Za slovenske alpske smučarje je bila lanska zima slabša od tekmovalnih in finančnih pričakovanj. Štiri uvrstitve na zmagovalni oder niso bile najboljša popotnica pred začetkom predolimpijske sezone, panoga pa se je pred začetkom nove sezone znašla v skoraj milijonskem minusu. Tudi odnosi znotraj reprezentance so slabi. V zadnjih tednih je mogoče brati, kako nezadovoljni so trenerji z odnosom vodstva panoge, ki mu poveljuje Matjaž Šarabon. Očitki padajo z vseh strani, kar je dokaz, da je panoga za alpsko smučanje v nezavidljivem položaju.

Tekmovalci se pred začetkom sezone, ki bo doživela vrhunec na februarskem svetovnem prvenstvu v Saalbachu, ne ukvarjajo s finančnim minusom, temveč so osredotočeni na tekmovalni del. Ta je pred vrati, saj bo na klasičnem uvodnem prizorišču v Söldnu v soboto ženski veleslalom, v nedeljo pa se bodo v bazični disciplini alpskega smučanja pomerili še moški, kjer bo Žan Kranjec osamljeni slovenski jezdec. V minulih sezonah mu je na veleslalomih občasno delal družbo Štefan Hadalin, ki pa je skupaj z Meto Hrovat minulo zimo pomahal v tekmovalno slovo. Ženska reprezentanca bo na avstrijskem Tirolskem številnejša, saj bodo na startu Ana Bucik Jogan, Andreja Slokar in Neja Dvornik.

Z Denisom Šteharnikom, ki skrbi za Nejo Dvornik, sodelujeva zelo dobro. Denis je izkušen trener, pravi stari maček, od katerega se še vedno kaj naučim, navsezadnje pa ima tudi on v meni drugačni pogled.

Mitja Kunctrener Ane Bucik Jogan

Zadovoljni s sodelovanjem ekip Ane Bucik Jogan in Neje Dvornik

Slovenska četverica se je v zadnjih dneh na tekmo pripravljala ločeno, a je trenirala na istih terenih. Posebej so pohvalili dan treninga v Söldnu, medtem ko so bili tudi v Val Senalesu pogoji zelo zimski. Največ težav s prilagoditvijo na evropske razmere je imela Neja Dvornik, a so tudi drugi alpski smučarji povedali, da ni povsem preprosto z južnoameriškega snega preiti na evropskega. »Na treningih kažem nihanja. Ker sem pozitivna, sem najbolj vesela, da znam smučati hitro. Želim pa si, da bi čim prej pokazala konstantnost,« se nadeja Ana Bucik Jogan.

Trener Primorke Mitja Kunc je v novo sezono vstopil v drugačni vlogi, kot jo je opravljal v minuli zimi, ko je prišel v reprezentanco med sezono. V minuli zimi je opravljal še funkcijo glavnega trenerja, kar je bil velik logistični zalogaj. »Glavna sprememba je, da se letos posvečam le Ani, hkrati pa imamo dve ekipi znotraj ene. Z Denisom Šteharnikom, ki skrbi za Nejo Dvornik, sodelujeva zelo dobro. Denis je izkušen trener, pravi stari maček, od katerega se še vedno kaj naučim, navsezadnje pa ima tudi on v meni drugačni pogled,« meni Mitja Kunc. »V pripravljalnem delu sva se v 70 odstotkih posvečala predvsem veleslalomu. Želja je, da bi bila Ana odločnejša na bolj strmin odsekih. Po Söldnu bomo imeli v Leviju dovolj časa za trening slaloma, ki mu bova namenila 90 odstotkov vadbenega časa. Od načrta treninga sva izpustila le en vadbeni dan, tako da sva lahko zelo zadovoljna s pripravami na novo sezono,« je optimističen trener Ane Bucik Jogan.

Neja Dvornik je pri 23 letih precej bolj samozavestna, kot je bila v minulih sezonah. Odgovarja, da tega niti ni opazila, da pa je slišala kar nekaj opazk, ki bržčas potrjujejo dejstvo. »Ne morem mimo dejstva, da bo glavni cilj sezone nastop na svetovnem prvenstvu v Saalbachu. Da bom lahko na vrhuncu sezone napadala vrhunsko uvrstitev, bom morala biti konstantna na vseh tekmah svetovnega pokala. Kar zadeva moje tekmovalne cilje, imam višja pričakovanja v slalomu. A tudi v veleslalomu ne bom vrgla puške v koruzo, saj se zavedam, da sem lahko hitra tudi v tej disciplini,« meni Neja Dvornik. Dodala je, da je s sodelovanjem z ekipo Ane Bucik Jogan zelo zadovoljna, da je kakovost treningov na zelo visoki ravni, kar je najpomembneje v boju za vrhunske uvrstitve.

Vznemirjenje in pozitivna trema Mihe Verdnika

Medtem ko se od alpskih smučark še nobena slovenska tekmovalka doslej v Söldnu ni uvrstila med najboljšo deseterico, ima na avstrijsko Tirolsko lepe spomine Žan Kranjec. Vodičan se je trikrat uvrstil na zmagovalni oder, toda zmage svetovnega pokala še ni dosegel. Glavna novost v novi sezoni zanj bo, da ne bo več sodeloval z dolgoletnim glavnim trenerjem Klemnom Bergantom, temveč si je izbral Miho Verdnika. »Vedno je lepo tekmovati na prizorišču, na katerem si bil v preteklosti uspešen. Za mano so dobre priprave v Južni Ameriki in na evropskih ledenikih. Predvsem mi je dobro del težak trening v Val Senalesu, saj je pred začetkom sezone pomemben vsak kilometer v težkih razmerah. V teh dneh si polnim baterije doma, v zadnjih dneh pred Söldnom pa se bom še enkrat odpravil v italijanske Alpe, od koder bom odpotoval v Sölden,« pravi Žan Kranjec, ki si je na zadnjih treningih najpogosteje delil progo z Norvežani in Filipom Zubčićem.

Miha Verdnik je priznal, da pred prvo tekmo z Žanom Kranjcem čuti nekaj vznemirjenja in pozitivne treme. »Po drugi strani se zavedam, da ko je tekmovalec v startni hišici, trenerski nasveti ne pomagajo več,« odgovarja trener najboljšega slovenskega alpskega smučarja. »Žan je vsak dan bolj samozavesten, kar je zelo dober znak. Teren v Söldnu pozna zelo dobro. V preteklosti je veliko izgubljal predvsem v zgornjem, položnejšem delu. Na treningih dokazuje, da zna le v treh zavojih pridobiti visoko hitrost, s katero premaguje tekmece. Kakšna bo taktika na tekmi, bo odvisno od razmer in postavitve,« je povedal Miha Verdnik

10. bo na začetku sezone na startu v Söldnu Žan Kranjec. Trikrat se je uvrstil na zmagovalne stopničke, najboljši pa je bil predlani, ko je zaostal le za Marcom Odermattom.

9. bo v Söldnu na tekmi svetovnega pokala na startu najizkušenejša Slovenka Ana Bucik Jogan, ki je bila najboljša lani z 11. mestom.

od sosednjih držav je bila lani v pokalu narodov za Slovenijo, in sicer Madžarska, ki ni osvojila nobene točke svetovnega pokala. Tradicionalno sta bili boljši Avstrija in Italija, v minuli sezoni pa tudi Hrvaška.

Priporočamo