Za zapahi sirskega režima se je znašel kot mladi pilot tamkajšnjega vojaškega letalstva, ker ni hotel zagrešiti enega največjih zločinov režima Hafeza Al Asada. Ko je v začetku 80. let prišlo do vstaje Muslimanske bratovščine v Hami, je takrat 25-letni mladenič zavrnil ukaz za bombardiranje mesta. Takoj so ga aretirali in odpustili iz vojske. A po nekem čudežu so ga oblasti spet izpustile. 

Zbežal je v Jordanijo, pozneje pa še v Egipt. V obeh državah so bile tamkajšnje oblasti gluhe za to, da bi mu odobrile azil. Ko se je poskušal vrniti k svoji ženi, ki je pravkar rodila njunega sina Vileja, so ga aretirali in brez obtožnice vrgli v ječo. Svojega sina je videl zgolj enkrat, kot najstnika, ko mu je bil dovoljen obisk očeta. Zamenjal je več zaporov. Dokončno pa so ga na dosmrtno ječo obsodili, ko je bil premeščen v zloglasen zapor Sednaja. A nekdanji pilot ni pustil, da ga zapor zlomi.

Čas si je krajšal z ustvarjanjem skulptur iz drobtin kruha, citronske kisline, oljčnih koščic in sladkorja. Prav tako je med jetniki organiziral šahovske turnirje. Na eno od majic so narisali šahovnico, figure pa so oblikovali iz kruhovega testa. Raghidov sin Vile je leta 2013 zapustil Sirijo in si kot številni drugi sirski begunci našel novo domovino. Sedaj je Raghid že dober teden spet v objemu svoje družine.

Priporočamo