Ugotoitve raziskave kažejo, da je bil prenos virusa z netopirjev na ljudi morda »bistveno podcenjen«. Zapisali so, da bi kartiranje vrst netopirjev v kritičnih regijah lahko pripomoglo v prizadevanjih za določitev izvora virusa covida-19.
Znanstveniki so se osredotočali na 26 vrst netopirjev, ki so znani gostitelji koronavirusov, podobnih sarsu. Raziskavo so izvedli na območju 5 milijonov kvadratnih kilometrov, ki se raztezajo od Kitajske do jugovzhodne in južne Azije. Pregledali so tudi podatke o ravni protiteles med ljudmi, ki so poročali o stikih z netopirji.
Južna Kitajska, Laos in severni Vietnam so bile opredeljeni kot območja z največjo raznolikostjo vrst netopirjev, ki gostijo sarsu podobne koronaviruse.
Med avtorji raziskave je tudi Peter Daszak, član raziskovalne skupine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je bila zadolžena za raziskovanje izvora covida-19. Skupina je v začetku lanskega leta obiskala Wuhan, kjer je bila pred skoraj tremi leti razglašena pandemija.
Iz WHO so junija sporočili, da zaradi pomanjkanja podatkov s Kitajske ne morejo točno določiti kdaj in kako je covid-19 prvič vstopil v človeško populacijo. Raziskava, ki jo je konec junija objavila revija Science, ugotavlja, da je trgovina z živimi prostoživečimi živalmi še vedno najbolj verjetna razlaga, ki pojasnjuje izvor pandemije covida-19. Predvidevajo, da sta se zgodila dva ločena preliva na tržnici Huanan z morsko hrano, kjer so zavedli največ zgodnjih primerov okužb z virusom.