Šteblaj, ki je bil v preteklosti direktor Acronija in RTC Kranjska Gora, od leta 2006 pa je zunanji svetovalec Žičnic Vogel, je vodenje podjetja od Tomaža Šumija prevzel 22. junija. Tudi na čelu podjetja, kjer bo sprva za eno leto, nato pa si obeta polni mandat, želi nadaljevati s strategijo razvoja in investicijami, ki si jih je zamislil, je pojasnil za STA.

Že je steklo nadomeščanje starih žičniških naprav z novimi. Osrednji projekt je zamenjava enosedežnice Šija in dvosedežnice Planina Zadnji Vogel z novo šestsedežnico. Projekt je ocenjen na pet in šest milijonov evrov, pri čemer Šteblaj računa na nepovratna sredstva, preostanek pa bi lahko zagotovili z dokapitalizacijo podjetja, katerega večinski lastnik je KD Group.

Realizacija šestsedežnice, ki velja za novogradnjo, je vezana tudi na državni lokacijski načrt, ki bi moral v skladu z lani uveljavljenim novim zakonom o Triglavskem narodnem parku (TNP), že biti sprejet. Vendar še ni pripravljen in po mnenju Šteblaja zaradi dolgotrajnih postopkov tudi še nekaj let ne bo. "To pomeni dodatno coklo v razvoju Vogla," je opozoril.

V tem času pa se bodo lotili sanacije smučišč, pri čemer bi vzpostavili tudi progo za zahtevne smučarje, za kar že pridobivajo tehnično dokumentacijo in potrebna dovoljenja. Hkrati se začenja pridobivanje dovoljenj za ureditev sistema zasneževanja, ki ga na Voglu ni, zato celotna destinacija Bohinj ne more dati snežne garancije in nastopati na turističnih borzah.

Zaradi lege znotraj zavarovanega območja parka in tudi velikih stroškov na Vogel ne morejo napeljati vode z doline. Vendar pa ima sam Vogel zelo dobre hidrološke pogoje in Šteblaj je izdelal tehnologijo, ki je v postopku patentiranja, da bi na območju 27.000 do 30.000 kvadratnih metrov zajemali vodo, kar za okolico ne bi bilo moteče, saj bi bilo pod površino zemlje.

Uredili bi akumulacijsko jezero za 55.000 do 60.000 kubičnih metrov vode, ki bi poleti služilo za napajanje živine, pozimi pa za zasnežitev desetih hektarjev smučišč. Skupaj bi projekt stal okrog 4,5 milijona evrov, Šteblaj pa na razpisu prihodnje leto računa tudi na evropska sredstva.

Še en ključni problem Vogla, ki ga je potrebno rešiti, je pomanjkanje nastanitvenih kapacitet za razvoj stacionarnega turizma, saj je Ski hotel zaprt. Tega bo po Šteblajevem mnenju treba ponovno aktivirati ali pa pridobiti možnost izgradnje lastnih nastanitvenih kapacitet v obliki manjših enot, ki bi skupaj imele nekaj sto postelj.

Gostinska ponudba na Voglu je sedaj z enotnim nastopom gostincev in žičnic v skupnem podjetju zagotovljena. Še to poletje pa bodo lahko obiskovalci uživali v novem kolesarskem parku in spustu z Vogla, hkrati se urejajo tudi sprehajalne poti. Šteblaj pa načrtuje še ureditev mirujočega prometa z novim parkiriščem, ki bi bil poleti namenjen tudi gostom kampa.

Vendar je parkirišče znova vezano na prostorske akte in Šteblaj upa, da bo občina sledila strategiji tega pomembnega akterja bohinjskega turizma ter da tudi s TNP ne bo težav, saj je to področje namenjeno turizmu in rekreaciji. Z uresničitvijo zastavljenega, bi morali začeti ustvarjati desetodstotno letno rast prihodkov. Teh je sedaj letno okrog 2,4 milijona evrov, kar je z 29 zaposlenimi dovolj za pozitivno ničlo končnega izida.