Druga tesna evropska tekma, druga zmaga Cedevite Olimpije. Potem ko Ljubljančani v zadnjih dveh sezonah tudi v končnicah obračunov niso uspeli streti nasprotnikov, se to kot kaže spreminja. Zmaji sicer v igri niso blesteli, a so bili ves čas blizu Venezii, nato pa ob koncu tretje in začetku zadnje četrtine stvari vzeli v svoje roke in se veselili uspeha. V naslednjem krogu evropskega pokala bodo v torek gostovali v Ankari pri Türk Telekomu.

Pri Cedeviti Olimpiji so pred prvo domačo tekmo v evropskem pokalu v letošnji sezoni vzdušje poskušali dvigniti z glasbenim koncertom pred tekmo, a se je nato v Stožicah zbralo manj navijačev kot na nedeljski tekmi proti Dubaiu. Na to je zagotovo vplival tudi prepričljiv poraz proti moštvu trenerja Jurice Golemca. Strateg ljubljanske zasedbe Zvezdan Mitrović je bil po njem močno jezen in je od svojih igralcev zahteval več odgovornosti v igri, kar je tudi dobil. Sicer so na začetku delovali zmedeno, a so se hitro zbrali in nudili enakovreden odpor Venezii. Pri italijanskem moštvu je imel niti igre v rokah Kanadčan Tyler Ennis, ki je gostiteljem povzročal obilico težav. Redno je prebijal Olimpijine branilce, nato pa zaključeval, ali pa zaposloval soigralce. Prav prevzemanja v obrambi so zaenkrat pri zmajih ena večjih težav, medtem ko se v napadu žoga prepogosto zatakne in morajo igralci stvari reševati z individualnimi vložki. Znova pa sta bila očitni šibki točki centra Martinas Geben in Derek Ogbeide, ki mu Mitrović vse manj zaupa in ne bilo presenečenje, če bi mu v Stožicah v kratkem pokazali vrata. Kapetan Jaka Blažič in soigralci so nekoliko popustili ob koncu polčasa, za nameček pa si je stopalo poškodoval še Brynton Lemar, ki v nadaljevanju ni več stopil na parket.

Ob zaostanku za pet točk je bil vstop v drugi polčas za Olimpijo sila pomemben, a se igralci tega očitno niso zavedali. Blizu nasprotnika jih je z dvema trojkama obdržal Blažič, ki je s tem postal tudi osmi najboljši strelec v zgodovini evropskega pokala. Uspavanko na parketu so gostitelji nato razbili z delnim izidom 10:0 in z njim prvič na tekmi navijačem v Stožicah dali priložnosti, da so ogreli svoje glasilke in dlani. Hkrati pa so dvignili tudi sebe, saj so občutno okrepili agresivnost na obeh straneh igrišča. Po trojki Blažiča in dodatnem prostem metu je bilo sredi zadnje četrtine plus sedem, gledalci pa prvič na nogah. Kapetan se je še naprej razdajal za ekipo, na koncu pa bil najbolj zaslužen, da so s soigralci prišli do druge evropske zmage.

»Po slabem prvem polčasu sem vedel, da moram v drugem dvigniti raven igre, še posebej zato, ker se je poškodoval Lemar. Steklo mi je, ob tem pa moram pohvaliti tudi soigralce, predvsem Radovića, ki se je prav tako odlično boril. V preteklosti nam končnice niso šle, zdaj se trend očitno spreminja,« je bil zadovoljen Jaka Blažič.

Evropski pokal, 2. krog, druge tekme v skupini B: Lietkabelis – Hapoel Jeruzalem 74:94, sreda ob 19. uri: Aris – Türk Telekom, ob 19.30: Bourg – Cluj, ob 20.30: Valencia – Hamburg.

Olimpija – Venezia 87:82 (21:17, 39:44, 60:61)

Evropski pokal, 2. krog, skupina B. Dvorana Stožice, gledalcev 2500, sodniki: Laurinavičius (Litva), Bittner (Nemčija), Kardum (Hrvaška).

Olimpija: Stewart 9 (2-1), Robinson 19 (2-2), Jones 9, Radović 6 (2-1), Nikolić 12 (5-4), Glas, Lemar 9 (2-1), Blažič 17 (6-6), Beringer, Geben 2, Prepelič, Ogbeide 6, trener: Mitrović.

Venezia: Tessitori 2, Lever, Casarin 3, Fernandez, Moretti 10 (2-2), Ennis 23 (7-5), Janelidze, Tshimanga Kabengele 14 (3-0), Parks 5, Wheatle, Simms 11 (1-0), Wiltjer 14, trener: Spahija.

Prosti meti: Olimpija 19-15, Venezia 13-7. Met za dve točki: Olimpija 34-18, Venezia 41-21. Met za tri točke: Olimpija 29-12, Venezia 24-11. Skoki: Olimpija 32 (25 + 7), Venezia 37 (27 + 10). Osebne napake: Olimpija 20, Venezia 24. Pet osebnih napak: Casarin (40).

Igralec tekme: Jaka Blažič (Olimpija).

Semafor: 7:5 (4. minuta), 15:14 (8), 23:24 (13), 35:35 (18), 42:50 (22), 58:57 (28), 69:66 (33), 78:73 (38).