Po pisanju Bloomberga, ki se sklicuje na anonimne vire, je bila dostava raket opravljena potem, ko je Kijevu zmanjkalo raket dolgega dosega. Rakete so bile dostavljene pred nedavno odločitvijo ZDA in Velike Britanije, da Kijevu dovolita izstreljevanje raket dolgega dosega na cilje znotraj ruskega ozemlja. Viri za Bloomberg niso želeli povedati, kdaj natančno so rakete prispele v Ukrajino, prav tako niso razkrili njihovega števila.

Ukrajinske sile so prejšnji teden prvič izstrelile britanske rakete storm shadow na cilje v Rusiji, le dan po tem, ko so izstrelile ameriške rakete ATACMS na vojaški objekt v zahodni ruski regiji Barjansk. Odločitve Londona in Washingtona, da dovolita takšne napade, za katere je Kijev že dolgo zahteval dovoljenje, so po besedah ​​uradnikov obeh vlad odgovor na napotitev severnokorejskih vojakov Kremlja v boj proti ukrajinskim silam.

Z britanskimi raketami dolgega dosega storm shadow naj bi Ukrajina pred dnevi napadla tudi vas Marino v Kursku. Neimenovani britanski izvedenci naj bi namreč po razbitinah na kraju napada in eksplozijah sklepali, da je šlo za britansko, ne pa francosko različico teh raket, ki se izstreljujejo iz letal. Letele naj bi skoraj s hitrostjo zvoka, 965 kilometrov na uro (hitrost zvoka je 1234,8 kilometra na uro), zelo nizko nad zemljo, preden dosežejo tarčo, in sprožijo zelo eksplozivno bojno konico. Bile naj bi zelo natančne, niso pa poceni. Izdelava ene take rakete stane skoraj milijon evrov (961.000 evrov). Bile naj bi idealno orožje za uničevanje utrjenih bunkerjev in skladišč streliva, ki naj bi bili ključni za oskrbo ruske fronte v Ukrajini.

Britanska vlada doslej ni povedala, koliko raket storm shadow je med vojno dostavila Ukrajini. Britansko obrambno ministrstvo je zadnjo dobavo potrdilo aprila, ko je bil premier še konservativni Rishi Sunak, tokratna dobava raket pa je bila prva, ki se je zgodila pod laburističnim premierjem Keirom Starmerjem.

Priporočamo