Zgodovina kaže, da uvodna preizkušnja v Söldnu nikoli ni bila pravi čas za napoved uspešnosti sezone. Lani je bila denimo Ana Bucik na uvodu v sezono enajsta, kar je še vedno njena četrta najvišja veleslalomska uvrstitev v karieri. V nadaljevanju sezone se dosežku ni več približala, povrhu je razpadla trenerska ekipa in potrebna je bila šokterapija med sezono. Tudi Tina Maze, ki je še vedno s tremi zmagami najuspešnejša alpska smučarka vseh časov v Söldnu, se na prvi tekmi samostojne kariere na ledeniku Rettenbach ni uvrstila na drugo progo, v nadaljevanju sezone 2008/09 pa je zmagala v Mariboru ter v Val d'Iseru osvojila svojo prvo kolajno na velikih tekmovanjih, potem ko je postala svetovna veleslalomska podprvakinja.
Slovenska ženska alpska smučarska reprezentanca po uvodni preizkušnji 59. sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju nima razloga za veselje, saj je bil izkupiček najslabši v zadnjih desetih sezonah (prikaz tabele). Ana Bucik Jogan je bila sicer nagrajena z drugim nastopom, v katerem je popravila vtis, a pokazala preveč vroče-hladnih trenutkov za športnico z visokimi ambicijami. Neja Dvornik je imela po drugi strani nekaj smole, da kot 31. ni dobila priložnosti, da bi popravila vtis z začetka sezone, ki je bil slabši od želja. Andreja Slokar pa je z visoko startno številko naredila nepotrebno napako že v zgornjem delu proge.
Cilj po Söldnu je konstantnost od starta do cilja
Največje vprašanje v slovenskem alpskem smučanju pred prvo tekmo je bilo, kaj bo pokazal Žan Kranjec, ki se je pri 31 letih podal na novo pot s trenerjem Miho Verdnikom. S šestim mestom je dokazal, da ni izgubil stika z vrhom. Najpomembnejše zanj je, da je spet našel smučarsko hitrost, da ni tekmoval v slogu boja za preživetje, kot se mu je to zgodilo prevečkrat v karieri. Slabši podatek je bil, da še vedno potrebuje preveč časa, da začne verjeti vase, da je eden najboljših veleslalomistov na svetu. Če ne bo smučal na polno od prvih vratc naprej, bo lahko večno najboljši šesti.
Miha Verdnik je po prespani noči priznal, da je bila prva tekma stresna, da je čutil pritisk okolice in da se mu je odvalil kamen od srca. Verjel je, da bo dobro delo na treningih obrodilo sadove, da bo Sölden potrdil dobro sodelovanje. »Najbolj pozitivna stvar zame je, da je Žan spet dirkal, iskal hitrost in aktivnost. Predvsem v drugih delih prog je našel sproščenost in naredil nekaj zavojev, s katerimi lahko premaguje tekmece. Na takšen način mu bo rasla samozavest,« je pojasnil Miha Verdnik. In nadaljeval: »Res je tudi, da je tekma v Söldnu pokazala, da naju čaka še veliko dela. Predvsem v konstantnosti smučanja od starta do cilja.«
Več treninga v superveleslalomu
Kranjec je po tekmi dejal, da preprosto ne ve, kako izboljšati smučanje od starta na terenih, kjer hitrosti ne naraščajo hitro. »Vem, kako se lotiti težave. Na neki način je bilo mogoče opaziti napredek že v Söldnu, a je Žan v pomanjkanju samozavesti pri nižji hitrosti vseeno smučal preveč okrog vratc. Mirnost bova skušala dobiti z več treningi v superveleslalomu, ki se mu bova bolj posvetila v Cooper Mountainu,« odgovarja Miha Verdnik. S Kranjcem bosta v ZDA odpotovala 23. novembra, kjer bo naslednji veleslalom 8. decembra, dotlej pa bosta opravila še dva cikla priprav v Val Senalesu. Vodičan bo v ZDA posvečal veliko pozornosti prilagoditvi na ameriški sneg in pripravi na tekmo v Beaver Creeku, kjer so razdalje med vratci daljše kot na številnih drugih tekmah svetovnega pokala.
Na vprašanje, kaj se je dogajalo na tekmi v Söldnu po tem, ko je s startno številko 1 odstopil edini favorit za zmago Marco Odermatt, je Verdnik odgovoril, da kakšnega posebnega občutka vsaj on ni imel, saj sta imela s Kranjcem veliko svojih težav. »Glavni poudarek je vedno smučanje Žana. Nikoli si ne bi ob napaki drugega privoščil, da bi na tuj račun dodatno motiviral svojega tekmovalca. Menim, da mora vsak pokazati svoj maksimum, štoparica pa na koncu pokaže, kdo je bil najboljši.« V Söldnu so s trojno zmago navdušili Norvežani, ki jih je v pripravah na tekmo Kranjec na treningih premagoval. Ob tem, da ima Kranjec sloves alpskega smučarja, ki na treningih redko pokaže vse svoje odlike.
Čim prej na start slaloma
Verdnik pravi, da ga uvrstitvi povratnikov Lucasa Pinheira Braathna in Marcela Hirscherja nista presenetili. »Za Hirscherja sem že pred tekmo rekel, da bo verjetno potreboval nekaj tekem, da bo ujel tekmovalni ritem. Ko ga bo, bo nedvomno večji Žanov tekmec. Za Braathna pa smo vsi vedeli, da smuča dobro, saj se navsezadnje ne vrača po poškodbi, temveč je imel enoletni premor, v katerem je veliko treniral. Ker ima tudi odlične možnosti za trening, smo vedeli, da bo konkurenčen. Še nevarnejši bo, ko si bo izboljšal startno številko,« meni Verdnik, ki je po tekmi ob vrnitvi v Slovenijo preživel dan v avtu s svojim tekmovalcem. »Vzdušje je bilo dobro in sproščeno. Analizirala sva tudi tekmo, natančneje pa jo bova ob ogledu posnetkov Žana in tekmecev. Začetek skupnega sodelovanja lahko označim kot zelo pozitiven,« meni Verdnik.
Nekdanji vodja panoge nam je ob koncu dejal, da si želi, da bi Kranjec čim prej dosegel 500 točk na svetovni lestvici, ki bi mu omogočale startno številko takoj za trideseterico tudi v slalomu. V tem primeru bo na kakšni tekmi tekmoval tudi v slalomu in ohranjal tekmovalno raven, ki jo z nastopanjem v eni disciplini pogreša. Dokaz za to je že dolg tekmovalni premor pred naslednjo veleslalomsko preizkušnjo, ki bo znašal kar 42 dni.