Tako naj bi večji del od 24,9 milijona evrov kupnine, ki jo je Intereuropa za plačilo zemljišč v Čehovu nakazala v Liechtenstein, končalo na računu tamkajšnjega podjetja IST International Sastrade AG. To naj bi bilo po naših podatkih v lasti Janeza Škrabca in Joza Dragana, solastnika družbe Riko, ki je največ zaslužilo s projektom v Čehovu, saj je bilo vključeno v vse faze projekta. Iz tega računa naj bi Škrabec, Dragan in nekdanji predsednik uprave Intereurope Andrej Lovšin, ki je v projekt Čehov kot njegov največji zagovornik vložil 150 milijonov evrov, dvigovali večje vsote denarja. Dvige naj bi po naših podatkih opravili med aprilom in majem leta 2007, pri čemer naj bi Škrabec dvignil dobre tri milijone evrov, Lovšin milijon, Dragan pa dobrih 100.000 evrov.

Denar, ki ga je na račun IST International Sastrade z računa pri liechtensteinski LGT Bank nakazal ruski državljan Konstantin Aleksandrovič Belousov, sicer direktor družbe Riko-MAŠ, naj bi prenakazovali in ga tako prali tudi prek nekaterih drugih podjetij, s tem pa naj bi se okoristili za več milijonov. Pri tem velja opozoriti, da je Riko v svojem letnem poročilu razkril, da je pri IST International Sastrade AG, ki je bil ustanovljen leta 2004, najel 700.000 evrov posojila.

Andrej Lovšin osebno okoriščanje že od samega začetka zanika, Janez Škrabec pa se na naše številne klice včeraj ni odzval, čeprav smo mu poslali SMS-sporočilo, v katerem smo mu pojasnili, zakaj ga iščemo. A podatki, ki smo jih pridobili v Dnevniku, bi tako lahko razkrili še nekatere druge vzroke, zakaj je nekdanji predsednik uprave Intereurope Andrej Lovšin tako zagrizeno zagovarjal pregrešno drago investicijo Intereurope v Rusiji, kamor je v povsem solistični akciji vložil več kot 150 milijonov evrov, čeprav je imel soglasje za trikrat manj.

Znano je, da je Intereuropo poleg splošne finančne krize v nezavidljiv položaj pahnila predvsem naložba v ruski Čehov, za katero je odgovoren Lovšin, ki pa se je opiral in delal po navodilih Janeza Škrabca, ki je javnost celo prepričeval, da tako dobrega projekta že dolgo ni bilo. Zaradi suma zlorabe položaja in oškodovanja Intereurope so postopki zoper Andreja Lovšina po nekaj letih zastoja na koprskem sodišču vendarle stekli, saj je bila prav pred dnevi zoper njega uvedena sodna preiskava. Po naših podatkih pa sumljive posle okoli projekta Čehov in sumljiv pretok denarja preverjajo tudi tuji varnostni organi, poleg ruskih predvsem tisti v Liechtensteinu, kamor je Intereuropa nakazala 24,9 milijona evrov za nakup zemljišč v Čehovu.

Po naših podatkih zaradi pranja denarja preiskujejo predvsem Janeza Škrabca, ki naj bi ga v Liechtensteinu v zvezi s tem konec lanskega leta celo zaslišali. Ali to drži, nam včeraj od Škrabca ni uspelo izvedeti, saj se nam na številne klice ni odzival.

Kako se je razpletel posel? Andrej Lovšin je leta 2007 mimo vednosti nadzornega sveta s podjetjem Riko Maš, hčerinskim podjetjem Rika, podpisal več aneksov za gradbena dela, ki so investicijo na koncu podražila na okoli 150 milijonov evrov. Preplačal pa je tudi zemljišča, ki jih je Intereuropa odkupila od Belousova in ki je zemljišča še isti dan, ko jih je prodal Intereuropi, po bistveno nižji ceni odkupil od treh ruskih lastnikov.

Kot smo že pred časom razkrivali v Dnevniku, je Intereuropa 6. februarja 2007 z Belousovom sklenila predpogodbo za nakup zemljišč. Kupnina za dve manjši zemljišči v skupni višini dobrih 10 milijonov evrov je bila že 16. februarja 2007 nakazana na račun Belousova pri GlobexBank Moskva. Kupnina za večjo parcelo pa je bila nakazana na dva računa, ki ju je Belousov odprl pri LGT Bank v liechtensteinskem Vaduzu. In sicer je 3. in 7. aprila 2007 Intereuropa v Vaduz neposredno nakazala skupno 24,9 milijona evrov. Podpisnik pogodbe za Intereuropo, na podlagi katere je prišlo do teh dveh nakazil, je bil Andrej Lovšin, ki nam je takrat pojasnjeval, da je kupnino nakazal v Liechtenstein zato, ker je to od njega zahteval prodajalec. Že takrat pa so se pojavili sumi, da je Lovšin to storil zato, ker naj bi del kupnine odtekel v zasebne žepe, vendar je Lovšin to takrat ostro zanikal. Na naše vprašanje, ali je lastnik ali pooblaščenec na kakšnem računu, je zatrdil, da ne.