Vlogo z »izjavo o intervenciji« je pri ICJ v Haagu danes vložila turška parlamentarna delegacija, je na družbenem omrežju X sporočil predsednik turškega parlamenta Kurtulmus. Turčija je ta korak sicer napovedala že maja.

Kurtulmus je pridružitev Ankare označil za »zgodovinski korak za palestinsko stvar«. Turčija si bo še naprej prizadevala zagotoviti, da bo Izrael preganjan za zločin genocida na mednarodnih sodiščih in najstrožje kaznovan za zločine, ki so jih zagrešili izraelski premier Benjamin Netanjahu in »njegova tolpa.«

Tiskovni predstavnik turškega zunanjega ministrstva Öncü Keceli pa je v objavi na omrežju X zapisal, da je »primer, ki je bil predložen ICJ, izjemno pomemben za zagotovitev, da zločini, ki jih je zagrešil Izrael, ne bodo ostali nekaznovani«

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki ima dobre odnose s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas, je že večkrat kritiziral izraelsko vojaško operacijo na območju Gaze, ki jo je Izrael sprožil po napadih Hamasa oktobra lani. Erdogan obtožuje Izrael genocida nad Palestinci.

Hamas je v izjavi na svojem kanalu Telegram pozdravil odločitev Turčije. »Pozivamo vse države na svetu, zlasti arabske in islamske države, naj nemudoma ukrepajo in se pridružijo tožbi,« so zapisali.

Tožbo na ICJ je Južna Afrika vložila konec lanskega leta. V njej Izraelu očita kršenje konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter izvajanje genocidnih dejanj proti palestinskemu ljudstvu v Gazi.

ICJ je januarja Izraelu odredil sprejetje takojšnjih ukrepov za preprečitev genocida in zagotovitev humanitarne pomoči v Gazi. Prav tako je odredil spoštovanje 2. člena konvencije o preprečevanju in kaznovanju genocida, ki med drugim prepoveduje ubijanje pripadnikov določene skupine in ustvarjanje razmer, katerih namen je povzročiti popolno ali delno uničenje skupine.

Čeprav so sodbe ICJ pravno zavezujoče, sodišče nima konkretnih sredstev za njihovo izvršitev.

Priporočamo