Donald Trump, ki se bo na mesto predsednika ZDA vrnil 20. januarja, se predstavlja kot mojster sklepanja dogovorov in je že obljubil, da bo končal vojno v Ukrajini. Pri tem ni jasno, kako bi lahko dosegel dogovor med ruskim in ukrajinskim predsednikom.

Ameriški kongresnik Mike Waltz, prihodnji predsednikov svetovalec za nacionalno varnost, pa je v nedeljo za medijsko mrežo ABC povedal, da je konflikt v Ukrajini postal "mesoreznica" v stilu prve svetovne vojne s posledicami tretje svetovne vojne. "Vsi vedo, da se mora to končati na diplomatski način," je povedal Waltz, zvesti Trumpov privrženec, ki je kot polkovnik služil tudi v Nacionalni gardi. "Ne verjamem, da je realno reči, da bomo izgnali vsakega Rusa z vsakega centimetra ukrajinske zemlje, celo s Krima. Predsednik Trump je prepoznal ta dejstva in mislim, da je oz. bi bil velik korak naprej, da tudi ves svet prizna to kot realno stanje. Le tako lahko gremo naprej," je dejal Waltz. Na konkretno vprašanje o stikih med Trumpom in Putinom je Waltz dejal: "Pričakujem klic, vsaj v prihodnjih dneh in tednih. Torej, to bi bil prvi korak in od tam bomo šli naprej." 

Ruska invazija na Ukrajino leta 2022 je povzročila več deset tisoč mrtvih, razseljenih milijonov ljudi in sprožila največji prelom v odnosih med Moskvo in Zahodom po kubanski raketni krizi leta 1962.

Skorumpirana avtokracija in sila v zatonu

Ameriški uradniki sicer Rusijo predstavljajo kot skorumpirano avtokracijo, ki je največja državna grožnja Združenim državam in se je vmešavala v ameriške volitve, zapirala ameriške državljane na podlagi lažnih obtožb in izvajala sabotažne akcije proti ameriškim zaveznikom. Ruski uradniki na drigi strani vidijo ZDA kot silo v zatonu, ki je od razpada Sovjetske zveze leta 1991 vedno znova ignorirala interese Rusije in da je sejala razdor znotraj Rusije kot poskus razdelitve ruske družbe.

 

Priporočamo