Po navedbah uprave za pomorstvo je najava prihoda ladje MV Kathrin, ki se trenutno nahaja v južnem delu Jadranskega morja, v pripravi.

»V kolikor bo ladja najavila prihod, ji bomo, skladno z našimi pooblastili, dovolili vplutje, saj je uprava za pomorstvo pristojna za varnost pomorskega prometa. Dokler ladja izkazuje vse veljavne certifikate, ki to zagotavljajo in spoštuje ostale pomorske predpise, vplutja ne bomo prepovedali,« so sporočili.

Ob tem so pojasnili, da so za tovor pristojni drugi organi, in sicer carinska služba in v primeru vojaškega tovora Mors.

Pred tem je danes organizacija Amnesty International (AI) Slovenijo in Črno Goro, kamor bo ladja predvidoma vplula pred Slovenijo, opozorila, da ne smeta omogočiti pristanka ladje MV Kathrin, na krovu katere naj bi bilo razstrelivo za Izrael. Tovor bi namreč po mnenju organizacije lahko prispeval k izvajanju vojnih zločinov v Gazi.

Amnesty International proti pristanku ladje, na kateri naj bi bilo razstrelivo za Izrael, v Kopru

Organizacija Amnesty International (AI) opozarja Slovenijo in Črno Goro, da ne smeta omogočiti pristanka ladje MV Kathrin, na krovu katere naj bi bilo razstrelivo za Izrael. Tovor bi lahko prispeval k izvajanju vojnih zločinov, so povedali danes na novinarski konferenci v Kopru. Portugalsko so pozvali, naj z ladje odstrani svojo zastavo.

Koper, vhod v tovorno pristanisce.Novinarska konferenca Amnesty International Slovenija, na kateri so predstavili poziv slovenskim oblastem, naj preprecijo vplutje ladje Kathrin z eksplozivom za Izrael.Predstavnica Amnesty International Slovenija Taja Premk.

Predstavnica Amnesty International Slovenija Taja Premk. Foto: STA

Ladja je imela 24. avgusta v načrtu postanek v Namibiji, vendar so ji tamkajšnje oblasti preklicale dovoljenje za pristanek. Posebna poročevalka ZN za zasedena palestinska ozemlja Francesca Albanese je 31. avgusta na omrežju X zapisala, da naj bi bilo razstrelivo v osmih kontejnerjih na krovu ladje ključni sestavni del letalskih bomb in izstrelkov, ki jih Izrael uporablja proti Palestincem. Države je pozvala, naj ladji preprečijo zasidranje.

V AI ob tem poudarjajo, da tudi sicer mednarodno humanitarno pravo vsem državam prepoveduje transfer orožja stranem v oboroženem konfliktu, kjer obstaja jasno tveganje, da bi to prispevalo k zagrešitvi vojnih zločinov ali drugih hudih kršitev.

Po besedah direktorice Posel je AI dokumentirala obširne dokaze o vojnih zločinih, storjenih s strani vseh vključenih v konflikt v Izraelu in na zasedenem palestinskem ozemlju. Zato organizacija poziva k takojšnjemu embargu na orožje za Izrael in palestinske oborožene skupine v Gazi.

Koper, vhod v tovorno pristanisce.Novinarska konferenca Amnesty International Slovenija, na kateri so predstavili poziv slovenskim oblastem, naj preprecijo vplutje ladje Kathrin z eksplozivom za Izrael.Direktorica Amnesty International Slovenija Natasa Posel.

Direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel. Foto: STA

V AI opozarjajo še, da so Črna gora, Slovenija in Portugalska kot pogodbenice pogodbe o nadzoru trgovine z orožjem zavezane k vzpostavitvi najvišjih možnih skupnih mednarodnih standardov za reguliranje mednarodne trgovine s konvencionalnim orožjem, da bi se tako zmanjšalo trpljenje ljudi.

Po besedah Taje Premk ima slovenska vlada še vedno možnost, da sledi vzoru namibijskih oblasti, ki so ladji preprečile vplutje. »Ne želimo biti del te krvave morije. Ne želimo, da so tudi slovenske roke krvave. Naredite, kar je prav, in ustavite vlado z orožjem,« je pozvala ob zaključku novinarske konference v Kopru.

Priporočamo