Svetovni pokal v alpskem smučanju se bo do sredine decembra nadaljeval v Severni Ameriki. V soboto in nedeljo (start prve proge obakrat ob 16. uri, druge pa ob 19.) se bodo za točke v Killingtonu borile veleslalomistke in slalomistke. Prihodnji teden bodo v Beaver Creeku prvič v sezoni pokazali svoje znanje moški specialisti za hitri disciplini, v tekmovalnem sporedu v Koloradu pa bo tudi veleslalom. Ženske bodo prihodnji konec tedna v Tremblantu tekmovale na dveh veleslalomih, kar pomeni, da se bodo v bazični disciplini alpskega smučanja merile že četrtič v sezoni. Specialistke za hitri disciplini bodo prišle na vrsto šele 14. in 15. decembra, ko bosta v Beaver Creeku najprej smuk, nato pa še superveleslalom.
Prvi klasični vikend
V Killingtonu je vse pripravljeno za zgodovinski mejnik alpskega smučanja. Mikaela Shiffrin naj bi se namreč pred domačimi navijači veselila svoje 100. zmage v svetovnem pokalu, potem ko je za številki 98 in 99 prepričljivo dobila uvodna slaloma sezone v Leviju in Gurglu. Najhitrejša je bila tudi na prvi veleslalomski progi v Söldnu, a na drugi progi presenetljivo nazadovala na peto mesto. Od leta 2016, ko so bile v Killingtonu prve tekme svetovnega pokala, je Mikaela Shiffrin v Vermontu nastopila 13-krat, od tega je dosegla šest zmag. Zanimivo, da vseh šest slalomskih in še nobene veleslalomske. Na tekmi v ZDA bodo tekmovale tri Slovenke, in sicer Andreja Slokar, Neja Dvornik in Ana Bucik Jogan.
»Rada imam klasične vikende z veleslalomom in slalomom v dveh dnevih, tokratni bo prvi v tej sezoni. Najlepše je seveda, če uspešno tekmuješ v veleslalomu in greš z lepo popotnico k slalomu. Na veleslalomskih smučeh se ne znajdem tako dobro, kot sem se oktobra, saj smo v zadnjih tednih trenirali predvsem slalom. Ker je zapadlo veliko snega in ker imam v veleslalomu visoko startno številko, si želim predvsem, da bodo pogoji dobri in mi omogočali dobro smučanje,« napoveduje Andreja Slokar.
Trije sklopi Žana Kranjca
Najboljši slovenski alpski smučar Žan Kranjec je s svojo ekipo odpotoval v ZDA že minulo soboto. Da bi se čim bolje znašel na ameriškem snegu, bo na njem treniral dva tedna. »V desetih dneh imava v načrtu devet dni treninga, in sicer po sistemu trikrat tri, en dan pa bo imel Žan prosto. Prvo tretjino bova posvetila veleslalomu, drugo superveleslalomu, tretjo spet veleslalomu. Trening v ZDA prihaja ob pravem času, saj so prostrani tereni zelo valoviti, zato omogočajo tudi veliko superveleslalomskega treninga,« je pred odhodom v ZDA dejal Kranjčev trener Miha Verdnik.
Če je bil začetek novega sodelovanje med Kranjcem in Verdnikom v Söldnu spodbuden, se v tekmovalni luknji znova kaže slabost Vodičana, da tekmuje le v eni disciplini. Večina njegovih tekmecev je v Leviju in Gurglu tekmovala tudi v slalomu, zato so imeli boljši tekmovalni ritem. »Z Žanom se zavedava, da pomanjkanje tekem ni dobrodošlo predvsem v času, ko smučaš dobro. Zato si želiva, a bi čim prej zbral dovolj točk FIS, da bi mu z dobro startno številko omogočile start na slalomskih tekmah,« odgovarja Verdnik. Daljši tekmovalno premor namreč vselej prikrade dvome o hitrosti, saj športniki niso v tekmovalnem ritmu, zato vsaj Žan Kranjec potrebuje nekaj zavojev, da ujame pravi ritem. Ker preteklost kaže, da v teh zavojih ni najhitrejši, mu je do vidnejših uvrstitev vselej zmanjkalo nekaj desetink.
Rezerve in prednosti
Verdnik in Kranjec sta se lotila tudi analize prvega skupnega tekmovalnega sodelovanja v Söldnu. »Žan je pokazal dva različna obraza. Na prvi progi je bil preveč v krču, na drugi precej bolj napadalen. Na ravninskih delih je imel zaradi postavitve smuči napačen občutek, da dirka, v resnici pa je izgubil precej časa. Tudi v strmino je vstopil preveč previdno. Pri teh prvinah imamo največ rezerv, medtem ko smo lahko s smučanjem v sami strmini in prenosom hitrosti v ciljni ravninski del zelo zadovoljni. To so malenkosti, ki kažejo, da smo na pravi poti, da moramo verjeti v svoje delo ter vztrajati,« meni Verdnik.
Obvladanju smučarske hitrosti se je Kranjec posvetil na treningih pred odhodom v Severno Ameriko, ki jih je opravil v Val Senalesu. »Konfiguracija terena v Senalesu je precej strma, tako da smučar hitro pridobi hitrost. Pomembno v boju z vrhunskimi uvrstitvami je, da smučar to hitrost obvlada ter z njo napada progo, ne da preveč kontrolira hitrost. Ko se bo Žan znašel v obvladovanju hitrosti, bo lahko spet zmagal na tekmi svetovnega pokala. Dokler pa bo naredil tri vrhunske zavoje, pa znova enega slabšega, na vrh ne bo posegel,« je prepričan Verdnik, ki nam je zaupal tudi novost v opremi Žana Kranjca. Po vzoru najboljšega alpskega smučarja na svetu Marca Odermatta in nekaterih drugih velemojstrov je med jezik športnega čevlja in kost dodal karbonski vložek, s katerim čuti večjo odzivnost smučarskega čevlja.