Paralokostrelka Živa Lavrinc, tudi debitanka na igrah, je v kvalifikacijah navdušila in z osebnim rekordom (588) zasedla 6. mesto. Tako dobro je opravila svojo nalogo pod taktirko trenerke Brine Božič, da je v 1. kolu izločilnih bojev prosta, na tekmico v osmini finala pa bo še počakala. Izločilni boji bodo 3. septembra.

Za lokostrelca Živo Lavrinc in Dejana Fabčiča je bil prvi tekmovalni dan zelo uspešen. F Sportida

Za lokostrelca Živo Lavrinc in Dejana Fabčiča je bil prvi tekmovalni dan zelo uspešen. Foto: Sportida

»Po tej prvi tekmi čutim, da imamo v igri še rezervo, predvsem pri ohranjanju mirne glave. Svoje je naredilo tudi vreme, veter je bil neugoden, ki je menjal svojo moč, a je bil za vse isti. Sem zadovoljna, ker mi je uspelo osvojiti šesto mesto. Imela sem identičen rezultat kot peta tekmovalka, a je imela eno 'desetko' več. Začetek je dober,« je po tekmi povedala Živa Lavrinc.

Najboljši rezultat sezone

Dan za tem bo na strelišču njen stanovski kolega, reprezentant Dejan Fabčič, ki je kot prvi slovenski parašportnik začel nastope v Parizu. V kvalifikacijah je zbral 615 krogov, kar je njegov najboljši rezultat sezone, predvsem pa se je izkazal v 2. delu kvalifikacij. Zasedel je 15. mesto, v izločilnih bojih se bo pomeril s Turkom Papaganom.

»Vesel sem, ker mi je ravno na igrah uspel tak rezultat. Maksimalno sem se potrudil in se pripravil. Na začetku ni izgledalo, da bo tako na končalo. A smo preučili veter, pa tudi sam sem se spravil v red in ustrelil, kot znam «, je po današnjem nastopu vidno navdušen povedal Dejan Fabčič. »Počitka ne bo, čeprav so izločilni v sredo. Vsak dan bomo trenirali in se osredotočali na tekmo. Danes pa bo nekaj oddiha in si bom z veseljem ogledal tekmo ženske reprezentance, ki se meri s Kanado,« je Dejan razkril načrte, izločilni boji bodo na sporedu 4.septembra.

Svetovne podprvakinje premočne

Ženska reprezentanca odbojke sede je s porazoma začela nastop na paralimpijskem turnirju v Parizu. Kanadčanke, aktualne svetovne podprvakinje, so bile prevelike zalogaj (0:3/ 11:25, 21:25, 12:25). V soboto bo Slovenija igrala proti Ruandi (12.00). V prvem nizu so bile Kanadčanke suverene, prepričljive, prednost pa je rasla iz točke v točko, vodile so že za 11, na koncu pa so prvi niz dobile s 25:11.

Ženska reprezentanca odbojke sede je s porazoma začela nastop na paralimpijskem turnirju v Parizu. F Sportida

Ženska reprezentanca odbojke sede je s porazoma začela nastop na paralimpijskem turnirju v Parizu. Foto: Sportida

V nadaljevanju, kot da so se naše igralke sprostile, je Slovenija zaigrala boljše – kombinatorneje, v zaključku akcij so bile Lena Gabršček in soigralke natančne, predvsem pa potrpežljive. Povedle so 1:0, sledil je odgovor Kanadčank in vodstvo 9:3, a se Slovenija ne predala: v zaključku 2. niza je tudi zavoljo slovenskih navijačev prišla na tri točke zaostanka (21:24), Kanada pa je zmago v nizu potrdila z asom. V tretjem nizu je bila Kanada razred zase, Slovenija ni več ponovila igre v 2. niza. V slovenski vrsti se je z osmimi točkami izkazala Klara Vrabič, šest jih je dodala Suzana Ocepek.

»Osebno sem pričakoval nekaj takega, ker imamo kar nekaj igralk, ki na takem nivoju niso še nikoli igrale. Tale atmosfera je impresivna, in tudi obremenjujoča za take mlade igralke. V prvem setu nismo znali priti do naše igre, smo pa nekaj več pokazali v 2. nizu. Mislil sem, da bomo s tem nadaljevali tudi v 3. nizu, a očitno je bila kvaliteta na strani Kanade. Vemo, da smo podhranjeni z višino. So pa tudi Kanadčanke pokazale, zakaj so svetovne podprvakinje,« je po tekmi povedal selektor Simon Božič.

Jutri vse oči uprte v Tiršeka

Jutri, v petek, bodo vse oči uprte v Chateauroux, v tri ure in slabih 300 kilometrov od Pariza oddaljeno mesto, kjer se bodo delile parastrelske kolajne. Z njimi se spogleduje tudi naš as parastrelec Franček Gorazd Tiršek iz Gornjega Grada. Tokrat tekmuje na svojih četrtih paralimpijskih igrah. »Te dni smo izkoristili za trening, da se Nani navadi na strelišče, nastavi opremo in pridobi prave občutke. Pred prvo tekmo je Nani sproščen, počuti se dobro in upam, da bo tako tudi na dan tekme. Napovedati vnaprej pa je težko. Vsi, ki so tu, so dobro pripravljeni in včasih res odloča tudi sreča. Upam, da bo na naši strani. Sicer pa je tu, v Chateaurouxu, precej mirno. Če ne bi bilo vse v barvah paralimpijskih iger, sploh ne bi bilo čutiti dosti drugače kot sicer. V vasi so strelci in spremljevalci, ki jih srečujemo na večini tekem, drugih športnikov ni. Je pa ogromno prostovoljcev in ostalega osebja, ki skrbijo, da se dobro počutimo «, pove trenerka Andreja Gorjup, ob njej pa je z Nanijem še Luka Vukan, fizioterapevt, ki skrbi, za hitrejšo regeneracijo in dobro fizično počutje. 

Priporočamo