Po fantastični petkovi zmagi proti Dankam (28:26) so domači rokometni kibici z boljšim spominom opozarjali na pogosto prekletstvo Slovenije po senzacionalnih začetkih na štirih velikih tekmovanjih, na katerih se po super uvodu niso uvrstile niti v drugi krog. Zgolj za osvežitev spomina: na EP 2016 na Švedskem so v drugem krogu padle gostiteljice s 25:23, ki so bile na koncu osme, Slovenke pa 14. V Franciji 2018 so v tretjem krogu klonile Rusinje (29:27), ki so nato osvojile srebrno kolajno, Slovenija pa je bila šele 13. Še hujša šoka sta se zgodila na SP, obakrat po nepričakovanih zmagah v prvem krogu: v Nemčiji 2017 so bile slabše Francozinje s 23:24, dve leti kasneje na Japonskem pa Nizozemke s 26:32. A sta obe poraženki nato osvojili naslova svetovnih prvakinj, Slovenke pa so se morale zadovoljiti s 14. in 19. mestom. In črni niz uvodnih dvobojev je včeraj proti Švedski na žalost dobil novo poglavje.
Trojček uničil Slovenke
Švedinje so v Slovenijo dopotovale brez najboljše igralke, 33-letne Isabelle Gullden, ki se je po lanski sezoni iz evropskega prvaka Kristiansanda preselila v domači Lugi. Igralka, ki je sodelovala tudi pri edinih dveh dosedanjih švedskih kolajnah na EP 2010 (srebro) in 2014 (bron), pri čemer je bila pred osmimi leti tako najboljša igralka kot strelka, se je po le 11. mestu na Euru 2020 odločila za reprezentančno slovo. Rokometašica, poročena z nekdanjim vratarjem Linusom Perssonom, s katerim imata triletnega sina Liasa, je tudi švedska rekorderka po številu odigranih tekem (47) in doseženih golov (203) v zgodovini EP. Kljub njeni odsotnosti so bile Švedinje lani četrte na OI v Tokiu in pete na SP v Španiji (v zgodovini obeh tekmovanj niso osvojile še nobene kolajne), pred včerajšnjo sedmo medsebojno tekmo s Slovenijo pa so v zmagah vodile s 5:1.
Slovenke, ki so po zaostanku z 0:3 prvi gol dosegle šele v sedmi minuti, sredi prvega polčasa pa so zaostaje za štiri (5:9), so predvsem po zaslugi vratarke Amre Pandžić (osem obramb v prvem delu) v manj kot petih minutah izenačile na 10:10. V 24. minuti so prvič povedle (12:11), a je bilo to tudi njihovo zadnje vodstvo. V drugem polčasu so bile povsem razglašene, uničeval pa jih je trojček Nathalie Hagman (9 golov; po dveh tekmah je že pri 18., lani je bila prva strelka SP v Španiji z 71 goli), Jamina Roberts, hči očeta s karibskega otoka Aruba in mame Švedinje (8), in Jessica Ryde (12 obramb v drugem delu). Ekipa selektorja Tomasa Axnerja, ki prvič v trenerski karieri vodi žensko ekipo, v reprezentanco pa je vpoklical tudi hčerko Tyro, je v drugih 30 minutah poskrbela za učno uro rokometa, med katero so Skandinavke v 48. minuti prvič povedle za devet (26:17). Zlatorog, v katerem je proti Danski padel rekord obiskanosti na tekmah ženske reprezentance Slovenije (2871 ljudi), je včeraj dobil novo poglavje (3173), a po podpovprečni predstavi njihovih ljubljenk je v končnici bolj ali onemel.
Grosova jezna na sodnika
»Žal nam ni šlo, zgrešile smo preveč zicerjev in naredile preveč napak v igri. Vendar pride takšen dan, ko žoga noče v gol in ko se moraš boriti še proti komu drugemu, ne le proti nasprotniku. Načeloma nikoli ne ocenjujem sodnikov, a tokrat je bilo to nekaj neverjetnega, da te lahko nekdo tako zaj... v glavo. Toda to ne pomeni, da bi tekmo dobile, bi pa bila končna razlika zagotovo recej manjša,« se je jezila kapetanka Ana Gros. Jutri Slovenke čaka obračun s Srbijo, ki bo neposredno odločal o napredovanju v drugi krog: »Po minus enajst se bo težko pobrati, a verjamem, da smo tega sposobne in da bomo prikazale drugačno predstavo kot proti Švedski.«
Tjaša Stanko je dan pred tekmo s Švedsko praznovala 25. rojstni dan, a je včeraj ostala brez najpomembnejšega darila – zmage. »Zmaga proti Danski nas niti slučajno ni uspavala. Prvi polčas je obetal veliko več, v drugem pa smo naredile preveč napak. Švedinje, ki so hitrejše od nas, so skoraj vsako kaznovale in si priigrale visoko prednost. Vseeno se nismo predale, ker si tega pred domačimi gledalci ne smemo in si nikoli ne bomo dovolile, vendar nam ni šlo,« je priznala Tjaša Stanko, s štirimi goli druga strelka Slovenije. Štajerka in igralka Krima je pred dvobojem s Srbijo dodala: »Tekma za nas ne bo breme, bo pa zelo pomembna za oboje. To bo pravi balkanski derbi in obeta se zelo zanimivo dogajanje. Zdaj moramo takoj dvigniti glave, iti naprej in premagati Srbijo za nadaljevanje prvenstva v Stožicah.«
Skupina A (Ljubljana), 2. krog: Hrvaška – Madžarska 21:18 (10:7), Norveška – Švica 38:21 (19:9), 3. krog (jutri): Hrvaška – Švica (18), Norveška – Madžarska (20.30), vrstni red: Norveška 4, Madžarska in Hrvaška po 2, Švica 0, skupina B (Celje), 2. krog: Slovenija – Švedska 22:33 (13:14), Danska – Srbija 34:21 (18:11), 3. krog (jutri): Slovenija – Srbija (18), Danska – Švedska (20.30), vrstni red: Švedska 4, Danska in Slovenija po 2, Srbija 0, skupina C (Skopje), 1. krog: Francija – Severna Makedonija 24:14 (12:5), Nizozemska – Romunija 29:28 (14:12), 2. krog (danes): Severna Makedonija – Nizozemska (18), Romunija – Francija (20.30), skupina D (Podgorica), 1. krog: Črna gora – Španija 30:23 (12:9), Poljska – Nemčija 23:25 (12:11), 2. krog (danes): Nemčija – Črna gora (18), Španija – Poljska (20.30).