Če se iz osnovne šole še spominja številnih sošolk, pravi, da so bile že v srednji šoli v manjšini, na univerzi v prestolnici države Yaounde, kjer je doštudirala pravo, pa je bila prva ženska iz njenega mesta, ki se je vpisala na visokošolski študij, in skoraj edino dekle na predavanjih.
Danes pravi, da bi se njene sanje uresničile, če bi se v Kamerunu vzpostavili pogoji, v katerih bi se vsak otrok lahko izobraževal do stopnje, do katere bi se sam hotel. V državi, ki jo že desetletja pretresajo hude krize, se zdi njena želja kot misija nemogoče.
Od leta 2017 se separatistične skupine na severozahodu in jugozahodu države borijo za neodvisnost, najmanj 6000 ljudi je bilo ubitih, več kot 700.000 je notranjih beguncev. Na severu države je poseben problem islamistična milica Boko Haram, ki v svojih napadih mori ter ugrablja ženske in otroke. Marthe Wandou se že 30 let bori za pravice otrok, še posebno deklic na severu Kameruna, ter si prizadeva, da bi jih obvarovala pred spolnim nasiljem, prisilnimi porokami in jim zagotovila možnost šolanja. Pri tem je našla poseben model, pri katerem v svoja prizadevanja pritegne lokalno skupnost in – kar je še pomembnejše – starše otrok, kar se je izkazalo za doslej najučinkovitejši način zaščite otrok, kljub vpadom milice in vseprisotnemu nasilju.