Tadej Pogačar je kolesar leta postal na slovesni prireditvi v Parizu in tako kronal nepozabno leto 2024. V njem tekmecev ni ugnal le na dveh preizkušnjah (Milano-Sanremo, VN Quebeca), ki se jih je udeležil v iztekajočem se letu. Med izstopajočimi dosežki so predvsem zmage na dirki po Franciji, Italiji in prvi naslov svetovnega prvaka. S tem se je v zgodovino vpisal kot tretji kolesar z osvojeno trojno krono po Belgijcu Eddyju Merckxu (1974) in Ircu Stephenu Rochu (1987). Prav slednji je Pogačarju tudi predal zlato kolo.

Slovenski as je v sedlu tekmovalne sezone preživel 58 dni, kar 25-krat pa se je veselil zmage, od tega 24 v najvišjem rangu – svetovni seriji. Slavil je na enodnevnih dirkah Strade Bianche, VN Montreala, dirko po Emiliji ter na dveh spomenikih, Liege-Bastogne-Liege in po Lombardiji. Osvojil je tudi večdnevno dirko po Kataloniji. Na lestvici Mednarodne kolesarske zveze je kolesar s Klanca pri Komendi prepričljivo vodilni, na prvem mestu pa je na lestvici tako enodnevnih kot večdnevnih dirk, kar le dodatno podkrepi njegovo vsestranskost na kolesu.

»Res sem vesel in ponosen na to nagrado. Za mano je izjemno leto in ta nagrada je še en pokazatelj, da se trdo delo poplača. Nisem pričakoval takega leta. To je bilo res nekaj edinstvenega. Tudi če bi vseh teh 25 zmag strnil v celotno kariero, bi bilo to zame dovolj. Obenem mi vse skupaj daje tudi motivacijo za prihodnje leto,« je v prvem odzivu na odru Gabrielovega paviljona dejal Tadej Pogačar. »Letošnja nagrada mi pomeni več. Prvo sem prejel leta 2021 in takrat sem bil zelo mlad, morda mi je bilo malce bolj vseeno. Od takrat mi je prirasla k srcu in zdaj čutim ponos, da lahko na tem odru prejmem to nagrado. Ni vedno lahko biti miren in se zabavati. Pridejo tudi težki trenutki, ampak okoli sebe imam izjemne ljudi, ki mi vse skupaj olajšajo. Skušal se bom zabavati, dokler traja,« je še odvrnil prvi kolesar svetovne lestvice.

»Gorenjski volk« je z letošnjim nazivom postal šele četrti večkratni dobitnik te nagrade. Prednjači Španec Alberto Contador (2007-2009, 2014) s štirimi naslovi. Trikrat je bil kolesar leta Britanec Chris Froome (2013, 2015, 2017), dvakrat pa Španec Miguel Indurain (1992, 1993). Med nominiranci za zlato kolo je bil tudi drugi slovenski as Roglič, ki je letos slavil na kriteriju po Dofineji ter četrtič na dirki po Španiji (2019, 2020, 2021). Ob obeh Slovencih sta se za naziv najboljšega kolesarja potegovali še lanski zmagovalec Danec Jonas Vingegaard ter Nizozemec Mathieu van der Poel, Eritrejec Biniam Girmay, Avstralec Ben O'Connor, Američan Matteo Jorgenson, Švicar Marc Hirschi ter Belgijca Tim Merlier in Remco Evenepoel.

Pogačar je slavil tudi v razvrstitvi za nagrado Eddyja Merckxa za najboljšega kolesarja na enodnevnih klasikah. »Tega res nisem pričakoval. Res sem zadovoljen in v čast mi je, da sem dobil to lepo trofejo,« je ob prejemu prve nagrade dejal Pogačar. V razvrstitvi je prehitel lanskega zmagovalca van der Poela, ki je letos dobil obe najbolj prestižni enodnevni dirki, Pariz-Roubaix in preizkušnjo po Flandriji. Nagrada nosi ime enega največjih kolesarjev na svetu Merckxa in tudi Pogačar bi rad nekoč stopil v njegove čevlje. »Mogoče bo nekoč ta nagrada nosila tudi moje ime,« je dodal slovenski as, ki pa o statusu največjega vseh časov ne razmišlja: »Ne sanjam ravno o tem. Dirkam v trenutku, se zabavam. Če bi preveč razmišljal o tem, bi si s tem na ramena naložil še več pritiska.«

Pri ženskah je tako v absolutni kategoriji kot v razvrstitvi enodnevnih dirk slavila Belgijka Lotte Kopecky. 

Priporočamo