Zmaga Jakova Faka na Pokljuki na skrajšani individualni tekmi in tretji mesti Anamarije Lampič, ki je te dni z mlajšo sestro Tinkaro na počitnicah v mehiškem Cancunu, v sprintu v Annecyju v Franciji in v skupinskem startu na Pokljuki, so bile najboljše slovenske uvrstitve v minuli sezoni svetovnega pokala v biatlonu. Če temu dodamo še tri šesta mesta na svetovnem prvenstvu v Lenzerheideju ter še nekaj uvrstitev med deset najboljših v svetovnem pokalu, potem ni nobeno presenečenje, da v vodstvu slovenske biatlonske reprezentance ne razmišljajo o nobenih spremembah. Tudi zato, ker bo moška reprezentanca tudi v prihodnji sezoni imela pet tekmovalcev v svetovnem pokalu, ženska pa eno tekmovalko manj.

»S tega vidika smo lahko zadovoljni, in če bo takšna tudi olimpijska sezona, seveda še s kakšnimi pozitivnimi popravki, bomo zagotovo tudi prihodnjo ocenili kot uspešno. Vse to so razlogi, da bomo šli praktično z enako ekipo v novo sezono, z Janezom Maričem kot glavnim trenerjem in Ljubom Tomažičem kot strelskim trenerjem, prav tako Boštjan Klavžar ostaja pomočnik glavnega trenerja. Tudi ekipe A ostajajo enake, razmišljamo pa, da bi spet imeli ekipo B, vendar mora vse skupaj potrditi še strokovni svet, ki se bo sestal v kratkem, nato pa še zbor za biatlon, ki bo maja,« je povedal Tomas Globočnik, vodja panoge za biatlon, ki se dobro zaveda, da vse le ni bilo brezhibno.

Od mlajših pričakujejo več

Zasluge za izpolnjeni kvoti za prihodnjo sezono gredo predvsem Jakovu Faku in Anamariji Lampič, svoj delež pa so dodali tudi Polona Klemenčič in Lena Repinc ter nekaj dobrih štafetnih nastopov. Predvsem mlajši del reprezentance A, v prvi vrsti to velja za Lovra Planka in Tonija Vidmarja, pa ni naredil kakovostnega preskoka. »To je dejstvo in tega se zavedamo, čeprav smo, tudi na račun štafetnih tekem, na vsaki postaji svetovnega pokala našli pozitivne točke. Vendar lahko računamo, da bo po olimpijski sezoni zagotovo odšlo nekaj tekmovalcev, zato bodo morali mlajši v prihodnosti prevzeti breme. S te strani z njihovimi rezultati v minuli sezoni nismo zadovoljni, zato se že zdaj ukvarjamo s tem, kaj bo po letu 2026,« se morebitnih težav, če pri mlajših tekmovalcih razvoj ne bo šel v pravo smer, zaveda Globočnik, ki je ob Faku najuspešnejši slovenski biatlonec.

Nova sezona se bo začela nekoliko drugače, s festivalom Loop One (18.–19. oktober), ki bo v olimpijskem parku v Münchnu. Prvi dan bodo na sporedu tekme v parabiatlonu in mladinskih kategorijah, drugi dan pa supersprint na rolkah za 60 najboljših biatloncev in biatlonk. Letos tekma še ne bo štela za svetovni pokal, je pa to dokaz, da ima biatlon ob vedno bolj suhih zimah alternativo. Po eni strani so tekme na rolkah bolj poštene, kajti vse rolke prihajajo od enega proizvajalca, tako da je na koncu res vse odvisno le od tekmovalca in maže ne igrajo nobene vloge.

Ravno zato je spodbudno, da v servisu ostaja preverjena ekipa pod vodstvom Anžeta Globevnika, ki jo sestavljata še Miha Plahutnik in Miloš Čolić. Ker ima trojica ogromno dela, si v vodstvu prizadevajo najti še četrtega člana, ki bi okrepil ključni del ekipe. 

Priporočamo