Kaj sporoča Liberalna akademija? "Odpira (...) se (...) vprašanje o vplivnih slovenskih posameznikih in neformalnih socialnih omrežjih, ki očitno (...) vedno bolj obvladujejo slovensko politiko." In kaj pravi Janša? "Ta primer je razgalil neka omrežja, ki imajo v Sloveniji pravzaprav absoluten vpliv oziroma kjer se neha tudi delitev na zakonodajno, izvršno in sodno vejo oblasti. Očitno lahko neka odvetniška pisarna ali neki drug center moči z zvezami na vse strani in z različnimi prijemi obvladuje tako stroko kot izvršilno in zakonodajno ter tudi sodno vejo oblasti."

Zakaj gre za komaj verjeten dogodek? Liberalna akademija je institucija, ki je praktično od leta 1992 v polemičnem odnosu z Janezom Janšo. Težko bi našli pomembnejši politični dogodek, ob katerem komentarji Liberalne akademije ne bi bili diametralno nasprotni s stališči ali ravnanji Janeza Janše.

Dlakocepsko branje obeh izjav bi sicer pokazalo, da pri niansah obstajajo razlike. Liberalna akademija govori o smeri, v katero se Slovenija razvija, Janša pa govori o stanju, v katerem Slovenija je. Stališče Liberalne akademije je nekoliko bolj zadržano. Liberalna akademija ne pove, kdo so osebe ali institucije, okoli katerih se spletajo neformalna socialna omrežja, Janšev namig je jasen. Namiguje namreč na odvetniško pisano Mira Senice.

Zgoditi se je moralo nekaj res hudega, da sta Liberalna akademija, ki združuje najvidnejše intelektualce levoliberalne usmeritve, in Janša prišla do zelo podobne ocene.

V obdobju, ko je slovensko vlado vodil dr. Drnovšek, je zaradi njegove težko razložljive osebne karizme vendarle obstajala politika samoomejevanja. Dr. Drnovšek ni nikdar veljal za avtoritarnega vladarja, kljub temu pa je bilo vsakomur jasno, da ni vse dovoljeno. Kdor si je domišljal, da je vse dovoljeno, je moral politično elito zapustiti.

Podobni situaciji smo bili priča v času, ko je vlado vodil Janša. Janša je kot predsednik vlade izvršno vejo oblasti tudi navznoter vodil s trdo roko. In ni bilo vse dovoljeno.

V obeh obdobjih sta obstajala kanala, prek katerih so močni posamezniki ali lobiji lahko uveljavljali svoje interese. Vendar je bila pretočnost teh kanalov v primerjavi s sedanjimi pretoki nizka.

Danes nimamo enega samega kanala, prek katerega lahko lobiji, posamezniki ali omrežja uveljavljajo svoje interese. Obstaja omrežje kanalov, kanalčkov in kanalizacij, ki je razvejano kot najzmogljivejši hidromelioracijski sistem. Prek tega razvejanega omrežja se danes stvari, kot se reče v pogovornem jeziku, "zrihtajo". Množica ljudi, ki lahko nekaj "zrihtajo", ker imajo odprta neformalna vrata v strukture, kjer se sprejemajo formalne odločitve, je postala nepregledna. Ti ljudje si domišljajo, da se da "zrihtati" vse. Od tega, da bi lahko spremenili sestavo komisije, ki ocenjuje doktorsko disertacijo, do tega, da torpedirajo mnenje strokovne komisije, ki pravi, da trije nevarni psi pač ne smejo živeti v krdelu.

Omrežja, ki jih v center pozornosti postavljata tako Liberalna akademija kot Janez Janša, so dejstvo. Takoj velja dodati, da omrežja sama po sebi niso nič kriminalnega. So vsakdanje dejstvo. Vsi smo vpeti v omrežja. Denimo v sorodstvena omrežja. V omrežja znancev, prijateljev, sodelavcev, somišljenikov. Celotna družba je v resnici veliko omrežje, v katerem so posamezniki povezani z drugimi posamezniki ali pravnimi osebami, odnosi med njimi pa so bolj ali manj formalizirani. Vendar dejstvo, da so omrežja del vsakdana, še ne pomeni, da niso vredna pozornosti.

Ker je Janša izrecno namignil na odvetnika Mira Senico, lahko zgolj za ilustracijo rekonstruiramo del njegovega omrežja. Njegova odvetniška pisarna je vpeta v kompleksna mednarodna odvetniška omrežja. Prek partnerice je povezan z najbolj formaliziranim omrežjem v državi, vlado, ter stranko vladajoče koalicije. Pred meseci je gostil člane omrežja mladih poslovnežev, povezanih v združenje Yes. Je član ljubljanskega društva Lions Ilirija, ki se ukvarja s humanitarno dejavnostjo ter povezuje številke ugledne osebnosti.

Je dejstvo, da je Miro Senica vpet v številna omrežja, kakorkoli sporno? Uspešni odvetnik ravna "by the book", torej tako, kot velevajo knjige. Pojem "mreženje", spletanje omrežja znancev, na katere se lahko zaneseš, je danes eden pogosteje uporabljenih pojmov v menedžerskih šolah.

Kje je torej problem? Problem je kontekst, v katerem potekajo "mreženja". Kontekst pa je skrb zbujajoč. Nekako tri desetletja nazaj se je "mreženje" začelo v slovenski civilni družbi. Vezno tkivo teh omrežij, ki so zrušila stari režim, so bile solidarnost, etika, zavezanost vladavini prava. Tega veznega tkiva ni več. Danes obstaja drugo vezno tkivo: načelo, da se da vse "zrihtati".

Slovenija je danes na prelomni točki. Ali se bo res razvila v skorumpirano klientelistično omrežje, prek katerega se bo dalo "zrihtati" prav vse, ali pa bo naredila odločen zavoj v drugo smer. Orodje, ki ga lahko uporabijo tisti, ki si želijo zavoj v drugo smer, je enostavno. "Za vašo zahtevo ni pravne podlage," je edini stavek, ki lahko ustavi zahteve tistih, ki "rihtajo".