Podpredsedniški kandidati imajo v ZDA vzdevek napadalni psi, ker naj bi z ostrimi nastopi opravljali umazano delo, da bi njihovi predsedniški kandidati lahko nastopali bolj umirjeno in za volilce sprejemljivo. V torkovem televizijskem soočenju sta se republikanec J. D. Vance in demokrat Tim Walz tej vlogi premišljeno izognila. Res sta oba kritizirala Kamalo Harris in Donalda Trumpa, a debata je bila vljudna in umirjena, sogovornika sta se nekajkrat celo strinjala in pokazala, da je v tem formatu še mogoče dobiti kakšno informacijo o programih kandidatov, četudi v instantni obliki.

Trumpov podpredsedniški kandidat J. D. Vance, senator iz Ohia, je na oder prinesel precej milejšo verzijo samega sebe. Medtem ko je nedavno denimo ponavljal trditev, da priseljenci s Haitija jedo hišne ljubljenčke prebivalcev Springfielda v njegovi zvezni državi, je zdaj dejal, da so ljudje seveda nezadovoljni, ker zaradi priseljencev naraščajo najemnine, da pa to ni krivda priseljencev, ampak Harrisove, ki da jih je v državo spustila. Zelo skromen je bil pri vprašanju pravice do splava, ko je dejal, da se morajo republikanci bolj potruditi, da jim bodo ljudje zaupali, in da je prava rešitev zagotovitev ustreznih razmer za življenje, da ženskam o takšnem koraku sploh ne bo treba razmišljati. Dodal je, da Trump zagovarja stališče, da naj o pravici do splava odloči vsaka zvezna država zase.

To stališče je zaradi volilk neugodno za republikance, potem ko je vrhovno sodišče razveljavilo ustavno pravico do splava. Demokrati to redno izpostavljajo in na soočenju je enako storil predsedniški kandidat Harrisove Tim Walz, guverner Minnesote. »Kako lahko v naši državi rečemo, da vaše življenje in vaše pravice, tako osnovne, kot je pravica odločanja o svojem lastnem telesu, določa geografija?« je dejal. Zavzel se je za porodniški dopust, ki bi ga plačal delodajalec, rekoč, da so ZDA ena redkih razvitih držav, ki ga nimajo. Vance pa je dejal, da bi morala obstajati možnost izbire, saj morda tisti, ki težko shajajo, nočejo ostati doma in si še znižati prihodkov.

Ali Izrael lahko napade Iran?

Glavna tema za volilce ostaja gospodarstvo oziroma visoke cene. Vance je dejal, da Trumpovo vodenje ZDA v letih 2017–2021 govori samo zase in da je imela Harrisova kot podpredsednica že tri leta in pol časa, da kaj stori. Dejal je, da bo Trump zaščitil domače proizvajalce in stopil na prste tistim, ki da spodkopavajo ameriška delovna mesta z uvažanjem poceni izdelkov, narejenih z nizko plačano delovno silo v tujini. Walz je izpostavil predvsem načrt Harrisove o državni pomoči kupcem prve nepremičnine in o davčnih olajšavah za starše.

Zunanji politiki je bilo posvečeno samo eno vprašanje – ali bi podprli preventivni napad Izraela na Iran, ker naj bi bil sposoben razviti jedrsko orožje v dveh tednih. Vance je dejal, da ima Izrael pravico, da se sam odloči, kako se bo branil, Walz pa ni konkretno odgovoril, prav tako ne na vprašanje, kako je z njegovo trditvijo, da je bil leta 1989 v Hongkongu v času demokratičnih protestov na Kitajskem, čeprav se je izkazalo, da je bil tam očitno šele nekaj mesecev kasneje.

Zelo različno o vdoru v kongres

Zelo pa sta se razhajala pri vprašanju demokracije. Vance je trdil, da Trump leta 2020 z nepriznavanjem rezultatov volitev ni storil nič narobe. Dogodke, ki so sledili z vdorom v kongres, je poskušal povezati z domnevno cenzuro drugače mislečih. Walz je dejal, da »se ne moremo pretvarjati, kot da se leta 2020 ni nič zgodilo«, da je bilo veliko ranjenih in nekaj mrtvih in da »imajo besede, ki jih izreče predsednik, težo«.

Sicer ni pričakovati, da bi imela podpredsedniška debata kakšen večji vpliv na volitve, sploh ker nihče ni storil kakšne večje napake. Bilo je njuno edino soočenje, tudi Harrisova in Trump sta imela samo eno. Ankete še naprej kažejo izredno tesno tekmo. Od sedmih zveznih držav, ki bodo odločilne za razplet, Harrisova vodi v štirih, Trump v treh, a nihče nikjer za več kot dve odstotni točki, kar je znotraj statistične napake. Volitve bodo čez 33 dni.

Priporočamo