Italijanska premierka Giorgia Meloni, ki si prizadeva omejiti nezakonite migracije v državi, je novembra lani z albanskim kolegom Edijem Ramo podpisala sporazum, po katerem bi prosilce za azil, rešene na morju, nastanili v migrantskih centrih v Albaniji. Načrt za izgradnjo dveh centrov je doživel vse svetovno nasprotovanje nevladnih organizacij in zagovornikov za človekove pravice. Kljub temu sta centra v Albaniji danes zaživela in sta pripravljena na sprejem pribežnikov.

Tako s centrom v Shengjinu, kot centrom v nekdanjem vojaškem oporišču Gjader, bo upravljala Italija. Oba naj bi sprejela do 3000 migrantov na mesec.

Skladno z dogovorom med Rimom in Tirano bodo v centru v Shengjinu registrirali migrante, ki jih bodo italijanske oblasti rešile na morju. V centru bodo popisani, opravili bodo zdravniški pregled in identifikacijo. Nato jih bodo premestili v približno dvajset kilometrov oddaljeni sprejemni center Gjader, kjer bodo počakali, da ugotovijo, ali je njihova prošnja za azil sprejeta ali ne. Tako s centrom v Shengjinu, kot centrom v nekdanjem vojaškem oporišču Gjader, bo upravljala Italija. Oba pa naj bi sprejela do 3000 migrantov na mesec. 

Center Gjader razdeljen na tri dele

Center v nekdanjem vojaškem oporišču Gjader je razdeljen na tri dele, pri čemer bodo v največjem nastanjeni migranti, ki so zaprosili za azil in čakajo na odgovor. Drugi je center za repatriacijo, v katerem bodo namestili tiste, ki jim bodo prošnje za azil zavrnili. Tretji del pa je majhen zapor, kamor naj bi zaprli tiste, ki bodo v centru storili zločine. 

Načrt za izgradnjo dveh centrov je doživel vse svetovno nasprotovanje nevladnih organizacij in zagovornikov za človekove pravice. Kljub temu sta centra za sprejem pribežnikov v Albaniji danes zaživela. 

»Z odprtjem dveh centrov za migrante v Albaniji se oblikuje pomemben del naše zaveze migracijski politiki,« je danes ocenila Licia Ronzulli, podpredsednica zgornjega doma italijanskega parlamenta senata iz vladajoče desničarske stranke Bratje Italije. Dodala je, da naj bi centra pomagala razbremeniti sprejemne zmogljivosti v Italiji, hkrati pa bosta imela učinek na boj proti nezakonitemu priseljevanju in trgovino z ljudmi ter na odvračanje ljudi od odhodov proti Italiji. Ob odprtju centra, pa ni manjkalo kritik tako v Italiji, kot drugod po svetu.
Priporočamo