Izbor tudi letos ni bil enostaven, saj se je v sezoni na zmagovalne stopničke svetovnih in evropskih prvenstev tako v konkurenci članov, mlajših članov in mladincev, ter svetovnih pokalov povzpelo kar 29 tekmovalcev.

Za Hočevarjem, 17-letnim Ljubljančanom je enkratna sezona. Najprej je na domačem članskem evropskem prvenstvu v Tacnu priveslal do posamičnega in ekipnega naslova evropskega prvaka, sledila je prva zmaga na tekmah za svetovni pokal, do katere je v kanuju priveslal v Augsburgu, pa drugo mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala med kanuisti. Blestel je tudi na SP in EP za mladince in mlajše člane.

Osvojil je naslova mladinskega svetovnega prvaka v kajaku in kanuju, bil drugi v kajakaškem krosu ter imel ekipno kolajno v kanuju med mlajšimi člani. Štiri kolajne je osvojil tudi na prvenstvu stare celine, kjer je v posamični konkurenci postal mladinski evropski prvak v kanuju, bil drugi v kajaku ter tretji v kajakaškem krosu, postal pa tudi ekipni evropski prvak do 23 let v kanuju.

Terčelj je bila najboljša že v letih 2011, 2014, 2019, 2020 in 2021. Tudi ona se je na domači progi veselila zlate kolajne na evropskem prvenstvu, in sicer v ekipni vožnji kajakašic ter tako ponovila uspeh iz leta 2017, ko so bile kajakašice prav tako evropske ekipne prvakinje na Savi. Nadaljevala je z zmago na tekmi svetovnega pokala v Augsburgu, kjer je prvič stopila na najvišjo stopničko v kajakaškem krosu, v slalomu pa je osvojila še srebro in bron v La Seu d'Urgellu in Ivrei.

Najboljši tekmovalki na mirnih vodah sta tokrat dve, in sicer Anja Osterman in Mia Medved. Primorki sta na junijskem evropskem prvenstvu v sprintu na mirnih vodah v Szegedu osvojili srebrno kolajno v ženskem kajakaškem dvojcu na 200 metrov, bili pa tudi del mešanega četverca, ki je na svetovnem prvenstvu v Uzbekistanu osvojil četrto mesto.

Najboljši tekmovalec na mirnih vodah je postal Anže Urankar. Ljubljančan je letos sicer ubranil naslov svetovnega prvaka v sprintu na divjih vodah tako posamično kot ekipno, a za njim je tudi odlična sezona na mirnih vodah. V mešanem kajakaškem četvercu je bil četrti na svetovnem prvenstvu v Uzbekistanu, na istem prvenstvu je bil peti na 200 metrov, osvojil je šesto mesto na evropskem prvenstvu na tej razdalji, na prvenstvu stare celine pa je bil sedmi v dvojcu.

Najboljši trener leta je drugo leto zapored Maks Frančeškin, trener reprezentance v spustu. Bronasto plaketo KZS je prejel Peter Gale, ki je v zadnjem desetletju pokazal izjemno srčnost in predanost kajakaštvu ter kot vodja tehnične ekipe postal nepogrešljivi del organizacijske ekipe največjih kajakaških tekmovanj pod okriljem Kajakaške zveze Slovenije.

Na prireditvi so se z minuto molka poklonili Matjažu Savšku, neutrudnemu kajakaškemu delavcu in zanesenjaku, ki je pustil neizbrisen pečat s svojim delom tako v Kajak kanu klubu Tacen kot na Kajakaški zvezi Slovenije, ki je mnogo prekmalu preminil pretekli teden.

Priporočamo