Romana Žvegliča, ki jo je opomnil, da bi morala Pozitivna Slovenija pomesti tudi pred lastnim pragom, saj njenega zamrznjenega predsednika Zorana Jankovića poročilo protikorupcijske komisije prav tako močno bremeni.

Ne koalicija obupa, ampak koalicija upanja

Ko je Bratuškova naštevala, katerih strukturnih reform se bo lotila, če bo prevzela vodenje vlade, se je Janša »dvakrat popraskal«. »Rekla je, da sta že dogovorjeni dve strukturni reformi: ustanovitev ministrstva za kulturo in civilno družbo ter prenos tožilstva izpod notranjih zadev na pravosodje. In Slovenija bo potem cvetela! Če bom jaz sedel v poslanskih klopeh, ne bom nasprotoval temu prenosu. Tožilstvo zdaj deluje tako, kot je prej, se pravi slabo. Lahko ga prenesete tudi pod ministrstvo za okolje in prostor, pa ne bo nič drugače,« je prepričan Janša, ki je za včerajšnji nastop Bratuškove dejal, da je bilo v njem veliko leporečenja, navrgel pa ji je tudi to, da je na zadnjih lokalnih volitvah v Kranju kandidirala na listi Jasmine Krt, ki so ji rekli Merkurjeva lista. »Na tej listi so bili ljudje iz konglomerata Merkur, ki je v slovenskem bančnem sistemu ustvaril največji posamični dolg,« je dejal Janša.

Dejan Židan iz SD je ocenil, da ne nastaja koalicija obupa, kot cinično trdijo v SDS, ampak koalicija upanja. Za mandatarko je dejal, da ni niti približno idealna, ima pa eno lastnost, zaradi katere ji je že čestital: »Zbrala je pogum, da je skočila v ta politični bazen, ki je poln krvoločnih morskih psov.« Ivan Vogrin, iz Državljanske liste izgnani poslanec, pa je glasovnico prevzel, a je ni oddal. Nanjo je napisal: »Glas za Alenko Bratovšek je glas za Gregorja Viranta in njegovo podganjo dirko.«