Novoizvoljeni predsednik Donald Trump je v ponedeljek na novinarski konferenci govoril o vrsti tožb proti medijem in eno so njegovi odvetniki vložili še isti dan. Od najvplivnejšega časnika v zvezni državi Iowa, Des Moines Register, zahteva nedoločen znesek odškodnine in druge ukrepe, ker je pred volitvami objavil njemu zelo nenaklonjene rezultate ankete, ki je, kot se je izkazalo, povsem zgrešila.
Ankete Des Moines Registra so sicer priznane in imajo svojo težo, saj je bila Iowa dolga leta prva zvezna država, v kateri so potekale strankarske volitve demokratov in republikancev, dokler niso demokrati tega letos spremenili. Tako je ta zvezna država dala prvi signal o volji volilcev, ankete tam pa so bile vedno pod drobnogledom politično zainteresirane javnosti. Manj je to veljalo za predsedniške volitve – vsaj do letošnjih, ko je nekaj dni pred volitvami Des Moines Regiser objavil anketo z res presenetljivim rezultatom o vodstvu demokratke Kamale Harris za tri odstotne točke, čeprav je veljalo, da Trump v Iowi zanesljivo vodi. In potem je tudi gladko zmagal z več kot 13 odstotnimi točkami naskoka. Njegovi odvetniki zdaj trdijo, da je šlo za namerno predvolilno zavajanje in prevaro, skupaj s časnikom pa tožijo tudi predsednico podjetja za raziskave javnega mnenja Ann Selzer. V tožbi zahtevajo tudi, da se ji prepove nadaljnje objavljanje »zavajajočih anket« in da razkrije podatke, na katerih je slonela sporna raziskava javnega mnenja tik pred volitvami.
Trump je tožbo vložil na krilih odmevne poravnave s televizijsko mrežo ABC. Ta je pristala na petnajst milijonov dolarjev odškodnine in opravičilo, ker je voditelj George Stephanopoulos dvakrat dejal, da je bil Trump obsojen za posilstvo. Porota je Trumpa v civilni tožbi avtorice Jean Carroll spoznala za krivega spolnega nadlegovanja in klevetanja, ne pa posilstva. Takšna poravnava in v tako visokem znesku je presenetila mnoge poznavalce medijske krajine v ZDA, nekateri jo pripisujejo vodstvu podjetja Disney, ki ima v lasti ABC in naj ne bi hotelo priti navzkriž s Trumpom.
Slednji je v preteklosti mnogokrat tožil medije, večinoma neuspešno. Lani denimo znanega novinarja Boba Woodwarda zaradi objave posnetkov njunih pogovorov, ki sta jih imela za knjigo, pri čemer naj Trump ne bi dal dovoljenja za objavo zvočnih posnetkov. Oktobra je Trump tožil televizijo CBS, ker naj bi poskušala ustvariti boljši videz o Harrisovi s posegi v posneti intervju z njo, preden so ga objavili. Že od leta 2022 poteka postopek proti odboru za podelitev Pulitzerjevih nagrad, ki sta ju za poročanje o domnevnem ruskem vmešavanju v volitve leta 2016 dobila Washington Post in New York Times. »Vse je bilo izmišljeno,« je o aferi v ponedeljek dejal Trump.