Ministrica naših informacij ni želela komentirati, po trditvah naših virov pa naj bi bilo poskusov zaposlitve prijateljev članov uprave AUKN več, o čemer naj bi bila seznanjena tudi vlada. Za zdaj se večina članov uprave podjetij, ki so bili deležni pritiskov, ne želi izpostavljati, saj je Grašič nastopal kot član uprave AUKN, ki v imenu države upravlja s podjetji v državni lasti. Dva predsednika uprav družb v državni lasti pa sta o Grašičevih ravnanjih kljub vsemu obvestila ministrico. Naši viri trdijo, da naj bi ministrica v gradivu za obravnavo na vladi nakazovala na sum zlorabe položaja, poleg tega da je opozorila, da je AUKN po zakonu pristojna le za upravljanje s kapitalskimi naložbami države in izvrševanje pravic delničarjev, nikakor pa agencija in člani njene uprave ne smejo vplivati na redno delovanje organov upravljanja v podjetjih in jim vsiljevati svoje kadrovske politike.

O spornih ravnanjih AUKN, ki jo vodi Dagmar Komar, naj bi bilo govora tudi na včerajšnjem srečanju med predsednikom vlade in guvernerjem Banke Slovenije Markom Kranjcem. Podrobnosti sicer niso znane, toda po naših informacijah naj bi govorila tudi o delovanju agencije, ki jo je Kranjec že javno kritiziral. Na nedavni novinarski konferenci je tako povedal, da ni prepričan, ali je najbolj primerno, da se agencija spušča v poslovne poteze in zamenjave v podjetjih, če se subjektivno ne strinja z ravnanjem uprav in nadzornikov. Spomnimo, da je agencija tri državna podjetja - Pošto Slovenije, Eles in Gen energijo, ki spadajo v resor ministrstva za gospodarstvo - tik pred zdajci prisilila v nakup dokapitalizacijskih delnic NKBM. S tem agencija ni samo prekoračila pooblastil in domnevno kršila zakonov o upravljanju kapitalskih naložb države, o gospodarskih družbah in javnih financah, ampak je delovala tudi v nasprotju s stališči vlade. Predsednik vlade in ministri z izjemo finančnega ministra Franceta Križaniča namreč niso podpirali predloga, da bi država sodelovala pri dokapitalizaciji NKBM. Kljub temu se je predsednik vlade Borut Pahor v zadnjih tednih večkrat postavil v bran agencije, češ da je neodvisna in samostojna, a hkrati odgovorna za svoja dejanja.

Po nekaterih informacijah naj bi Pahor zadnje čase kazal več razumevanja za zahteve za zamenjavo vodstva AUKN, na katerega že od začetka njenega delovanja oktobra lani letijo številne kritike. Vendar ni pričakovati, da bi vlada o predlogu Radićeve odločala že ta teden, saj se želi Borut Pahor v tednu pred referendumom izogniti politično spornim temam. O imenovanju in razrešitvi uprave in sveta AUKN na predlog vlade odloča večina vseh poslancev državnega zbora. Uradna tema današnjega sestanka premierja z vodstvom agencije bo sicer priprava strategije upravljanja naložb države, ki ga mora vlada do konca junija poslati v državni zbor.

vesna.vukovic@dnevnik.si

suzana.rankov@dnevnik.si