Zemanta bo s prejetim denarjem investirala agresivno širitev prodaje v ZDA in izpopolnitev razvojne ekipe v Ljubljani. "Upamo, da bomo v Sloveniji našli dovolj ambicioznih inženirjev, ki se ne bojijo izzivov in si želijo sodelovati pri razvoju globalnega produkta, da bomo lahko še naprej gradili ekipo v Ljubljani," je med drugim poudaril Andraž Tori, tehnični direktor Zemante, ki želi še prodorneje uspeti s svojima produktoma, to sta profesionalna različica orodij za ustvarjanje pametnejših vsebin za medijske hiše ter specializirana oglaševalska mreža za bloge. "Zaenkrat usmerjamo vse sile v angleško govoreči del interneta, to so večinoma ZDA, Velika Britanija in drugi," pojasnjuje Špetič. Recesijo so na lastni koži čutili lani, ko so ameriški mediji zašli v globoko krizo in so začeli celo ukinjati posamezne časnike ter celo leto niso investirali v nove tehnologije. "Letos se je stanje že popravilo, tako da se spet premikamo normalno naprej," slikovito opisuje Zemantin direktor.

Razvoj v Sloveniji ohranjajo iz več razlogov. "Ker imamo tu že oblikovano dobro osnovno ekipo in ker je to za podjetje bolj ugodno, kot bi bilo v ZDA. Pri nas je dovolj sposobnih inženirjev, ki pa jih je treba malce spodbuditi k ambicioznosti." Ob ustanovitvi je Zemanta črpala sredstva iz domačega podpornega okolja. "Doslej smo prejeli subvencijo za pripravo poslovnega načrta in uspešno kandidirali na dveh razpisih Slovenskega podjetniškega sklada. Preden smo se mednarodno usmerili, so nepovratna sredstva zvenela kot smiselna izbira, LUI in še posebej TPL sta nam bila vedno v veliko oporo. Iz izkušenj iz ZDA pa lahko rečem, da si želim manj ali nič več politike subvencioniranja gospodarstva. Mislim, da z razpisi na sredstva neposredno škodijo ne le slovenskemu, ampak celotnemu evropskemu gospodarstvu, ker usmerjajo pozornost podjetij stran od trgov in strank."

Špetič je vesel, da se poznavanje pomena tveganega kapitala ter njegova prisotnost v Sloveniji izboljšuje, "čeprav je poznavanje te vrste investiranja med podjetniki in investitorji zelo slabo." Med ukrepi, ki si jih želi, da bi zaživeli, pa je tudi sprostitev delovne zakonodaje, ki bi omogočala lažjo mobilnost kadrov. In kako Špetič komentira vzdušje v Sloveniji ter odgovarja na vprašanje, ali v Sloveniji res ni politične opcije, ki bi zastavila cilje za več kot en mandat? "Marsikako vzdušje v Sloveniji nas moti, bolj zato, ker nas večina želi še naprej živeti in delovati v Sloveniji, kot pa zaradi podjetja samega. Ne strinjam se, da je za vzdušje kriva politika. Sam imam ta privilegij, da lahko spremljam dogajanje z distance in marsikatero zelo drzno in pravilno odločitev vlade pokopljejo mediji in javnost zaradi različnih zgražanj, ki nimajo realnih temeljev. Res smo zelo dobri v jamranju in stopicljanju na mestu, celo ko je smer jasna."

Preberite še: Slovenija kot potencialna lokacija ”nove ekonomije“