Nemška policija je sporočila, da se je današnjega shoda v sosednji vasi Keyenberg udeležilo več tisoč oseb, pri čemer pa je prišlo do novih spopadov. V bližini premogovnika so bile porušene zaščitne ograje, policija pa je protestnike pozvala, naj območje premogovnika nemudoma zapustijo.

Načelnik policije v Aachnu Dirk Weinspach je pred tem priznal, da shod predstavlja izziv evakuaciji Lützeratha, saj pričakuje bistveno več udeležencev, kot so jih organizatorji napovedali. Ob tem je posvaril pred poskusi vstopa v Lützerath ali v bližnji premogovnik, k čemur so aktivisti pozivali na družbenih omrežjih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Aktivisti so na shodu ponovno obsodili dejanja nemške vlade in nemškega energetskega velikana RWE, ki je na podlagi sporazuma z vlado dobil dovoljenje za širitev tamkajšnjega premogovnika. V skladu s sporazumom naj bi petim vasem v bližini prizanesli, Lützerath pa porušili, da bi tako naredili prostor za izkopavanje.

»Sklenitev poslov s korporacijami za fosilna goriva, kot je energetski velikan RWE, ki je kupil ozemlje Lützeratha, kaže, kje so njihove prednostne naloge,« je opozorila Thunberg in s tem kritizirala poteze nemških Zelenih. »Premog, ki je tukaj v zemlji, ne bo takoj znižal cen. Kdor tako razmišlja, preprosto nima stika z realnostjo,« je dodala.

Povedala je, da to ni njen prvi obisk vasi, saj se je v Lützerathu mudila že na demonstracijah proti premogovništvu septembra leta 2021. Takrat je bila po njenih besedah vasica povsem drugačna, zdaj pa jo je opisala kot Mordor, temno deželo v Gospodarju prstanov. »Prikazuje, česa so ljudje v napačnih okoliščinah sposobni,« je še dodala.

Več sto nemških aktivistov je v torek v Lützerathu postavilo sedečo blokado, da bi preprečili dostop do vasi in njeno porušenje. V sredo so nato policisti vstopili v vas, da bi pričeli z evakuacijo aktivistov, a je kmalu po njihovem prihodu izbruhnil pretep. Ranjenih naj bi bilo 16 policistov, od tega pet zaradi spopadov, in en aktivist.

Evakuacija Lützeratha se je medtem nadaljevala tudi danes, pri čemer pa policija števila preostalih aktivistov v vasi ni komentirala. Od srede je policija sicer evakuirala približno 470 aktivistov, od katerih jih je 320 vas zapustilo prostovoljno. Proti 124 ljudem so bile vložene obtožnice zaradi upiranja policistom in poškodovanja premoženja.

Kljub številnim kritikam, pa širjenje premogovnika zagovarjajo tudi nekateri politiki stranke Zelenih, med njimi nemški gospodarski minister Robert Habeck, ki je aktivistom v petek sporočil, da se borijo za napačen simbol. Pojasnil je, da rušenje vasi ne simbolizira nadaljevanja dejavnosti v bližnjem premogovniku, temveč njen konec.

Lani je bilo dogovorjeno, da se načrtovano postopno opuščanje dejavnosti v premogovniku pospeši za osem let, in sicer do leta 2030, je dejal in dodal, da zaradi tega dogovora zdaj potekajo naložbe v podnebno nevtralne energetske vire.

Priporočamo