SVIZ je pismo poslal na Izobraževalne internacionale, ETUCE-ja (European Trade Union Committee for Education), predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosu in izbranim komisarjem ter tujim tiskovnim agencijam, v vednost pa so ga poslali tudi slovenskim evroposlancem.

»Slovenska vlada je kljub večkratnim pozivom sindikatov javnega sektorja k pogajanjem v preteklih mesecih slednja prvič v 20 letih zavrnila in z vsiljenim znižanjem mase za plače vztrajala pri politiki izvršenih dejstev, ki vodi v množično odpuščanje ali v znižanja plač ali v oboje hkrati,« zapiše SVIZ. Ravnanje vlade je za njih povsem nesprejemljivo, dodajajo pa, da s kategoričnim zavračanjem pogajanj krši ne le slovenske dogovore, temveč tudi tudi konvencijo Mednarodne organizacije dela.

POROČALI SMO:

Štrukelj: Tudi mi bomo obveščali tujino, ker se z Janševo vlado ni mogoče pogajati

Izvrstni dosežki, mizerni pogoji dela

SVIZ je še posebej zaskrbljen nad drastičnimi posegi na področju plač na področju vzgoje in izobraževanja. »Gre za ključno področje vitalne družbe. Osnovne plače v vzgoji in izobraževanju so se že ob zadnjem omenjenem posegu v maso plač primerjalno z drugimi podskupinami javnega sektorja znižale največ, pri tem pa ne gre zanemariti, da je Evropska komisija ugotovila, da je Slovenija ena od petih držav v katerih so se v preteklem šolskem letu plače učiteljem in ravnateljem najbolj znižale.« Dolgoletni slovenski učitelji so v primerjavi s kolegi iz drugih držav plačani slabše. Kljub temu, tako SVIZ, so učitelji in učenci dosegali »izvrstne dosežke v zadnjih raziskavah, ki so potrdile, da imamo v Sloveniji kakovostne javne vzgojno-izobraževalne ustanove«, nasprotno trditvam ministra Turka.

S stavko branimo socialno državo in solidarnost

»Potem, ko je slovenska vlada s svojim ravnanjem v minulih mesecih zaposlene v javnem sektorju arogantno postavila pred izvršeno dejstvo, se odrekla socialnemu dialogu, pogajanjem in iskanju kompromisov in se odločila za konflikt s 161.000 javnimi uslužbenkami in uslužbenci, smo sindikati javnega sektorja prisiljeni braniti socialno državo in solidarnostno družbo s klasičnimi oblikami sindikalnega boja, vključno s splošno stavko,« napovedujejo v SVIZ. Vzgojitelji in učitelji ter zaposleni v znanosti in kulturi se bodo zato ta teden izrekli, ali se bodo čez slabih 14 dni , 23. januarja, pridružili splošni stavki v javnem sektorju.

Kot razloge SVIZ navaja nižanje plač v različnih sektorjih, povečanje števila otrok v vrtcih in obremenitve vzgojiteljic ter njihovih pomočnic, povečanje učne obveznosti v osnovnih in srednjih šolah, povečanje normativov tehničnemu osebju, znižanje financiranja javnih univerz ter omejevanje vpisa. Posledica tega bodo tisoči brezposelni v omenjenih dejavnostih, razlaga pismo. »Tako radikalni posegi slovenske vlade v javni sektor bodo po mnenju našega sindikata za Slovenijo pogubni, zato vas, spoštovani, prosimo, da podprete naša prizadevanja za ohranitev kakovostnega javnega in vsem dostopnega izobraževanja ter socialne države in predsednika slovenske vlade Janeza Janšo ter ministra za izobraževanje dr. Žigo Turka seznanite, kako uničujoča je politika, ki želi največ privarčevati v vzgoji, izobraževanju, znanosti in kulturi,« zaključijo.

Pismo bo danes poslal tudi KOKS

Z njo želi sporočiti, da demonstracije v državi niso le upor proti ukrepom vlade, temveč tudi izraz želje po vzpostavitvi pravične in demokratične države.

Kot so zapisali, demonstracije niso "upor proti varčevalnim ukrepom in nujnim reformam, za kar bi jih rada razglasila desničarska neoliberalna avtokratska vlada Janeza Janše". Slovenski državljani na ulicah po njihovih besedah ne zahtevajo le boljših gospodarskih razmer, temveč tudi vzpostavitev temeljev pravične in demokratične države.

Avtorji pisma poudarjajo, da so protesti v tej običajno mirni državi z dvema milijonoma ljudi, ki je pod več različnimi vladami ohranjala zdravo gospodarstvo in solidno življenjsko raven, izjemoma redki in da tudi zadnji statistični podatki dokazujejo razmeroma zdrave razmere v Sloveniji.

Kot so zapisali, protestniki krivde za recesijo ne pripisujejo le "avtokratski neoliberalni skorumpirani in nesposobni politiki trenutne vlade, temveč sosledju zadnjih skorumpiranih vlad, ki so skrbele le za svoje interese". Zato so pred kratkim tudi zahtevali zamenjavo celotne politične elite.

Opozarjajo na ošaben odziv vlade

Vladi pisci pisma očitajo, da se je na pozive državljanov odzvala ošabno in da vztrajno zavrača pogovore s protestniki ter jih raje omalovažuje in se norčuje iz njihovih legitimnih zahtev. Na proteste se je odzvala tudi tako, da je zaprla središče Ljubljane in na ceste razporedila posebne policijske enote.

Premier Janez Janša in najpomembnejši ljudje iz njegove demokratske stranke pa so protestnike označili za "ultralevičarske skrajneže", "zombije" in radikalne "neosocialiste", kot nekakšno protiutež dejansko prisotnim neonacistom, ki so na proteste morda prišli po navodilih same vlade, ki je tako skušala diskreditirati prve proteste, so zapisali.

"Desničarski populistični avtokrat Janez Janša, privrženec in osebni prijatelj madžarskega somišljenika Viktorja Orbana, si je med svojima mandatoma skušal podrediti množične medije, številne od najbolj dobičkonosnih podjetij v državi in vrsto drugih ustanov, v upravne odbore in na vodilne položaje pa spraviti ljudi iz svoje stranke," očitajo predsedniku vlade in dodajajo, da vlada tako skuša "preprečiti svobodo govora in onemogočiti svobodne medije, javno telekomunikacijsko omrežje pa izrabiti kot trobilo svoje stranke".

Janša se je že odzval na osnutek

Na osnutek omenjene informacije, katere sopodpisniki so v začetku bili KOKS, Društvo slovenskih pisateljev (DSP), Odbor za pravično in solidarno družbo ter Gibanje TRS, se je že že konec minulega tedna odzval predsednik vlade Janez Janša in med drugim kot neresnično označil trditev, da je opisal protestnike kot skrajne levičarske zombije in radikalne neosocialiste, da bi jih tako uravnotežil z navzočnostjo neonacistov. Osnutek je bil namreč poslan tudi vsem član PEN, član pa je od 80. let minulega stoletja tudi Janša.

Avtorji omenjene informacije v angleščini, njeni sopodpisniki so sedaj še Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, civilna iniciativa SRP in skupina aktivnih državljanov Vseslovenska vstaja, so zato informaciji v angleščini dodali še prevod Janševega pisma Igorju Koršiču. V njem je Janša Koršiča kot predstavnika KOKS in pobudnika omenjenega pisanja med drugim pozval, naj mu sporoči avtorja besedila, sicer bo za avtorja v pravnem smislu prisiljen prepoznati kar njega samega.