Sirske sosede in tudi širša mednarodna skupnost so danes previdno spremljale dogajanje v Siriji. Nihče se še ni odločil, kakšen odnos namerava vzpostaviti z nastajajočo novo oblastjo v Siriji, ki medtem pripravlja tranzicijsko vlado.

Se pa pojavljajo različni premisleki in želje. Nemčija je denimo sporočila, da bo svoj odnos z novimi oblastmi oblikovala glede na njihovo spoštovanje pravic manjšin. Iran, ki je izgubil zaveznika v Al Asadovem režimu, je že bil v stiku z uporniki, ker hoče ohraniti prijateljske odnose z Damaskom. Na pragmatičnost do novega režima se pripravlja odhajajoča Bidnova administracija v ZDA. Rusija želi z novimi oblastniki ohraniti dobre odnose zaradi vojaških oporišč v državi, čeprav je padec Al Asada zelo načel podobo ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je sam odobril azil Bašarju Al Asadu in njegovi družini v Moskvi.

Erdogan: Ne bomo imeli dolgih prstov

Zaradi ozemeljskih pridobitev proturških milic na severu Sirije je trenutno najpomembnejše turško stališče. Kot je dejal predsednik Recep Tayyip Erdogan, Turčija ne želi tujega ozemlja, o svoji usodi pa da bodo Sirci odločali sami. S tem je skušal omiliti strahove, da Siriji grozi razpad ali razkosanje. Skupaj bomo prebrodili težke čase, storili bomo vse potrebno za stabilnost Sirije, je zagotovil. »V prihodnjem obdobju želimo Sirijo, v kateri bodo različne etnične in verske skupine živele v vključujočem upravljanju in miru. Želimo si novo Sirijo, ki bo povezana s svojimi sosedi ter bo regiji zagotovila mir in stabilnost,« je ocenjeval turški zunanji minister Hakan Fidan. Skupaj z Erdoganom napoveduje, da si bo Ankara prizadevala za varno in prostovoljno vrnitev sirskih beguncev, ki jih gosti. Prav tako namerava Turčija pomagati pri obnovi Sirije.

2024-12-09 -sirija-web

   

Na zadnjih predsedniških volitvah v Turčiji so bili sirski begunci velika tema, saj sta vodilna kandidata Erdogan in Kemal Kiliçdaroglu kar tekmovala, kdo bo z ostrejšo retoriko proti beguncem, ki jih je Turčija sprva sprejela odprtih rok, dobil več glasov nacionalistov.

BEIRUT, LEBANON - DECEMBER 8: Syrians in Lebanon gather on vehicles as they head towards the Al-Masnaa border crossing between Lebanon and Syria, after sixty-one years of Baath Party rule in Syria collapses on Sunday when, the capital Damascus fell out of the hands of regime control on December 8, 2024. As anti-regime armed groups started to dominate the capital, the Assad regime on Sunday morning quickly lost all control of Damascus. Murat Sengul / AnadoluNo Use USA No use UK No use Canada No use France No use Japan No use Italy No use Australia No use Spain No use Belgium No use Korea No use South Africa No use Hong Kong No use New Zealand No use Turkey

Dolge kolone vračajočih se beguncev se vijejo proti Siriji iz Libanona, Turčije in Jordanije. Zaradi strahu pred morebitnimi novimi napetostmi in pred novimi oblastniki pa v drugi smeri državo zapuščajo sodelavci padlega režima. Foto: Anadolu

Prenos oblasti se bliža

Potem ko so si uporniki za konec pustili zavzetje alavitskega pasu ob Sredozemskem morju, so danes vstopili še v Tartus in Latakijo, obe mesti z ruskima vojaškima oporiščema. Niti v teh krajih jih ni pričakal odpor nekdanjih vladnih sil. Iz alavitskih regij države za zdaj ne poročajo o kakšnih posebnih pritiskih uporniških oboroženih skupin ali sli po maščevanju. Da bi ustvarila vtis umiritve v državi, je zmagovalna skupina upornikov Hajat Tahrir al Šam (HTS) izdala dekret o splošni amnestiji za vse, ki so bili vpoklicani v vojsko pod Al Asadovim režimom. »Njihova življenja so varna in nihče jih ne sme napasti,« so zapisali.

DAMASCUS, SYRIA - DECEMBER 09: Security forces take safety measures in front of the Central Bank as daily life continues after the overthrow of the 61-year Baath regime and the end of the Assad family era in the capital Damascus, Syria on December 09, 2024. Hasan Belal / AnadoluNo Use USA No use UK No use Canada No use France No use Japan No use Italy No use Australia No use Spain No use Belgium No use Korea No use South Africa No use Hong Kong No use New Zealand No use Turkey

Za varnost pred državnimi poslopji in tudi osrednjo centralno banko so začeli skrbeti borci islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam. Foto: Reuters

Poveljnik HTS Abu Mohamed Al Golani še ni sporočil podrobnosti tranzicijskega načrta, ki je v nastajanju. Se je pa že srečal z dosedanjima premierjem Mohamedom Džalilijem in podpredsednikom Faisalom Mekdadom, da bi se pogovarjali o prenosu oblasti in oblikovanju prehodne vlade. Predvidoma naj bi začasno oblast prevzela uporniška vlada iz Idliba – sirska vlada odrešitve, ki jo vodi Mohamed Al Bašir.

Damask počasi v ustaljene tirnice

Borci HTS so medtem skrbeli za nadzor nad prestolnico, kamor so se zgrinjale tudi druge uporniške oborožene skupine z juga države. Varovali so ključne ustanove, skrbeli za promet in tudi odganjali plenilce iz predsedniške palače, kamor so ljudje hodili slavit zmago nad Al Asadovim režimom. S slikanjem na predsedniških foteljih so ovekovečili zgodovinsko obdobje. Za spomin pa so odnesli še kakšen kos pohištva, lestenec ali klimatsko napravo.

People queue to buy bread in Damascus, after rebels seized the capital and ousted Syria's Bashar al-Assad in Damascus, Syria December 9, 2024. REUTERS/Mohamed Azakir

Ljudje potrpežljivo v vrstah čakajo na kruh. Kljub pomanjkanju nekaterih osnovnih dobrin po hitrem padcu režima na ulicah Damaska ni kaosa. Foto: Reuters

Po prvem dnevu slavja se je prestolnica počasi začela vračati v ustaljene tirnice. Ljudje so pred pekarnami potrpežljivo čakali na kruh, tudi pred prodajalnami zemeljskega plina so se vile dolge vrste čakajočih. HTS z oblikovanjem prehodne vlade ne more izgubljati časa. Če želi vzpostaviti delujočo upravo in napolniti državni proračun z drugimi prihodki, ne s prodajo sintetične droge koptagon, ki jo je Al Asadov režim pomagal razpečevati po Bližnjem vzhodu in tako zaobšel sankcijski režim, se mora mednarodni skupnosti dokazati z vladanjem. 

Kako je s kemičnim orožjem

Izrael je po zavzetju tamponske cone na Golanski planoti nadaljeval napade na posamezne vojaške tarče nekdanjega režima, med drugim tudi na skladišča, kjer naj bi bilo kemično in biološko orožje. Vsaj na šestih lokacijah naj bi v zadnjih dveh dneh izvedli več kot ducat napadov. Koliko biološkega in kemičnega orožja je imel Al Asadov režim, ni znano. Mednarodni inšpektorji Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) so poskušali ugotoviti, kolikšen je sirski arzenal, vendar jim to zaradi obstrukcije sirskega režima nikoli ni uspelo. OPWC Sirijo ponovno poziva k izpolnjevanju njenih obveznosti. Med državljansko vojno je sirski režim pogosto uporabljal kemično in biološko orožje – uporabili so sarin in klorove bombe v sodih, ki so jih odmetavali na položaje upornikov iz helikopterjev. Obsežne zračne napade na položaje Islamske države v Siriji pa so v noči na ponedeljek izvedle ZDA.

Priporočamo