Zapleten postopek evakuacije je bil načrtovan že, ko so se pred približno šestimi meseci na gradbišču začela izkopavanja, saj je obstajal upravičen strah, da bodo tam odkrili neeksplodirana ubojna sredstva.
Okoli bombe je bilo vzpostavljeno 500-metrsko evakuacijsko območje. Strokovnjaki so mestnim oblastem povedali, da bi lahko bilo na tem območju še osem neeksplodiranih letalskih bomb, vendar bo to mogoče ugotoviti le z nadaljnjimi izkopavanji.
Najobsežnejša evakuacija po letu 1945
Pri evakuaciji je sodelovalo približno 1.300 mestnih redarjev, policistov, gasilcev in drugega reševalnega osebja ter 800 prostovoljcev, ki s trkanjem na vrata prepričevali prebivalce, naj zapustijo svoje domove. Včeraj so evakuirali dve bolnišnici, v petek zjutraj pa še tretjo in približno 10 000 prebivalcev, je za Guardian povedal tiskovni predstavnik mesta. Z območja je bil preusmerjen tudi promet in javni prevoz.
Bolnike so z več kot 300 reševalnimi vozili prerazporedili po drugih bolnišnicah po mestu ali jih premestili v začasno zgrajeno zavetišče. Ostalim prebivalcem so priskrbeli zatočišče v šolskih stavbah izven evakuacijskega območja.
Hišo, v kateri so enote za intenzivno nego, so v zadnjih tednih z velikimi stroški nadgradili, da je lahko sprejela od 50 do 70 bolnikov na enotah za intenzivno nego. Namenjena je bolnikom, za katere bi bil prevoz v drugo bolnišnico življenjsko nevaren. Med njimi so žrtve opeklin in tisti v komi.
Köln je bil med drugo svetovno vojno med najbolj bombardiranimi mesti v Evropi. Evakuacije zaradi najdb bomb potekajo vsako leto in so običajne tudi v drugih velikih nemških mestih, ki so bila tarče bombardiranja, vključno z Berlinom.