Zatem ko je v Siriji izbruhnila državljanska vojna, je decembra 2015 s svojo ženo in dvema hčerama zbežal v Nemčijo, hvaležen, da je drugače kot večina njegovih rojakov, ki so se na varno prebijali po nevarnih begunskih poteh, lahko tja pripotoval z letalom. Družina je našla nastanitev v spodnjesaškem Rotenburgu ob reki Wümme, kjer sta že živela njegova brata, in Samer Tannous si je zadal cilj, da se bodo, kolikor je le mogoče, integrirali v nemško družbo.
Med drugim se je tudi sam, brez kakršnega koli tečaja, prek spleta naučil nemškega jezika. Danes je redno zaposleni učitelj francoščine na gimnaziji v Rotenburgu. Eden prvih ljudi, ki jih je spoznal v Nemčiji, je bil Gert Hachmöller, ki je bil v deželnem okrožju zadolžen za migrante in njihovo integracijo. Med njima se skozi leta ni razvilo le dobro prijateljstvo, temveč tudi plodno sodelovanje.
Za časopis Weser Kurier je Tannous s Hachmöllerjevo pomočjo začel pisati kolumne o tem, kako nekdo iz Sirije poskuša razumeti nemško kulturo, dušo in navade. Kolumne, ki nikdar niso imele ambicije biti politične, a so napisane z mnogo humorja odkrivale mnoge, včasih celo filigranske razlike razumevanja sveta in življenja v Nemčiji in v arabskem svetu, so navdušile tamkajšnje bralce in se kasneje preselile na spletno stran tednika Spiegel. Iz njih so doslej nastale tudi že tri knjižne uspešnice.