Dobrih šest mesecev in pol po aprilskih parlamentarnih volitvah, na katerih je močno slavila Srbska napredna stranka (SNS) predsednika države Aleksandra Vučića, bo Srbija dobila novo vlado. Še naprej jo bo vodila Ana Brnabić, za katero se je po volitvah špekuliralo, da ji Vučić zaradi njene precejšnje priljubljenosti ne bo podelil še enega mandata, vendar jo je vnovič za mandatarko naslednje vlade imenoval že avgusta. Program nove vlade, ki jo poleg SNS sestavlja še Socialistična stranka Srbije (SPS), bo Brnabićeva v parlamentu predstavila danes, po potrditvi v parlamentu pa naj bi nova vlada zaprisegla v četrtek ali najpozneje v petek.

Vučić se je pri oblikovanju nove vlade, ki naj bi državo vodila dve leti, odločil za krepko rošado na ministrskih mestih. Prišlo je do kar dvanajstih zamenjav, kar pa po Vučićevih besedah ne pomeni, da so dosedanji ministri delali slabo. Do zavlačevanj oblikovanja nove vladne ekipe je prihajalo predvsem zaradi vojne v Ukrajini, ko je Vučić iskal ravnotežje med prorusko in proevropsko politiko države. Pritiski na Srbijo, da ne more več sedeti na dveh stolih, so se v minulih mesecih stopnjevali.

V Evropski uniji želijo večjo uglašenost srbskih zunanjepolitičnih usmeritev z evropsko politiko, sodelovanje pri sankcijskem režimu proti Rusiji, pritiski pa se vrstijo za nadaljevanje dialoga za normalizacijo odnosov med Beogradom in Prištino. Zaradi pritiskov Bruslja je Srbija že napovedala sinhronizacijo svoje vizumske politike z evropsko.

Vulinovo slovo iz
notranjega resorja

Nova vlada naj bi bila nadaljevanje poskusa Vučića za iskanje ravnotežja med proevropsko in prorusko politiko Srbije. Ker v novi vladi ne bo več nekaterih vidnih proruskih politikov, naj bi bil to signal Zahodu o proevropskosti Srbije. Med zamenjave s takšnim predznakom sodi predvsem slovo dosedanjega notranjega ministra Aleksandra Vulina, ki velja za proruskega politika, hkrati pa je bil tudi najglasnejši zagovornik politike »srbskega sveta«. Notranji resor je pripadel dosedanjemu šefu srbske obveščevalne službe Bia Bratislavu Gašiću, ki je sicer že bil tudi obrambni minister, a je moral po seksističnih izjavah proti novinarki B92 odstopiti. Po špekulacijah srbskih medijev bi se Vulin iz notranjega resorja utegnil preseliti prav na Gašićevo mesto na čelo agencije Bia, česar pa v SNS niso potrdili. V novi vladi tudi ne bo več Rusiji naklonjenega ministra za investicije Nenada Popovića, ki je bil tudi sopredsedujoči vladnemu svetu za sodelovanje z Rusijo.

Hkrati z odslovitvijo nekaterih proruskih politikov se je Vučić odločil zamenjati tudi eno izmed glasnejših kritičark srbske politike, ministrico za rudarstvo in energetiko Zorano Mihajlović, ki se je zaradi svojih prozahodnih stališč znašla v javnem sporu z Vulinom. Do zamenjave bo prišlo tudi na čelu zunanjega ministrstva, kjer bo dosedanjega šefa diplomacije Nikolo Selakovića (ta se seli na ministrstvo za delo) zamenjal vodja socialistov Ivica Dačić, ki mu bo pripadlo še mesto podpredsednika vlade in vodje oddelka za koordinacijo varnostnih služb.

Brnabićeva: Vlada bo prosrbska

Obrambno ministrstvo in podpredsedniško mesto v vladi bo pripadlo Milošu Vučeviću, dosedanjemu županu Novega Sada in podpredsedniku SNS. Zamenjava bo med drugim še na čelu ministrstva za evropske integracije, ki ga bo vodila Tanja Miščević, dolgoletna vodja pogajalske ekipe za pristop Srbije v Evropsko unijo. Tudi njeno imenovanje naj bi bil znak Bruslju, da si Srbija želi pospešiti pristopni proces z EU.

Nova vlada, v kateri se bo število ministrskih mest z 22 povečalo na 25, naj bi dajala večji videz proevropskosti, toda številni analitiki menijo, da se kaj bistveno ne bo spremenilo, saj bo še naprej glavne odločitve sprejemal predsednik Vučić. Brnabićeva sicer pravi, da se nove vlade ne more umestiti ne na vzhod ne na zahod, temveč gre za prosrbsko vlado, ki bo branila nacionalne interese. Mandat nove vlade naj bi trajal dve leti, ko bodo v Srbiji lokalne volitve. Vučić je pred časom dejal, da bi lahko takrat prišlo do zamenjav v vladi, morda pa bi lahko izvedli tudi nove volitve.

Priporočamo