Imena Mijain Lopez Nunez v Sloveniji ne pozna veliko ljudi. Vsaj do torkovega večera ga niso, ko je skoraj 42-letni Kubanec poskrbel za neverjeten dosežek. Kot prvi v zgodovini olimpijskih iger je slavil pet olimpijskih naslovov v isti disciplini. Enak dosežek teoretično lahko uspe ameriški plavalni zvezdnici Katie Ledecky na naslednjih OI v Los Angelesu, če bo uspešna v disciplini 800 m prosto, kjer bo branila štirikratni naslov prvakinje.

99:5 je razmerje točk v korist Kubanca Mijaina Lopeza Nuneza v dvajsetih dvobojih od olimpijskih iger v Pekingu dalje.

 

»Peking – mladost, London – transcendenca, Rio – vložek, Tokio – žrtvovanje, Pariz – zabava,« je Mijain Lopez Nunez opisal svojih pet olimpijskih naslovov, s katerimi se je zapisal v zgodovino iger pod petimi krogi. Kubanec je sicer svoj debi doživel na igrah v Atenah, ko je bil peti, od tedaj pa je na dvajsetih dvobojih dosegel prav toliko zmag.

Gnal ga je starejši brat

Kubanec se je v športu večkrat spogledoval s koncem. Nenazadnje tudi po olimpijskem nastopu v Tokiu ni bil zelo dejaven na največjih tekmovanjih. Tokrat je po zadnji borbi tudi uradno odložil športno obutev in se za večno upokojil. »Številni so bili skeptični, da mi lahko uspe. A vedel sem, da sem pripravljen,« je šampion z vzdevkom El Terrible povedal, da se je bolj kot z nasprotniki v Parizu boril proti mnenju javnosti.

»Nekako sem žalosten, saj zapuščam šport, ki sem mu namenil vse svoje življenje,« je še dejal in pri tem izpostavil najpomembnejšo osebo v svojem življenju, ki ga je gnala do vseh teh uspehov. »Hvala mojemu bratu, da sem vztrajal v športu. On je tisti, ki me je motiviral, da sem se gnal naprej in dosegel te uspehe,« je Mijain Lopez Nunez omenil svojega starejšega brata Michela, ki je v Atenah dosegel bronasto odličje v boksu.

4-krat zapored je Mijain Lopez Nunez na otvoritveni slovesnosti nosil kubansko zastavo, kar dokazuje, da je rokoborec v domovini priznan športnik.

Pomagati želi mladim

Lopez Nunez se še kako dobro zaveda svojega dosežka. »Ponosen sem na vse. Lepo je, da imajo moji nasledniki v rokah nekaj, kar jih lahko navdušuje.« S pogledom na naslednje generacije se je tudi dokončno odločil, da zaključi svojo športno pot. »Naredimo prostor za tiste, ki prihajajo. Želim si, da bi se me mladi spominjali po tem, da v življenju nič ni nemogoče. Ne obstajajo cilji, dosežki in želje, ki niso dosegljivi, če temu nameniš pravo mero treninga,« je svoje vidike predstavil 41-letni borec in mlajšim generacijam dal še en nasvet na poti do uspehov. »Pustite si biti ljubljeni od ljudi, ki vas imajo radi. Trenerji, družina, vsi navijači … To je zapuščina, ki vodi do uspehov,« je dejal.

Velike dosežke najboljšemu rokoborcu in olimpijcu priznava tudi njegov tekmec v finalni borbi v Parizu Čilenec Yasmani Acosta Fernandez, ki ima sicer tudi kubanske korenine. »Imam mešane občutke, saj sem izgubil v finalni borbi. A če sem moral izgubiti, sem vesel, da sem proti Mijainu Lopezu Nunezu. On je legenda našega športa in to, kar je dosegel, je neverjetno,« je spoštljivo o tekmecu govoril srebrni Yasmani Acosta Fernandez. Čilenec je izpostavil tudi druge odlike Nuneza, ki ni le odličen rokoborec, temveč tudi človek. »Sva prijatelja. Že dolgo se poznava. Daje mi tudi veliko nasvetov, ne le v športu. Je tekmec, prijatelj in lahko bi rekel tudi brat,« je še naprej v superlativih o novem velikem junaku Pariza govoril Čilenec. 

Priporočamo