Dolgo je veljalo, da si Charles Manson ni mazal rok s krvjo, temveč so po njegovem ukazu ubijali člani njegove zloglasne »družine«. V novi, tridelni dokumentarni seriji pa so zdaj razkrili, da je moril tudi sam. »Obstaja velik del mojega življenja, za katerega ne ve nihče,« je leta 2017 dejal v doslej še neobjavljenem telefonskem pogovoru iz zapora. »Nekaj časa sem živel v Mehiki. Šel sem v Acapulco in tam ukradel nekaj avtov. Zapletel sem se tudi v nekaj umorov. Svoj magnum.357 sem pustil v Mexico Cityju, na plaži pa nekaj trupel,« je priznal. Na platformi Peacock, kjer bodo dokumentarno serijo premierno predvajali v torek, navajajo, da se Manson v njej spominja svojih zgodnjih zločinov, ki so sčasoma vodili do serije devetih umorov poleti 1969. »Nekdanji člani 'družine' poslušajo še nikoli prej predvajane pogovore, ki jih popeljejo nazaj v čas, ko so bili pripravljeni za Charlieja storiti čisto vse,« so še dodali o vsebini filma. »Charlie je znal mojstrsko skrivati svojo zlobno plat,« pa je o njem v seriji spregovoril nekdanji pajdaš in sostanovalec v zaporniški celici Phil Kaufman. »Uničil je vse, kar bi lahko stalo na poti uresničitvi njegovih načrtov. A to je storil v žametnih rokavičkah,« je opisal morilčevo naravo.
Presneto očarljiv morilec
V kult »Mansonove družine« je mlade vabil s seksom in drogami, ranč, na katerem so skupaj živeli, pa je bil pravi raj za najstnike – skupaj so peli, se ljubili, živeli. In ubijali. Leta 1969 so v Los Angelesu umorili devet ljudi, tudi visoko nosečo igralko Sharon Tate, ženo režiserja Romana Polanskega. Nasilno se je v tisti hiši končalo življenje še štirih oseb. Dan kasneje so umorili še bogata zakonca LaBianca, ločeno še dve osebi. Umori so bili srhljivi, divji, že skoraj živalski, kakor je o njih na sojenju povedal tožilec. Na žrtvah so našteli skupno 169 vbodnih ran. Da bi preusmerili pozornost in spodbudili začetek državljanske vojne, so morilci stene popisali z besedami »svinje«, »smrt svinjam« in »helter skelter«, za kar so uporabili kri ubitih ljudi. Mansonov (utopičen) načrt je bil, da bodo belci ob najdbi trupel in napisov predvidevali, da so za umore krivi temnopolti, sovraštvo med rasama pa bo eskaliralo do globalnega spopada, po katerem bo Manson postal voditelj sveta. Po navedbah tožilstva je Manson s svojimi privrženci upravljal kot z marionetami, očaral je vse, zlasti pa ženske. »Bile smo mu na voljo. Ni bilo stvari, ki je ne bi storile zanj,« je ena od njih kasneje pričala o tem, kakšen vpliv je imel nanje. Tudi po obsodbi je imel ogromno oboževalk, najbolj znana je bila od njega več kot pol stoletja mlajša Elaine Burton - Star, ki mu je začela pisati pri sedemnajstih. Tik preden bi postala tretja gospa Manson, je on poroko odpovedal, ker naj bi Star želela z njuno zvezo le zaslužiti. Njen načrt naj bi bil javno razstaviti truplo slavnega soproga, ko bi ta umrl.
Za nekatere prerok, za večino psihopat
Mansonova družina je imela na seznamu za odstrel še Elizabeth Taylor, Toma Jonesa, Franka Sinatro, a so jih na srečo aretirali še pred dodatnim prelivanjem krvi. Po večmesečnem sojenju, na katerem je bila tožilstvu v največjo pomoč ena od bivših članic družine, je bila peterica (tudi Manson) obsojena na smrtne kazni. Po začasni odpravi smrtne kazni v Kaliforniji so njihove kazni spremenili v dosmrtni zapor. Charles Manson ni nobenemu od sedmerice, zaradi katere je bil obsojen, lastnoročno skrivil niti lasu, prav tako ga ni bilo na kraju zločinov, a je bil ravno on tisti, ki je dal ukaz oziroma privržence napeljal k umoru. Krivde ni nikoli priznal. Prepričan je bil, da je odrešenik, ki plačuje za grehe ostalih. »Lahko te zaprejo v kletko ali pa pribijejo na križ. A na koncu še vedno zgolj preganjajo odsev samega sebe, tisto, kar najbolj sovražijo pri sebi. Sem le odsev tistega, kar drugi želijo videti. In plačati moram za vaše grehe,« je ob 45. obletnici umorov v intervjuju pridigal novinarju revije Rolling Stone.
Častila ga je tudi mladina izven zapora, nosila je oblačila z njegovo podobo, pisala je pisma in organizirala shode za njegovo izpustitev. S svojimi norimi očmi in kljukastim križem, vrezanim med oči, je strmel z naslovnic ameriških revij. Predstavljal naj bi upor proti konformizmu, mladi generaciji pa je polagal na srce, da jih je sistem, ki naj bi jim pomagal, v resnici prodal in zavrgel. Tistih, ki so ga imeli za preroka, je, na srečo, le peščica. Za večino je bil Manson do svoje naravne smrti v zaporu leta 2017 le s seksom obseden in krvi željan psihopat. Za zapahi je preživel več kot 40 let.