Danes je potekal tretji sestanek ministra s predstavniki zelenjadarjev, na kateri so govorili tudi o pravici slovenskih potrošnikov do dostopa do doma pridelane zelenjave. Pšenična veriga je dobro zaživela, zato je bila danes oblikovana tudi skupina, ki bo pomagala pri vzpostavitvi verige za zelenjavo, je povedal minister.

"Pričakujemo, da bo svojega člana delegirala zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, kar je dogovorjeno, predlagali pa bomo tudi, naj člana imenuje slovenska trgovinska zbornica," je pojasnil Židan. Skupina naj bi bila sestavljena v prihodnjih dneh, kmalu zatem pa naj bi sledil tudi prvi sestanek.

Slovenija sicer pri proizvodnji zelenjave po besedah Židana ne more slediti doktrini stalnega zniževanja cen, tako zaradi naravnih danosti kot tudi zaradi kakovosti in varnosti hrane. "Slovenska proizvodnja temelji na integrirani proizvodnji in to ni samo floskula," je poudaril.

Pogovori so tekli tudi o škodi, ki jo je slovenskim proizvajalcem povzročil izbruh okužb z bakterijo E.coli. Slovenija je s tem v zvezi EU prijavila zahtevek za nekaj manj kot 200.000 evrov, posameznikov, ki bodo deležni sredstev, pa je nekaj čez 40. Ukrep bo izpeljan najkasneje 15. oktobra, je zagotovil Židan.

Ob tem je spomnil še na aktualne razpise - tako je še na voljo kar nekaj sredstev za namakalne sisteme, spomnil je na razpise za rastlinjake in za nove tehnologije. "Danes pa smo se dogovorili, da damo dodatna sredstva na razpise, ki so povezani s promocijo slovenske zelenjave in ostalih živil višje kakovosti," je pojasnil Židan.

V odnosu do trgovcev bo pomemben tudi izračun proizvodnih cen, ki bo znan čez nekaj tednov. "Ko so te cene znane, je poslovno nemoralno proizvajalca pritisniti v to, da prodaja nekaj pod ceno, ki je stroškovna," meni minister.

Janez Kužnik, ki je na sestanku sodeloval kot predstavnik zborničnega sistema, je ob tem spomnil, da so v času okužb z E.coli k nam prihajali proizvodi, ki so bili pod ceno, kar je ustvarilo velik pritisk na cene. "Smo nekonkurenčni, ampak tudi zato, ker se gremo integrirano proizvodnjo," je poudaril. A nevarna bakterija je nekoliko vendarle spremenila odnos potrošnikov, ki so tako v zadnjem času pogosteje spraševali, ali je neka zelenjava res domačega izvora. "To je pozitivno, kar je E.coli prinesel slovenski proizvodnji," je ocenil.

Predstavnica proizvajalcev Jožica Bolčič pa je priznala, da so slovenski proizvajalci preveč razdrobljeni in premalo modernizirani. Ena od priložnosti za izboljšanje njihovega položaja je tudi povezovanje zadrug, in sodelovanje med njimi že poteka. Ob tem pa je prepričana, da bodo slovenski trgovci ugotovili, da je slovenska zelenjava na njihovih policah tudi v njihovem interesu, saj je predvsem v dobro kupca.