"Mislimo, da imamo še najmanj kako leto časa," je za New York Times dejal glavni svetovalec ameriškega predsednika za jedrska vprašanja Gary Samore. Po njegovi oceni bi bilo za Iran leto dni najkrajši možni čas, v katerem bi bil sposoben razviti jedrsko orožje iz obstoječih objektov in naprav za bogatenje urana.

Toda Samore je prepričan, da bodo ZDA in mednarodni inšpektorji sposobni zaznati, da se Iran približuje stopnji "preboja", ko bo sposoben iz nizko obogatenega urana izdelovati visoko obogateni uran za jedrsko orožje. S tem pa bi imeli dovolj časa za morebitno vojaško ukrepanje.

Izrael je v preteklosti že večkrat namignil, da bo preventivno napadel iranske jedrske objekte, če se bo izkazalo da skuša Iran razviti jedrsko orožje. V Izraelu menijo, da je Iran od tega oddaljen le še nekaj mesecev, medtem ko so v ZDA prepričani, da bo to še trajalo.

Ni sicer povsem jasno, na čem temeljijo ameriški podatki in zakaj naj bi imel Iran probleme pri bogatenju urana, za kar sicer sam trdi, da je namenjeno proizvajanju goriva za elektrarne. Prva iranska jedrska elektrarna - v Bušerju na jugu države - naj bi sicer začela delovati že to soboto.

V Teheranu zagotavljajo, da je ves iranski jedrski program namenjen zgolj miroljubni uporabi jedrske energije v civilne namene, ne pa v razvoj jedrskega orožja. Toda mednarodna skupnost v to dvomi.