Naša lestvica tako globoko, v rock, jazz ali pank, ni zaplula, pred vami so lestvice, ki ob evrovizijski zmagovalki predstavljajo rezultate oziroma razvrstitve na največjih pop lestvicah na svetu.
Paloma blanca George Baker Selection
Kar 13 tednov, od junija do septembra, je bila skladba o belem golobu na prvem mestu nemške lestvice. Podobno je bilo po vsej Evropi, skladba nizozemskega glasbenika Georgea Bakerja, s pravim imenom Johannes Bouwens, je bila prva v Avstriji, na Finskem, v Belgiji, na Nizozemskem, Švedskem in v Švici, pa tudi v Novi Zelandiji in Južni Afriki. V začetku naslednjega leta je zasedla tudi najvišje položaje v ZDA in Avstraliji, razmeroma visoko je bila še v Kanadi in v Angliji. Prodali naj bi okoli dva milijona izvodov te do skrajnosti osladne popevke. Enostavno besedilo, mimogrede, govori o revnem južnoameriškem kmetu, ki ves dan trdo dela, nato pa sedi ob drevesu in sanja, da bi postal svoboden kot bela ptica. Ena najbolj kičastih evropskih pop skupin vseh časov je sicer leta 1969, na začetku kariere, posnela tudi povsem znosen, malce bolj rokerski hit Little green bag, ki ga je Quentin Tarantino uporabil v svojem prvem celovečernem filmu Stekli psi iz leta 1992. Kakor koli, Paloma blanca je bila najbolj poslušana skladba v Nemčiji leta 1975.
Love will keep us together Captain & Tennille
Skladba, ki sta jo napisala Neil Sedaka in Howard Greenfield, je prvo verzijo z Neilom Sedako na vokalu dobila že leta 1973, drugo z Mac & Katie Kissoon, a je šele v izvedbi dua Captain & Tennille (Daryl Dragon in Toni Tennille) postala svetovna uspešnica. Na koncu leta je bila najbolj poslušana skladba v ZDA (štiri tedne na prvem mestu) in na vrhu v Kanadi, le malo slabša je bila v Avstraliji. Skupaj sta multiinštrumentalist in vokalistka prodala okoli milijon malih plošč in osvojila grammyja. Podobnega uspeha nista dosegla nikoli več.
Bye, bye, baby Bay City Rollers
Šest tednov je bila na prvem mestu angleške lestvice uspešnica škotske fantovske skupine Bay City Rollers iz Edinburga, Bye, bye, baby, ki se je spomnimo tudi iz filma Pravzaprav ljubezen. Kot velikokrat v času njihove največje popularnosti so fantje skladbo črpali iz zgodovine popa – Bye, bye, baby je namreč preverjena uspešnica ameriške skupine 4 Seasons Bye, bye, baby (Baby, goodbye) iz leta 1965. Je pa res, da so Bay City Rollersi iz popevke iztržili več: bila je najbolj prodajana skladba leta 1975 na Otoku, kjer so prodali pol milijona plošč.
Bohemian rhapsody Queen
Bohemian rhapsody, prva velika uspešnica angleške simfo rock skupine Queen, je na vrh angleške lestvice prišla novembra 1975 in ji po letni prodaji ni uspelo sesuti Bay City Rollersov, je pa vztrajala na lestvici še v letu 1976 in skupno zbrala devet tednov na vrhu. Po drugi strani so različne verzije ob različnih obletnicah in smrti pevca Freddieja Mercuryja dodatno prodajale skladbo, leta 1991, 2006, 2008, 2018, 2022 … Skupno je bila skozi različna leta kar 14 tednov na prvem mestu angleške lestvice in je v tej razvrstitvi peta najboljša skladba vseh časov.
Rhinestone cowboy Glen Campbell
Kar šest skladb z ameriške country lestvice, ki je imela leta 1975 res bogato letino, se je uvrstilo tudi na vrh Billboardove lestvice običajnih pop skladb: Freddy Fender, B. J. Thomas, C. W. McCall, dvakrat John Denver in Glen Campbell, ki je zapel nepozabno Rhinestone cowboy. Gre za najbolj poslušano country skladbo leta in drugo najbolj poslušano skladbo na Billboardovi lestvici. Glen Campbell je bil na prvem mestu marsikje, tudi v Jugoslaviji. Skupno je bilo prodanih okoli dva milijona plošč, skladba pa je dobila na desetine priredb.
Mamma mia Abba
Avstralija je bila od samega začetka domači teren švedske skupine Abba. Leta 1975 so imeli popularni Švedi na prvem mestu avstralske lestvice dve uspešnici, skladbo I do, I do, I do, I do, I do in še popularnejšo Mamma mia, ki je bila v letih 1975 in 1976 kar deset tednov prva na lestvici tam doli. Le nekoliko slabše jim je šlo v Evropi in na Otoku. Pravijo, da so v sedemdesetih prodali okoli tri milijone in pol malih plošč Mamma mia, je pa vprašanje, koliko so jih prodali kasneje, ko so začeli predvajati muzikal z istoimenskim naslovom.
Lucy in the sky with diamonds Elton John
Tudi kanadska letna lestvica najboljših skladb je dobro dokumentirana, tudi za leto 1975. Štirikrat (januarja in februarja) je bila na vrhu psihedelična skladba dua Lennon in McCartney Lucy in the sky with diamonds iz leta 1967. Elton John se je s svojo verzijo dobro držal predvsem na oni strani Atlantika, samo v ZDA je prodal več kot milijon malih plošč, v Nemčiji pa pristal na komaj 31. mestu. Mimogrede, pri verziji skladbe Eltona Johna, ki naj bi namigovala na uživanje LSD, je v ozadju pel in igral kitaro sam veliki John Lennon.
Ding-a-dong Teach-In
Na evrovizijskem popevkarskem tekmovanju leta 1975 na Švedskem je zmagala nizozemska popevka Ding-a-dong skupine Teach-In. Na glasovanju je dobila 152 točk, za 14 točk so zaostali angleški veterani The Shadows, 115 točk je šlo italijanskemu duetu Wess in Dori Ghezzi, jugoslovanski zborček Pepel in kri s skladbo Dan ljubezni si je delil 13. mesto z 22 točkami. Zmagovalci so Ding-a-dong posneli v angleščini, nemščini in nizozemščini. Na prvo mesto so se uvrstili na nekaterih evropskih lestvicah, je pa skladba dobila konkretno število različnih priredb.
Tu t'en vas Alain Barrière in Noëlle Cordier
Na prvem mestu francoske lestvice najbolj poslušanih skladb je konec leta 1975 končala Tu t'en vas. Osladna popevka, duet – pogovor zaljubljenega para, moškega in ženske, ki nekaj dni nista bila skupaj, ni prepričala zgolj francoskih poslušalcev, zelo dobro ji je šlo v Belgiji, Nemčiji, Švici, Avstriji, pa tudi pri nas. Vzljubili so jo tudi v Braziliji in Avstraliji. Na koncu leta so računali, da so po svetu prodali več kot dva milijona malih plošč, je pa treba tem uspehom seveda dodati tudi prodajo istoimenske velike plošče.
Den pobedy Lev Leščenko
Lestvice najbolj poslušanih skladb v Sovjetski zvezi leta 1975 ni, je pa skoraj gotovo, da se Dan zmage, vznesena himnična popevka, ki sta jo napisala 30 let po zmagi v drugi svetovni vojni David Tuhmanov in Vladimir Haritonov, uvršča med najbolj priljubljene pesmi v zgodovini Sovjetske zveze. Pevec Lev Leščenko je zapel skladbo na koncertu konec aprila in čeprav cenzorji niso bili povsem zadovoljni, ker je bila pesem preveč zahodnjaška za takšen praznik, jo je ljudstvo vzljubilo in sprejelo kot pesem, ki se je pela ob vseh državnih praznikih.