Da se olimpijske igre obračajo v drugo polovico, z začetkom sporeda vselej naznanjajo atleti. S hojo so se olimpijski boji sicer začeli včeraj, danes pa bo na kultnem stadionu Stade de France začetek stadionske atletike. Stadion v Saint Denisu je že gostil tekme v ragbiju 7, na njem pa bo tudi zaključna slovesnost. Sedem slovenskih atletov bo nastopilo na igrah v Parizu, od katerih jih bo šla prvi dan v tekmovalno areno več kot polovica. Prva med njimi bo skakalka v višino Lia Apostolovski, ki bo edina tekmovala v dopoldanskem sporedu. V popoldanskem terminu bodo svojo pripravljenost pokazale novopečena olimpijska zaročenka Anita Horvat v teku na 800 m, Neja Filipič v troskoku in Klara Lukan v teku na 5000 m. Slednja bo sicer nastopila tudi v teku na 10.000 m, kjer je na nedavnem evropskem prvenstvu v Rimu navdušila s petim mestom.

Poleg omenjene četverice bodo v nadaljevanju iger v atletiki nastopili še skakalka ob palici Tina Šutej, tekač na 400 m Matic Ian Guček in glavni up v boju za kolajno metalec diska Kristjan Čeh, ki bo danes kot zadnji pripotoval v olimpijsko vas, finale v metu diska pa ga kot vrhunec slovenskih atletskih nastopov čaka v sredo, 7. avgusta. Atletsko delegacijo, ki se je pred začetkom tekmovalnega dela predstavila na tiskovni konferenci v Parizu, vodi nekdanja vrhunska skakalka troskoka Marija Šestak.

V Parizu se želim uvrstiti v finale. Osredotočila se bom na tehnično izvedbo skoka in če mi to uspe, bo rezultat zagotovo dober.

Neja Filipič, atletinja

Klara Lukan od sebe pričakuje borbenost

Lia Apostolovski je zablestela na letošnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu, kjer je presenetila z bronasto kolajno ter nadaljevala niz osvajanja kolajn slovenskih atletov. »Počutim se dobro. Veselim se svoje prve olimpijske izkušnje, trenutno sem osredotočena le na petkove kvalifikacije. Pripravljena sem dobro, tako da je moj glavni cilj, da izvedem tehnično lepe skoke,« napoveduje prva Slovenka, ki bo krenila v atletski boj.

»Vse poteka po načrtih in se pripravljam na svoj prvi start na olimpijskih igrah. Olimpijska vas je super, edino pogoji za tekaški trening so zaradi vročine malo oteženi. Zato sem trenirala bolj zjutraj, ko so temperature še znosne, ter na tekaški stezi v fitnesu. Zavedam se, da bodo razmere na tekmovališču vse prej kot enostavne, ampak ravno v tem je čar športa, da nikoli ne veš, kaj te zares čaka in da se znaš temu ustrezno prilagoditi. Zelo se veselim svojih olimpijskih nastopov in si želim predvsem mirnosti in sproščenosti. Obenem pa od sebe pričakujem odločno borbenost vse do ciljne črte,« napoveduje Klara Lukan.

12 let, od Londona leta 2012, slovenska atletika ni osvojila kolajne na olimpijskih igrah.

4 kolajne so v olimpijski zgodovini osvojili slovenski atleti. Zlato (2008) in srebrno kolajno (2012) je osvojil metalec diska Primož Kozmus, srebrno Brigita Bukovec (1996) in bronasto Jolanda Čeplak (2004). Pod jugoslovansko zastavo je ni osvojil noben Slovenec.

O finalu na glas razmišlja le Neja Filipič

Na evropskem prvenstvu v Rimu je Neja Filipič dokazala, da je mojstrica zadnjih skokov, Najprej se je s tretjim uvrstila v finale, nato pa še med najboljšo osmerico. Varovanka Srđana Đorđevića ima visoke cilje: »V Parizu se želim uvrstiti v finale. Osredotočila se bom na tehnično izvedbo skoka in če mi to uspe, bo rezultat zagotovo dober. Zavedam se, da za finale potrebujem svoj najboljši izid sezone,« se zaveda Neja Filipič ter zgovorna dodaja: »V olimpijski vasi se počutim kot doma. Za nas je zelo dobro preskrbljeno, imamo pralnico pred našim blokom, jedilnica tudi ni daleč, veliko je za početi in ni dolgčas. Pomembno je tudi, da imamo na srečo atleti blizu stadion za trening in se ne vozimo daleč. Pogoji za vadbo so zelo dobri, le fitnesa ni v trening centru, enega ogromnega imamo za vse v olimpijski vasi. Je kar malo preveč poln in je treba čakati, da prideš na vrsto. A me to ne moti.«

Anita Horvat, ki je olimpijski krst doživela pred tremi leti v Tokiu, napoveduje: »V olimpijski vasi se počutim super, tudi pogoji za trening so dobri. Je pa kar vroče. Tega nisem navajena, saj sem bila mesec dni na višinskih pripravah v gorah. Na igrah želim nastopiti sproščeno in brez pritiska. Vem, da bom lahko odtekla tudi hitro.« 

Priporočamo