Po podatkih nemškega zavoda za pokojninsko zavarovanje je konec leta 2022 delalo okoli 1,35 milijona od skupaj 18,6 milijona upokojencev. Število delovno aktivnih v Nemčiji, ki so stari 66 let in več, bo v prihodnjih letih vztrajno naraščalo, in sicer zaradi demografskih trendov in tudi zaradi aktivnih prizadevanj zvezne vlade. Zanimanje za delo v tretjem življenjskem razdobju je očitno precejšnje.

Pomembne so tudi razmere na delovnem mestu. Tisti, ki so zadovoljni s svojim delom in so mu zelo predani, si lažje predstavljajo, da bi delali še naprej.

Približno tretjina zaposlenih v Nemčiji bi bila pripravljena delati tudi po upokojitvi, je pokazala javnomnenjska raziskava nemškega gospodarskega inštituta IW, o kateri je prvi poročal časopis Welt am Sonntag. Raziskovalci so anketirali več kot pet tisoč zaposlenih in jih tudi vprašali, kaj bi jih motiviralo za nadaljevanje dela. Odgovori so bili zelo različni, odvisni so predvsem od osebnih dejavnikov.

Zaposleni z visokošolsko izobrazbo in vodje so bolj nagnjeni k nadaljevanju dela po upokojitvi kot zaposleni brez strokovne izobrazbe in brez vodstvene odgovornosti, je razvidno iz rezultatov ankete. Ključne so tudi razmere na delovnem mestu. Tisti, ki so zadovoljni s svojim delom in so zelo predani, si lažje predstavljajo, da bi delali še naprej.

Od prihodnjega leta bodo v Nemčiji vsi, ki bodo upokojitev odložili vsaj za leto dni, prejeli posebno nadomestilo, v povprečju okoli 22.000 evrov. Premija bo izplačana v enkratnem znesku, ko bo zavarovanec dejansko odšel v pokoj.

Za enoletni odlog upokojitve 22.000 evrov nadomestila

Finančni dejavniki ne igrajo posebne vloge, kaže raziskava. »Bojazen, da bi bili ljudje ob izpolnitvi upokojitvene starosti odvisni od dodatnih prihodkov, pri odločitvi o morebitnem nadaljevanju delovnega razmerja očitno ne igra bistvene vloge,« so po poročanju Welt am Sonntag zapisali avtorji študije Andrea Hammermann, Ruth Student in Oliver Stettes. Že pretekle raziskave inštituta IW so pokazale, da večina delovno aktivnih starejših ne dela iz finančnih razlogov.

V Nemčiji narašča število upokojencev s prenizkimi pokojninami, ki so odvisni od socialne podpore. Zaposlene, ki se jim približuje trenutek upokojitve, skuša nemška zvezna vlada Olafa Scholza nagovoriti s finančno spodbudo za nadaljnje delo. Od prihodnjega leta bodo vsi, ki bodo upokojitev odložili vsaj za leto dni, prejeli posebno nadomestilo (gre za tako imenovano Rentenaufschubprämie). Premija bo izplačana v enkratnem znesku, ko bo zavarovanec dejansko odšel v pokoj. Oseba s povprečno nemško pokojnino (ta znaša približno 1600 evrov) bi za enoletno podaljšanje delovnega razmerja prejela skoraj 22.000 evrov nadomestila, je izračunalo socialno združenje VdK.

Zaposleni z visokošolsko izobrazbo in vodje so bolj nagnjeni k nadaljevanju dela po upokojitvi kot zaposleni brez strokovne izobrazbe in brez vodstvene odgovornosti, je pokazala javnomnenjska anketa.

Povprečna dejanska upokojitvena starost v Nemčiji je bila lani 64,4 leta, pri moških in pri ženskah. Zakonska upokojitvena starost se postopoma zvišuje in bo leta 2031 dosegla 67 let. 

Priporočamo