Pred zadnjima dvema tekmama (za tretje in prvo mesto) so na Dunaju opravili tudi žreb parov dodatnih kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2025, ki ga bosta sogostili Nemčija in Nizozemska. Ples kroglic je odločil, da se bodo Slovenke aprila naslednje leto na dveh tekmah, ki bosta odločali o nastopu na SP, pomerile s Srbijo, ki od leta 2012 ni izpustila nobenega evropskega in/ali svetovnega prvenstva. Prva tekma s srbsko reprezentanco, ki je pred dnevi po neuspehu na letošnjem Euru odstavila selektorja, Slovenca Uroša Bregarja (čeprav je nedavno podaljšal pogodbo še za tri leta), bo 10. ali 11. aprila 2025 v Sloveniji, povratna 12. ali 13. aprila pa v Srbiji.

Na že 27. svetovnem prvenstvu, na katerem bo spet nastopilo 32 reprezentanc, se bo Slovenija za udeležbo borila s Srbijo za svoj peti zaporedni nastop med svetovno elito in skupno devetega. Slovenija je bila med nosilci na žrebu, vendar je dobila (vsaj na papirju) najtežjega možnega nasprotnika. »Odkar sem selektor Slovenije, nikoli na žrebih nismo imeli pretirane sreče. Znova nas čaka trnova pot, toda verjamem, da bo slogan Slovenija gre naprej veljal tudi tokrat,« optimistično napoveduje selektor Dragan Adžić pred tekmama s Srbkinjami, ki so zadnjo kolajno na velikem tekmovanju osvojile leta 2013, ko so na domačem SP v finalu izgubile proti Braziliji z 20:22. Črnogorec, ki je v petek dopolnil 55 let, je ob tem opozoril še na nekaj: »Srbija dobro dela z mladimi rokometašicami. Sploh na drugi tekmi v gosteh nas čaka velik športni izziv. Naredili bomo vse, da ekipo čim bolje pripravimo na obe tekmi. Predvsem pa si želim, da kvalifikacije dočakamo zdravi in v še kompletnejši zasedbi kot na letošnjem evropskem prvenstvu.«

Jubilejni naslov za Norveško

Norveška desetič ali Danska četrtič – to je bilo zadnje odprto vprašanje pred finalom Eura 2024 na Dunaju. Rokometno predigro v boju za naslov prvaka Evrope sta na dvoboju za bron odigrali Madžarska in Francija, presenetljivo pa so slavile naše vzhodne sosede Madžarke s 25:24 (13:12) in osvojile prvo kolajno na velikih tekmovanjih po bronu na EP 2012 v Srbiji. Medsebojni norveško-danski obračun je bil že šesti v finalu EP (pred tem 3:2 v zmagah za Norvežanke) in ponovitev dvoboja za zlato kolajno s prejšnjega EP v Sloveniji, ko je Norveška po velikem preobratu (zaostajala je že s 4:9 in 5:10, prvič je povedla šele pri 24:23 v 55. minuti) v Stožicah slavila s 27:25 (12:15).

Po sedmih izenačenjih v prvem polčasu finalne tekme na Dunaju pred 8775 gledalci so si na začetku drugega Norvežanke z delnim izidom 3:0 prvič priigrale štiri gole prednosti (16:12), nato pa so po štirih zaporednih zadetkih povedle že s plus sedem (21:14). Rekorden zaostanek Dank je v nadaljevanju petkrat znašal kar osem zadetkov (prvič pri 19:27, zadnjič pri končnih 23:31) in Norveška je na evropskih prvenstvih osvojila že svojo 14. kolajno: poleg desetih zlatih ima še tri srebrne in eno bronasto. Pri zmagovalkah sta bili najučinkovitejši Henny Ella Reistad (8 golov) in Emilie Margrethe Hovden (6), pri poraženkah, ki so dobile šesto kolajno v zgodovini EP (po tri zlate in srebrne), pa Anne Mette Hansen in Mie Enggrob Hojlund s po petimi.

Tjaša Stanko v idealni sedmerici EP 2024

Kapetanka slovenske ženske reprezentance Tjaša Stanko je bila na položaju leve zunanje igralke izbrana v idealno sedmerico letošnjega EP. Poleg nje so bile takšne časti deležne še Danki Emma Friis (levo krilo) in Anna Kristensen (vratarka; tudi MVP, najkoristnejša igralka Eura), Madžarki Katrin Klujber (desna zunanja) in Viktoria Gyori-Lukacs (desno krilo), Norvežanka Henny Reiastad (srednja zunanja) in Črnogorka Tatjana Brnović (krožna napadalka), ki je – tako kot Tjaša Stanko – članica Krima Mercatorja. V glasovanju za najboljšo obrambno igralko na Euru 2024 je zmagala Francozinja Pauletta Foppa, za najboljšo mlado igralko pa Madžarka Petra Simon.

Priporočamo