Po letu 2004 v Atenah se je slovenski judo z olimpijskih iger v domovino vselej vrnil z najmanj eno kolajno. Urška Žolnir in Tina Trstenjak sta osvojili po dve, Andreja Leški, Anamarija Velenšek in Lucija Polavder pa po eno. Medtem ko imamo v Sloveniji tri zlate Slovenke, se njihove kolajne znotraj Judo zveze Slovenije (JZS) ne svetijo tako lepo. Kot kaže, številni pretresi pod vnovičnim vodstvom izkušenega funkcionarja Bogdana Gabrovca vendarle dobivajo epilog.

Judo ima v Sloveniji 72-letno tradicijo. Dolga leta ga je uspešno vodil Bogdan Gabrovec, ki se je s funkcije poslovil pred desetimi leti, ko je za dva štiriletna mandata postal predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez. V tem času je Gabrovca zamenjal Darko Mušič, ki je po štirih letih vodenja dobil protikandidata Lovrencija Galufa. Izid tesnih volitev med obema kandidatoma se je zavlekel od januarja do septembra 2021, ko je Galuf na volilni seji prejel pet glasov več. Pred tremi leti se je glasovanja udeležilo 73 od 74 predstavnikov klubov z volilno pravico.

kazenski ovadbi so zaradi suma ponarejanja dokumentacije vložili v JZS.

tožbe zoper JZS so končale na sodišču.

55.780 € minusa sta po zagotovilih JZS prinesli organizaciji dveh velikih tekmovanj, katerih organizacijska vodja je bila Urška Žolnir Jugovar, ki je kasneje neuspešno kandidirala za generalno sekretarko JZS.

OKS zapušča tudi Alja Pahor

Funkcijo generalnega sekretarja slovenskega juda je dobra tri desetletja opravljal Franc Očko. Vse do septembra lani, ko je na novo delovno mesto prišel dvakratni olimpijec Aljaž Sedej, ki je med trojico kandidatov še v času predsedovanja Galufa prejel več glasov kot protikandidatki Urška Žolnir Jugovar in Nuša Lampe. Sedej je prišel na novo delovno mesto z Olimpijskega komiteja Slovenije, in sicer v paketu lanskih številnih odhodov iz krovne športne organizacije, ko so Gabrovčevega naslednika Franja Bobinca in njegovega generalnega sekretarja Tomaža Jontesa zapustili tudi Poljanka S. Pavletič, Aleš Šolar, Rok Zupan in Borut Kolarič. Mimogrede, ta teden se z mesta tiskovne predstavnice OKS – ZŠZ poslavlja tudi Alja Pahor, ki si bo s 1. decembrom našla nov poslovni izziv.

Lansko poletje je slovenskim klubom znotraj Judo zveze Slovenije prekipelo, saj so sklicali izredni zbor članov JZS. Razlog sta bili evropski prvenstvi za veterane in v judo katah, ki ju je junija enega za drugim gostil Podčetrtek. Po zagotovilih Judo zveze Slovenije sta omenjeni prvenstvi pridelali 55.780 evrov minusa. Kot je razvidno iz obvestila zveze z dne 24. maja lani, je bila predsednica organizacijskega odbora obeh prvenstev Urška Žolnir Jugovar, ki se je po lanski neuspešni kandidaturi za generalno sekretarko slovenskega juda zaposlila na OKS – ZŠZ. Zlata olimpijka je na zadnjih igrah v Parizu opravljala funkcijo programske vodje Slovenske hiše, trenutno pa je sodelavka za marketing.

Bogdan Gabrovec, predsednik JZS: »Ni mi bilo vseeno, da se je zveza znašla v rdečih številkah, kot tudi ne, da so se na sodišču znašle štiri tožbe zoper nas.«

Bogdan Gabrovec, predsednik JZS: »Ni mi bilo vseeno, da se je zveza znašla v rdečih številkah, kot tudi ne, da so se na sodišču znašle štiri tožbe zoper nas.«

Aljaž Sedej ugotovil številne nepravilnosti

Izredni zbor članov JZS lahko po statutu skličejo le predsednik, izvršni odbor, nadzorni odbor ali tretjina vseh predstavnikov klubov, kar so storili junija lani, ko so zahtevali glasovanje o nezaupnici Lovrenciju Galufu. Predsednik JZS je najprej 22. septembra lani sklical izredno sejo za imenovanje generalnega sekretarja, na kateri je bil izbran Aljaž Sedej, 18. oktobra pa je sklical izredni zbor članov glede njegove nezaupnice. Na obeh sejah je bil ena od točk dnevnega reda sprejem novih članov JZS, ki je bil uvrščena pred točko o glasovanju za generalnega sekretarja in o nezaupnici predsedniku. Kljub temu da v registracijskem pravilniku piše, da se novi člani JZS sprejemajo le enkrat na leto, in sicer na rednih marčevskih zborih.

Sprejem novih članov je bil premaknjen na redni zbor, kot veleva registracijski pravilnik. Funkcijo vršilca dolžnosti je do 28. maja letos, ko je predsednik znova postal Bogdan Gabrovec, opravljal Borut Marošek. Do danes je novih članov Judo zveze Slovenije že 62, kolikor so jih sprejeli marca letos, kar je bilo v skladu s tedaj veljavnim statutom in registracijskim pravilnikom. Novi generalni sekretar Aljaž Sedej je ob imenovanju funkcije dobil nalogo, da podrobno pregleda vloge vseh novih članov. Na podlagi Sedejevih ugotovitev so nekatere vloge zavrnili, in sicer zaradi ugotovljenih nepravilnosti, vključno s sumom ponarejanja dokumentacije. V dveh primerih (Nogometni klub Pohorje in Boksarski klub Portorož) so v JZS vložili kazenski ovadbi na pristojno okrajno sodišče.

Bogdan Gabrovec o prelomljeni obljubi

Ko se je Bogdan Gabrovec umaknil z mesta predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, je dejal, da je bilo šest desetletij delovanja v športu dovolj ter da se umika k družini in vnukom. Svojo obljubo je prelomil. Pojasnil nam je, da je eno od družinskih obljub izpolnil na olimpijskih igrah v Parizu, kamor je na svoje stroške peljal vnuke in si ob tem ogledal tudi pohod Andreje Leški proti zlati olimpijski kolajni. Na vprašanje, kaj ga je pripeljalo nazaj v šport, je 71-letni Korošec odgovoril: »V življenju ne potrebujem nobenih potrditev, saj sem v športu na raznoraznih položajih doživel skoraj vse. Najdlje sem preživel na mestu predsednika Judo zveze Slovenije, zato mi ni bilo vseeno, ko sem spremljal, kaj se dogaja na zvezi. Bil sem nesrečen, ko sem videl, da so zadeve ušle izpod nadzora, da imajo ljudje, ko pridejo na vodilna mesta, občutek, da lahko delajo, kar se jim zazdi. Ni mi bilo vseeno, da se je zveza znašla v rdečih številkah, kot tudi ne, da so se na sodišču znašle štiri tožbe zoper nas. Zato tako sebi kot dvema tretjinama članov, ki so sprejeli spremembo statuta, želim, da trofejno zvezo spravimo na normalno raven delovanja, da ohranimo vrednote, kakršne imamo judoisti.«

Vzorec povezav s posameznikom

»Na seji izvršnega odbora JZS 13. marca letos je Mitja Jenuš izpostavil problematiko papirnatih klubov, ki so bili ustanovljeni izključno za pridobivanje glasovalnih pravic, ne pa zaradi dejanskega delovanja v judu. Z ustanovitvijo več kot 30 klubov je želel opozoriti na ranljivost obstoječega sistema in spodbuditi razpravo o nujnosti spremembe statuta. Njegov pristop je bil usmerjen k zagotavljanju poštenega in preglednega sistema, ki bi dal večjo težo aktivnim in delujočim klubom ter preprečil manipulacije z glasovalnimi pravicami, kar bo dolgoročno pripomoglo k izboljšanju delovanja JZS,« so zapisali pri Judo zvezi Slovenije ter dodali: »Pri več vlogah smo opazili, da se v dokumentaciji pojavljajo neskladnosti z določili statuta, zlasti glede pogojev za članstvo, ki jih jasno opredeljuje 7. člen statuta. Obenem smo opazili vzorec povezav z določenim posameznikom, kar je vzbudilo dodatne dvome o namenu ustanavljanja nekaterih društev.«

Nova verzija statuta, sprejeta minuli petek z dvotretjinsko večino, uvaja jasne pogoje za članstvo v JZS. Najpomembnejši spremembi sta, da je eden od pogojev za včlanjevanje, da ima novi član sklenjeno pogodbo z najmanj eno osebo, ki ima izobrazbo na področju športa ali 2. stopnjo usposobljenosti pri JZS, je vpisan v razvid strokovno izobraženih in strokovno usposobljenih delavcev v športu ter ima potrjeno trenersko licenco pri JZS, pri čemer se ta oseba z vidika izpolnjevanja predmetnega pogoja lahko upošteva pri največ dveh kandidatkah ali članicah JZS. Druga velika novost je deljenje glasov na 1, 5 in 10. »Pomembno je, da ima prav vsaka članica glas, lahko pa članica pridobi pet ali deset glasov, če ima določeno število registriranih športnikov po zakonu o športu in je določeno število njenih članic nadgradilo znanje juda v preteklem letu (višja stopnja pasu),« so zapisali pri JZS. 

Dva Slovenca v Evropski judo zvezi

Minuli konec tedna je bil v Budimpešti 76. kongres Evropske judo zveze (EJU), na katerem je bil Madžar Lazslo Toth izvoljen za nov štiriletni predsedniški mandat. Kongresa sta se udeležila predsednik JZS Bogdan Gabrovec in generalni sekretar Aljaž Sedej, skupno pa je bilo prisotnih 138 delegatov iz 49 držav. Pri EJU so izpostavili, da so ponosni na dve ženski podpredsedniški mesti, ki ju zastopata Portugalka Catarina Rodrigues (zadolžena bo za šport) in Finka Kristiina Pekkola (vodila bo sektor izobraževanja), tretji podpredsednik, ki bo vodil marketinško področje, pa bo Srb Ivan Todorov. Eno od izpostavljenih funkcij zaseda tudi slovenski judo, saj je Urška Žolnir Jugovar postala glavna športna direktorica EJU, funkcija pa bo nagrajena s honorarjem, kot nam je povedala zlata olimpijka. Od Slovencev bo v slovenskem judu v naslednjem štiriletnem mandatu EJU opravljal funkcijo še Franc Očko, in sicer v sodniški organizaciji.

Priporočamo