Letošnja sezona je za slovenski vaterpolo nekaj posebnega, saj sta po dolgih letih v evropskih pokalih nastopata dva kluba. V eurocupu je konec septembra igral slovenski državni prvak Triglav iz Kranja in v domačem bazenu v konkurenci italijanske ekipe Ortigia, nemškega Duisburga in grškega Paoka osvojil četrto mesto. Po 17 letih bodo slovenske barve v Evropi znova predstavljali vaterpolisti Ljubljane Slovana. Svojo priložnost za preboj v četrtfinale bodo iskali v pokalu challenger, v katerem bodo v skupini C na turnirju na Slovaškem njihovi nasprotniki belgijski Mouscronnois, ciprski Limassol in domači Novaky.
Lani brez finala v treh tekmovanjih
»Lanska sezona se za nas ni končala po načrtih, saj smo ostali brez finala končnice državnega prvenstva, prav tako smo brez finala ostali v pokalnem tekmovanju, v ligi AWL pa brez zaključnega turnirja, toda imamo dolgoročne načrte. Eden od njih je, da s svojo mlado ekipo igramo tudi v enem od evropskih pokalov. V tem trenutku je za nas najbolj primeren pokal challenger, kjer konkurenca ni tako močna. To bo tudi spodbuda za naše mlade igralce, verjamemo pa, da bo to pomagalo tudi k razvoju vaterpola v Ljubljani,« je o razlogih, zakaj se po dolgih letih ljubljanski vaterpolisti spet podajajo v Evropo, spregovoril njihov trener Jure Škof.
Trener Ljubljane Slovana je pred 17 leti s takratno Olimpijo dvakrat igral v kvalifikacijah lige prvakov, obakrat so se s soigralci prebili do drugega kroga. Na Slovaškem bodo glavni konkurenti Ljubljančanom Ciprčani in gostitelji. »Skupina je zelo težka, kajti Ciprčani in Slovaki so profesionalci, medtem ko so pri nas vsi zaposleni ali pa so študenti, nekateri celo dijaki. Pred odhodom na Slovaško smo bili nekaj dni na pripravah v Šabcu, kjer smo odigrali tudi štiri prijateljske tekme, tako da smo na turnir v Novakih dobro pripravljeni. V četrtfinale se bosta uvrstili najboljši dve ekipi, naredili bomo vse, da bo med njimi tudi naša,« pravi Škof, ki si želi, da bi v Ljubljani vaterpolo pridobil na prepoznavnosti.
»Želimo si, da bi v prihodnosti tudi v Ljubljani imeli profesionalno ekipo. Pred vrati je odprtje bazena Ilirija, morda bo to priložnost za zgodbo, podobno tisti, ki jo je v letošnji sezoni naredil Slovan v rokometu. Za zdaj smo še daleč od tega, tudi finančno se nikakor ne moremo primerjati z večino ekip v pokalu challenger, kaj šele s tistimi iz srednjega evropskega razreda,« se ene največjih težav ne samo vaterpola, pač pa tudi večine drugih slovenskih športov zaveda trener ljubljanskih vaterpolistov.
Le dva igralca nista bila vzgojena na Kodeljevem
Z izjemo reprezentančnega vratarja Jureta Betona, ki je iz Triglava pred začetkom letošnje sezone prestopil v Ljubljano, ter Roka Vukovića, ki je do zdaj igral za reško Primorje, so vsi drugi igralci vzgojeni na Kodeljevem. Ker v klubu želijo izboljšati pogoje za trening, so svoj trenerski štab okrepili z Gregorjem Habjaničem in Smiljano Marinović, ki sta dolga leta delovala na Reki in bosta z vsemi selekcijami delala na kondicijski pripravi ter tehniki plavanja.
»Prav pomanjkanje treninga je ob financah največja težava slovenskega vaterpola in razlog, zakaj ne gremo stopničko ali dve višje. Ob tem imamo tudi premalo otrok, ki bi se odločili za vaterpolo, premalo je tudi klubov, vendar so to že težave, na katere nimamo vpliva. V letošnji sezoni si po slabši lanski sezoni želimo priti do naslova državnega prvaka, medtem ko bomo v ligi AWL dali priložnost mlajšim igralcem, da se razvijajo,« je Škof razkril načrte.