Dober mesec pred začetkom svetovnega prvenstva v košarki je Košarkarska zveza Slovenije ostala brez generalnega sekretarja. Odstopil je Radoslav Nesterović, ki se je podpisal pod največja uspeha v zgodovini slovenske košarke – naslov evropskih prvakov leta 2017 in uvrstitev na olimpijske igre v Tokiu.

Košarkarska zveza Slovenija (KZS) se je znašla v težkem obdobju. Začelo se je s spodrsljajem moške članske reprezentance na lanskem evropskem prvenstvu, nadaljevalo z neuspehom ženske članske reprezentance na domačem prvenstvu stare celine in vsemi peripetijami pred tem z Niko Barič, zdaj pa je krovna košarkarska organizacija doživela še en močan udarec. Z mesta generalnega sekretarja je v torek odstopil Radoslav Nesterović, arhitekt iz ozadja obeh največjih uspehov v reprezentančni zgodovini.

»Odločitev, da zapustim mesto generalnega sekretarja, je bila izjemno težka, a sprejeta po dolgem in tehtnem premisleku. Še bolj kot na delo, ki smo ga s sodelavci opravili v vseh teh letih, sem ponosen prav na to ekipo ljudi, ki iz dneva v dan skrbi za slovensko košarko. Skupaj smo delili veselje ter razočaranje in to nas je delalo boljše. Iskreno se jim zahvaljujem za odlično sodelovanje in opravljeno delo ter si želim, da s takšnim zagonom delujejo še naprej. Hvala vsem predstavnikom košarkarskih klubov, podpornikom slovenske košarke in navijačem. Verjamem, da se bomo še naprej srečevali v košarkarskih dvoranah,« je ob slovesu od Košarkarske zveze Slovenije v spravljivem tonu povedal Radoslav Nesterović.

Nekdanji prvak v ligi NBA z moštvom San Antonio Spurs in evrolige z Virtusom iz Bologne pri svojem delu ni bil brezmadežen, kot ni praktično nihče. Predstavniki prvoligašev so znali potarnati nad njegovo komunikacijo, želeli so si in si še naprej tudi večje pomoči zveze pri razvoju klubske košarke v Sloveniji. A njegov renome v tujini in vpliv v evropskih in svetovnih košarkarskih krogih, predvsem pa eksistenčna neodvisnost od funkcije in poznavanje košarke so to še kako odtehtali. Funkcijo generalnega sekretarja je opravljal izključno z namenom pomagati slovenskim reprezentancam, zato številni lobiji in ljudje z nepoštenimi nameni pri njem niso nikdar naleteli na odprta vrata.

Nikoli si ni pripisoval zaslug za uspehe

Nesterović je delo generalnega sekretarja KZS začel opravljati 3. novembra 2014, ves čas pa sta s predsednikom Matejem Erjavcem delovala kot izjemno uigran dvojec. Vse do lanskega poletja, ko so se začele pojavljati razpoke. V košarkarskih krogih je bilo mogoče slišati, da je način podelitve zadnje vozovnice za lansko evropsko prvenstvo, ko je Luka Rupnik presenetljivo dobil prednost pred Gregorjem Hrovatom, ki so mu bojda že zagotovili mesto v ekipi, močno razhudil Nesterovića, saj so vse skupaj izpeljali za njegovim hrbtom. Zgodba naj bi se ponovila pri izbiri selektorja po koncu kvalifikacij za svetovno prvenstvo, kjer na bi se v mnenju z Erjavcem znova razhajala. Še enkrat je, kljub dogodkom v Kölnu in Berlinu, prevladala predsednikova brez konsenza z generalnim sekretarjem, kar se v preteklosti nikoli ni dogajalo. Nesterović je bržkone začutil, da njegovo mnenje v zvezi nima več teže oziroma so odločitve sprejemali mimo njega, zato se je potegnil v ozadje. V njem je verjetno zorela ideja o odstopu, ki se je udejanjila v torek.

Nesterović je ves čas svojega delovanja pri košarkarski zvezi vlekel niti iz ozadja, za doseženo pa si nikoli ni pripisoval zaslug. Ob izbiri Igorja Kokoškova za selektorja je leta 2016 moral poslušati kritike, a se je izkazalo, da je še kako vedel, kaj dela. Kot je vedel, kaj dela, ko je kot naturaliziranega košarkarja leta 2017 o sodelovanju prepričal enega ključnih mož pri pohodu na evropski naslov Anthonyja Randolpha, nato pa tudi Jordana Morgana in Mika Tobeyja, ki je bil eden od nosilcev pri zgodovinski prvi uvrstitvi na olimpijske igre. Priznanje pa mu je treba dati tudi v zgodbi z imenom Luka Dončić. Z njim je namreč še v časih nastopanja za Real Madrid v ozadju ves čas vzdrževal stike in na vsak način poskušal zagotoviti, da bo na voljo slovenski reprezentanci. Čeprav je Dončić takrat veljal za zadržanega mladeniča, ki nikdar ni odkrito govoril o izbrani vrsti, se je to nato korenito spremenilo.

Nemir pred svetovnim prvenstvom

»Nesterovićeva odločitev nas je presenetila, a jo seveda moramo spoštovati. Rašo je v vseh teh letih opravil izjemno delo za Košarkarsko zvezo Slovenije in za slovensko košarko nasploh, za kar mu bomo večno hvaležni. Kljub temu da bomo morali obrniti nov list, z izborom novega generalnega sekretarja ne bomo hiteli. Pred nami je začetek projekta svetovnega prvenstva in vso energijo bomo najprej usmerili v reprezentančno zgodbo,« je v izjavi za javnost povedal predsednik KZS Matej Erjavec. A mora se zavedati, da je krovna slovenska košarkarska organizacija z Nesterovićevim odhodom izgubila veliko, tudi mednarodni ugled in veljavo, sprožiti pa se utegne še kakšna nepričakovana sprememba. Hkrati pred svetovnim prvenstvom zagotovo povzroča mešane občutke tudi pri reprezentantih, saj so mnogi z njim stkali pristne vezi. Tisti, ki ostajajo na zvezi, so s svojo igro postavili na kocko ogromno, z morebitnim neuspehom na košarkarskem mundialu pa bi prišel čas tudi za njihov odstop.

Priporočamo