Organizatorji 112. kolesarske dirke po Franciji so se odločili za povsem drugačen pristop do trase največje kolesarske dirke na svetu, kot so jo imeli na programu letos. Na letošnjem Touru, kjer je bil nesporni kralj Tadej Pogačar, smo vse od prvega dne v Firencah gledali boje kolesarjev, ki so ciljali na visoka mesta v skupnem seštevku. Na papirju zelo mikaven pristop, ki ponuja številne možnosti preobratov, se je izkazal zgolj za tritedenski šov najboljšega kolesarja na svetu, ki je na poti do svoje tretje skupne zmage na dirki po Franciji pobral še šest etapnih zmag in prednost v skupnem seštevku povečeval iz dneva v dan.
»Več kot očitno je, da si organizatorji ne želijo še ene 'grozljivke' Tadeja Pogačarja na dirki po Franciji. Očitno jim njegovo zmagovanje prav nič ni po godu, saj so mu na pot do novega uspeha postavili kar se da veliko ovir, ki so jih imeli na razpolago,« je traso opisal kolesar in novinarski kolega Nizozemec Thijs Zonneveld, ki je tako na hitro opisal »počasen« začetek Toura, ko se bo deset etap čakalo na prvo pravo gorsko preizkušnjo, z ovirami na cesti pa je imel v mislih vzpone na Hutacam, Mont Ventoux in Col de la Loze, ki sledijo v nadaljevanju Toura in kjer je Pogi v preteklosti že imel težave.
Hauptman ne vidi težav
Pri Dnevniku nam je najbolj padlo v oči, da lažji začetek dirke tekmecem daje več upanja, saj je kolesar iz Klanca pri Komendi najboljši ravno v tem, da je praktično edini, ki tri tedne lahko kolesari na enako visokem nivoju, ostali pa vedno tempirajo formo za konec dirke. Letos Pogi v prvem tednu ne bo imel prave priložnost, da si nabere prednost pred tekmeci. Z našo tezo pa se v celoti ni strinjal Andrej Hauptman, športni direktor pri ekipi UAE Emirates. »V prvem tednu morda res ni na sporedu gora, a to ne pomeni, da bodo etape lahke. Čaka nas kar nekaj izjemno težkih etap z zelo eksplozivnim zaključkom. Treba bo biti zelo pozoren, saj se že v prvih dnevih lahko izgubi kar nekaj časa, če nisi pravi. Etape bodo tudi zelo tehnične, možnosti vpliva vetra so velike. Govorimo vendarle o dirki po Franciji, kjer lahkih etap ni,« Andrej Hauptman zagotavlja, da tudi že prvih deset etap ne bo dolgočasnih in nekako namiguje, da Pogi tudi tam lahko pripravi že kakšen napad za presenečenje.
Priljubljeni Hempi, ki odlično pozna svojega najboljšega kolesarja in zanj vedno pripravi najboljšo možno taktiko, je bil po pogovoru sodeč celo bolj zaskrbljen glede začetka kot težkih vzponov, ki so Tadeju Pogačarju v preteklosti delali težave. »Tadej nikoli nima težav z motivacijo in ne rabi takšnih dodatnih izzivov, da se motivira. To so vzponi, ki jih poznamo in so velikokrat prisotni na Touru, zato bo priprava lažja. Bolj si bomo morali ogledati in pripraviti na tiste, ki jih ne poznamo,« je odločen nekdanji vrhunski kolesar, ki v trasi dirke ne vidi razloga za paniko, da kapetan moštva ne bi moral ponovno stopiti na vrh. »Vseeno pa je to kolesarstvo, v katerem se stvari iz dneva v dan spreminjajo. Nekaj lahko načrtujemo, a potem že en padec na začetku sezone spremeni celoten načrt,« doda nekaj modre previdnosti na koncu Hauptman.
Pogačar se veseli gorskega kronometra
Čeprav ga ni bilo na predstavitvi trase, saj je s svojo zaročenko Urško Žigart na Sejšelih preživljal zaslužen dopust, je svoje mnenje o prihajajočem Touru neposredno iz rajskega odmora poslal tudi Tadej Pogačar sam. »Zelo dolg začetek na severu, kjer bo na sporedu nekaj zelo težkih etap. To bo zelo zanimivo, saj bo tam tudi 33 kilometrov dolg kronometer. To mi je všeč,« se je v pogovoru za L'Equipe Tadej Pogačar sprva osredotočil na uvodni del trase 112. Toura.
Med težkimi etapami je zanimivo najbolj izpostavil gorski kronometer na Peyragudes in vzpon na znameniti Mont Ventoux. »Izjemno se veselim kronometra na Peyragudes, saj vzpona na takšen način še nisem prevozil. V Pirenejih sem že dosegal dobre rezultate in bo zagotovo zanimivo,« se je dotaknil prve znamenite francoske gorske verige, ki običajno poskrbi za razlike med najboljšimi kolesarji na svetu na dirki po Franciji. »Etapa na Mont Ventoux je večinoma ravninska, vzpon pa je zelo težak, namenjen je pravim hribolazcem. Všeč mi je, drugačen je od vseh preostalih. Še bolj zanimivo bo videti, kaj se bo zgodilo po dnevu počitka,« pa je dodal o znamenitem vzponu, ki vedno privabi tudi izjemno veliko število gledalcev. Dodal je še, da bo kraljeva etapa s ciljem na Col de la Loze in da bo celoten Tour kar brutalen. Čeprav si v ekipah natančno tras še niso ogledali, pa je Andrej Hauptman zaupal še en detajl glede gorskega kronometra v Pirenejih. »Težko je reči že sedaj, a na prvi pogled ga bo zagotovo treba odpeljati z navadnim kolesom,« je Hempi potrdil naša predvidevanja v telefonskem pogovoru.