Prvo vprašanje novinarja BBC se je nanašalo na Vučićevo sodelovanje pri radikalcih ob razpadu Jugoslavije. "Ideološko ste bili zavezani ideji velike Srbije. Ideji, ki je Balkan pripeljala v temne čase, vojne zločine in veliko človeških žrtev."

»Ne sramujem se priznati, da sem se spremenil, vendar se z vami ne strinjam glede tega, kdo je kriv za težave na Balkanu in razpad Jugoslavije,« je Vučić komentiral svojo vpletenost v vlado Slobodana Miloševića. »Ne mislim le na notranje težave v Jugoslaviji, temveč tudi na vlogo Zahoda. Zorel sem, odrasel sem in zdaj moram skrbeti za svoje ljudi,« je dejal Vučić.

»Vedno sem bil pripravljen priznati, da je bila Srebrenica grozljiv dogodek. Nihče ne zanika, da je šlo za strašen zločin in da se je zgodil. Vedno sem pripravljen izkazati spoštovanje žrtvam, vendar nisem pripravljen govoriti na način, ki bi ustvarjal nova politična vprašanja in težave,« je odgovoril Vučić na vprašanje o Srebrenici, pri tem pa ni bil pripravljen uporabiti izraza genocid, čeprav ga je Sackur večkrat vprašal prav glede tega.

Na vprašanje, ali podpira predsednika Republike Srbske Milorada Dodika glede ideje združitve s Srbijo, je Vučić poudaril, da nanj nima vpliva. »Imam relativno dober odnos z Dodikom, vendar nanj nimam vpliva. Nisem njegov nadrejeni. Ne morem mu govoriti, kako naj vodi Republiko Srbsko; jaz vodim Srbijo. Ali ni nekoliko hinavsko, da se narodi istega jezika in identitete drugod po svetu združujejo, Srbiji pa se to očita? Ne skrbite za Srbijo. Srbija močno podpira ozemeljsko celovitost Bosne in Hercegovine, vključno z Republiko Srbsko. Oni niti ne želijo biti del Srbije. Srbija ima svoje meje, določene z ustavo in resolucijami. Ne potrebujemo ničesar tujega, svojega pa ne damo,« je poudaril Vučić.

Pogovor se je nekoliko razgrel, ko je tema nanesla na vprašanje priznavanja Kosova. Vučić je izpostavljal težnje po normalizaciji razmer med Kosovom in Srbijo, ne da bi izražal konkretne želje po urediti pravnega statusa Kosova. »Normalizacija pomeni ohranjanje miru. Nikoli nismo priznali Kosova. To nikoli ni bilo izrečeno ali zapisano. Poskušamo živeti v miru,« je dejal.

Med vzhodom in zahodom, a ne na dveh stolih

Sackur ga je ob tem opozoril, da Srbija praktično nima možnosti postati članica Evropske unije, dokler ne prizna Kosova, na kar je Vučić odgovoril, da je NATO z bombardiranjem Srbije prekršil vsa pravila in da evropske države, ki priznavajo Kosovo, kršijo Resolucijo 1244 ter s tem rušijo ustavne meje Srbije. Na očitke, da Srbija nazaduje v procesu približevanja EU, pa je odgovoril, da je država v očeh EU dosegla »omejen napredek«. Prepričan je, da to ne pomeni, da gre za nazadovanje, se je pa strinjal, da mora marsikaj spremeniti.

Vučić se je ves intervju vračal k stališču, da je zanj najpomembnejši gospodarski napredek Srbije ob normalizaciji odnosov z drugimi državami, zavrnil pa je tudi očitke, da Srbija ohranja preveč tople odnose z Rusijo. »Ti podatki niso točni. Podprli smo Ukrajino, ko je bilo treba, celo bolj kot druge balkanske države. Srbija kupuje manj ruske nafte kot druge države. Ne sedim na dveh stolih, sedim na srbskem stolu in sem ponosen na to. Nisem se jaz 12-krat lani srečal s Putinom, temveč voditelji Evropske unije,« je dejal Vučić.

»Ponosen sem na to, da sedim na srbskem stolu, naš končni cilj pa je članstvo v Evropski uniji. Ali to pomeni, da bomo opustili partnerje na vzhodu? Ne. Vedno govorim resnico, ko se pogovarjam s predstavniki drugih držav. Vedno imam enako zgodbo za vse. Zato me lahko ljudje ljubijo, sovražijo ali prezirajo, vendar me vedno spoštujejo,« je zaključil Vučić.

Priporočamo