Čad ni več eden glavnih zaveznikov Francije in ZDA v Afriki. Konec je obrambnega sporazuma med Parizom in N'Djameno. Francija, ki je v zadnjih letih morala umakniti svoje vojake iz Malija, Burkina Fasa in Nigra, jih bo morala tudi iz Čada in Senegala, ki je med temi afriškimi državami edina demokratična. Tako Francija dokončno izgublja vpliv v Sahelu, na obsežnem polpuščavskem ozemlju med Saharo na severu in savano na jugu oziroma med Senegalom čisto na zahodu Afrike in Somalijo čisto na vzhodu.

Sahel je v zadnjih letih s širjenjem skupin, ki so blizu Al Kaidi in Islamski državi, postal glavno leglo terorizma v svetu. Odhod francoskih in ameriških vojakov pa bi lahko omogočil še večji razmah džihadistov. Velik del prebivalcev Sahela je prepričanih, da jih bo pred njimi ubranila Rusija, torej skupina Wagner, ki se ponaša z novim imenom: Afriški korpus. Ta se navdihuje pri istoimenski nacistični vojski v Afriki, ki jo je med letoma 1941 in 1943 vodil general Erwin Rommel.

Predsednik potrebuje glasove nasprotnikov Francije

Čad, ki je izjemno revna država, velika za 65 Slovenij, si hoče z odhodom francoskih vojakov, vsaj tako trdijo v vladi, zagotoviti suverenost. Francija je namreč vse od osamosvojitve te svoje nekdanje kolonije leta 1960 v njej obdržala vojaške baze. Predvsem za mlade je to nesprejemljivo in 40-letni predsednik Čada Mahamat Idriss Déby – naslednik leta 2021 umrlega očeta, ki je vladal več kot 30 let – je zdaj to upošteval, ker bodo konec decembra parlamentarne volitve in potrebuje glasove mladih in drugih nasprotnikov Francije.

Vsekakor so se ZDA in Francija tudi v drugih afriških državah preveč opirale le na elite, niso pa upoštevale drugih prebivalcev, prav tako se niso ozirale na njihovo zgodovino in religijo (v Čadu je severni del islamski, južni pa krščanski). V Čadu je Francija ves čas podpirala različne avtokratske in diktatorske režime, leta 1983 je s svojimi 3500 vojaki rešila takratno oblast pred uporniki. Sicer je od leta 2013 v Čadu 1000 francoskih vojakov, v Senegalu pa 360. Menda pa je Déby jezen na Francijo zlasti zato, ker je njeno sodstvo julija začelo preiskavo zoper njega, ker naj bi uporabil 900.000 evrov iz državnega proračuna za nakup luksuznih oblek v Parizu. Déby obtožbe zanika.

Rusija širi vpliv v Afriki

Francija pa nima več monopola, ko gre za dobavo orožja in pomoč proti varnostnim grožnjam. V zadnjih letih je Čad dobival vojaško podporo predvsem od Združenih arabskih emiratov, orožje od Izraela, brezpilotnike pa od Turčije. Vse pomembnejši je kitajski vpliv. Prihodnost bo pokazala, ali Čad res poskuša ohraniti suverenost s tem, da se povezuje z različnimi državami. Močnemu ruskemu vplivu se bo Déby težko izognil, ker se mora proti džihadistom povezovati s proruskimi režimi v Maliju, Nigru in Burkina Fasu (samo z večjim povezovanjem bodo te države lahko nadomestile odsotne francoske in ameriške vojake). Poleg tega se množice na ulicah glavnih mest – očitno pod vplivom manipulacij na družbenih omrežjih – navdušujejo nad Putinom. Rusija ima vpliv tudi v večini sosednjih držav Čada: v Srednjeafriški republiki, Nigru, Sudanu in Libiji. Januarja letos je Déby celo obiskal Putina v Kremlju.

Priporočamo